ایکتیوز Ichthyosis یا خشکی شدید پوستی چیست

خشكی پوست نه به دليل كمبود چربي پوست بلكه به دليل فقدان يا كاهش آب پوست است. تمامي درمان‌ها سعي در جايگزين كردن آب پوست و رطوبت محيط مجاور دارند.

علل بیماری

بیشتر گونه‌های بیماری ایکتیوز بسیار نادر هستند. جهش ژنتیکی باعث این اختلال شده است که از والدین به فرزند منتقل می‌شود. اما در برخی از موارد، هیچ‌یک از والدین دارای این بیماری نیستند، اما آن‌ها حامل ژن معیوب این بیماری می‌باشند. هنگامی که این دو ژن جهش یافته خود را به جنین انتقال می‌دهند، نوزاد مبتلا به ایکتیوز به دنیا می‌آید. در برخی از موارد بسیار نادر، جهش ژنتیکی در بدن خود بیمار رخ می‌دهد و او را مبتلا می‌کند.

علائم شایع

ایکتیوز نوع خاص و شدید خشکی پوست است که با خشکی شدید و پوسته پوسته شدن پوست به‌ویژه در دست‌ها مشخص می‌شود. اغلب فرمهای این عارضه ارثی است.

درمان

برای درمان و بروز کمتر باید پوست را مدام مرطوب کرد تا پوسته‌ها را راحت برداشت مخصوصاً با کراتولیتیک‌ها، از آنتی باکتریال‌ها برای رفع و کمتر شدن عارضه و هم‌چنین شوینده‌های حاوی کلرهگزیدین استفاده می‌شود. یکی از راههای کم کردن ضخامت عفونت روی پوست بیوپسی است. مصرف مواد غذایی حاوی اسید رتینوئیک، اسید میوه، اوره، در حال حاضر هیچ درمان علاج دهنده‌ای وجود ندارد.
 
اولين راه براي اصلاح خشكي پوست اضافه كردن آب به پوست و سپس به كار بردن مواد هيدروفوب جهت حفظ آن است . درتحقيقات آزمايشگاهي ثابت شد لايه شاخي 5 تا 6 برابر وزن خود مي تواند آب جذب كند و هنگام غوطه ور شدن در آب حجمش سه برابر شود.
 
به صورت باليني مي توان با خيساندن عضو به مدت 5 الی 10 دقیقه و يا استحمام به مدت 5 الی 10 دقيقه و استفاده از مرطوب كننده مانند اوسرین و یا لانولین و وازلین بلافاصله بعد از خيساندن و يا استحمام به اين هدف رسيد.
 
استفاده از پمادها به تنهايي (بدون خيساندن و يا استحمام) نتيجه متوسطي دارند و اگرچه با جلوگيري از تبخير پوست، باعث محافظت پوست مي شوند ولي نمي توانند كمبود آب پوست را جبران كرد.
 

بیشتر بخوانید:

همه چیز درباره بیماری ایکتیوز یا (خشکی غیرطبیعی پوست)، علائم و درمان


 

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. Beers, Mark H., MD, and Robert Berkow, MD, editors. "Ichthyosis." Section 10, Chapter 121. In The Merck Manual of Diagnosis and Therapy. Whitehouse Station, NJ: Merck Research Laboratories, 2004
  2. Fleckman, P. "Management of the Ichthyoses." Skin Therapy Letter 8 (September 2003): 3-7.
  3. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1046/j.1365-4362.2003.01308.x

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
محبوبه زعفرانی

محبوبه زعفرانی

اینجانب سید محبوبه زعفرانی دارای مدرک کارشناسی مهندسی نرم‌افزار می‌باشم که به مباحث مهندسی پزشکی علاقه دارم و از اینکه علم نرم‌افزاری خود را در راستای پیشرفت تریتا و خدمت به علوم پزشکی قرار داده‌ام، خوشحال هستم.