آشنایی با بیماری پوستی التهاب اگزما و انواع آن

معرفی

اگزما از یک کلمه یونانی به معنای جوش بالاآمده، برگفته است. براساس شدت و دوره بیماری ضایعات التهابی اگزمایی را به سه گروه اصلی می‌توان تقسیم نمود:

1- التهاب اگزمایی حاد:

این نوع التهاب با ضایعات قرمز روشن و متورم همراه با دانه های آبدار و با خارش شدید مشخص میشود. خاراندن باعث ایجاد خارش، ترشح سرم از دانه‌ها، تشکیل دلمه و افزایش احتمال عفونت ثانویه میشود. شروع و استقرار بیماری از چند ساعت تا ۲ الی ۳ روز زمان برده و در صورت عارضه دار نشدن چند روز تا چند هفته تداوم یافته و سپس برطرف میشود. انواع بیماریهای اگزمایی که با این مشخصات ظاهر میشود عبارت است از: درماتیت تماسی، اگزمای سکه ای، پمفولیکس، عفونتهای قارچی.

 

2- التهاب اگزمایی تحت حاد:

این حالت با ضایعات پوسته دار قرمز با خراش و نمای فلسی شکل پوست و با خارش خفیف تا متوسط و بدون دانه‌های آبدار مشخص میشود. بیماریهای درماتیت آتوپیک، درماتیت کهنه بچه، اگزمای دور دهان، اگزمای نوک پستان مادران شیرده و ... با این نوع التهاب ظاهر میشود.

 

3- التهاب اگزمایی مزمن:

این حالت با افزایش ضخامت پوست، تشدید خطوط پوستی، خراش و ترکهای پوستی و خارش متوسط تا شدید مشخص می‌شود. بیماریهایی که میتوانند با این حالت تظاهر کنند عبارت است از: پای خشک و ترکدار، اگزمای نوک انگشتان تایپیستها.

 

علائم شایع:

اگزما به صورت سوزش، قرمزی، خارش، جوشهای ریز آبدار بروز می‌کند این ضایعات در محل تماس با مواد حساسیت‌زا مشاهده می‌شوند. در موارد مزمن به سایر نقاط پوست نیز توسعه می‌یابند. پوست دچار اگزما، خشک، دارای ترک و همراه با خارش بوده و ممکن است ترشح داشته باشد و همچنین سطح آن مرطوب باشد. همچنین به این نکته باید توجه داشته که خاراندن پوست با دست و ناخن آلوده باعث عفونی شدن موضع می‌شود. لازم به ذکر است که گاهی سطح پوست مبتلا، دارای شوره یا پوسته نیز است.

 

علل بیماری
  • لوازم آرایشی، بهداشتی و دارویی - عطر و آدکلون - رنگ مو - صابون معطر
  • مواد شوینده پاک کننده مانند پودرها و مایعات که برای شستشوی ظروف و لباس مورد استفاده قرار میگیرند. این مواد علاوه بر ایجاد حساسیت پوستی، زمینه بروز سرطانهای پوستی را نیز می‌توانند فراهم می کنند.
  • مواد سوختی: تماس مستمر پوست بدن با موادی چون نفت و بنزین، زمینه بروز اگزما را فراهم می‌سازد.
  • لوازمی مانند سنجاق قفلی، زیپهای فلزی، دکمه‌های فلزی، قلاب کمربند و … همگی با فلز حساسیت‌زای نیکل روکش شده اند و یکی از مهمترین عوامل بروز اگزما و تشدید آن، به ویژه در خانمها محسوب می‌شوند. گاهی فلزاتی مانند طلا و نقره نیز می‌توانند عامل بروز اگزما باشند.

 

درمان

اولین قدم درمان این است که پوست، تحت هیچ شرایطی در تماس با ماده حساسیت‌زا یا محرک قرار نگیرد. آنتی هیستامینها و کورتیکواستروئیدها در درمان التهاب و رفع علائم بسیار مفیدند. همچنین استفاده از لباس‌های نخی، خودداری از خاراندن و مالاندن آن و دوری از گرما و تعرق زیاد نیز در جلوگیری از ازدیاد آن مؤثر می‌باشد.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11134919
  2. https://www.bmj.com/content/345/bmj.e4770
  3. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/cod.12073

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
محبوبه زعفرانی

محبوبه زعفرانی

اینجانب سید محبوبه زعفرانی دارای مدرک کارشناسی مهندسی نرم‌افزار می‌باشم که به مباحث مهندسی پزشکی علاقه دارم و از اینکه علم نرم‌افزاری خود را در راستای پیشرفت تریتا و خدمت به علوم پزشکی قرار داده‌ام، خوشحال هستم.