باید و نبایدهای بهداشتی که پس از رابطه جنسی باید در نظر داشته باشید

1- شستشوی ساده کافی‌ست

نیازی نیست بلافاصله پس از رابطه جنسی از تخت بیرون بیایید و برای دوش گرفتن به حمام بروید. یک شستشوی ساده پس از برقراری رابطه جنسی از شما در برابر بیماری‌های عفونی، مثل عفونت اداری یا UTI (هم در زنان و هم در مردان) جلوگیری می‌کند. تنها کافی‌ست اطراف ناحیه تناسلی (و نه داخل آن) را با آب کافی شستشو دهید. می‌توانید از صابون‌های ملایم نیز برای شستشو استفاده کنید، اما چنانچه دارای حساسیت پوستی یا سابقه عفونت باشید استفاده از صابون ممکن است برای شما مشکل‌ساز باشد و باعث خشکی پوست در بخش تناسلی شود. به همین دلیل، بهتر است به جای استفاده از صابون‌های جامد، از شوینده‌های ملایم مایع استفاده کنید. مردانی که ختنه انجام داده‌اند باید این بخش را عقب بکشند و زیر آن را به طور کامل شستشو دهند.

2- نیازی به استفاده از شوینده‌های مخصوص واژن نیست

برخی زنان گمان می‌کنند پس از برقراری رابطه جنسی باید با استفاده از شوینده‌های مخصوص بانوان داخل واژن خود را شستشو دهند. اما بهتر است بدانید استفاده از این شوینده‌ها احتمال ایجاد عفونت در بخش واژن را افزایش می‌دهد. زیرا این شوینده‌ها تعادل طبیعی باکتریایی در این قسمت را از بین می‌برند. باکتری‌هایی که به طور طبیعی در بخش‌های مختلف بدن ما قرار دارند نوعی لایه محافظتی از بدن ما در برابر سایر میکروارگانیسم‌های خطرناک ایجاد می‌کنند که این لایه دفاعی اغلب توسط این نوع شوینده‌ها از بین می‌رود. بهترین راه برای تمیز کردن واژن پس از رابطه جنسی این است که آن را به حال خود رها کنید تا بدن کارش را انجام دهد و خودش به طور طبیعی اقدام به از بین بردن عوامل عفونی بکند. هم‌چنین به خاطر داشته باشید که بخشی از بوی واژن طبیعی است و همیشه دلیل بر بودن عفونت در این بخش نمی‌باشد.

3- نیازی به حمام کردن نیست

داروخانه‌ها معمولا به همراه ژل‌های شستشوی بخش تناسلی، به شما انواع دستمال‌های مرطوب، کرم‌ها و اسپری‌های متنوع و جذاب نیز معرفی می‌کنند و ادعا می‌کنند این محصولات باعث احساس تمیزی و شادابی در ناحیه تناسلی شما می‌شود. در تولید برخی از این محصولات از انواع صابون‌های سنگین، شوینده‌های شیمیایی، شامپو، عطر یا لوسیون استفاده شده است که همگی باعث آسیب دیدن پوست شما می‌شوند. یک شستشوی ساده با آب تنها چیزی‌ست که شما پس از برقراری یک رابطه جنسی به منظور تمیز کردن بخش مورد نظر به آن احتیاج دارید. هم‌چنین، توجه داشته باشید که از تامپون‌ها، پدها، پودرها، و اسپری‌های عطری استفاده نکنید، بخصوص اگر مستعد ابتلا به بیماری‌های عفونی هستید.

4- مثانه خود را خالی کنید

طی رابطه جنسی، عوامل باکتریایی به داخل مجاری ادرای شما راه پیدا می‌کنند. این موضوع می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌های عفونی در شما شود. زمانی که مثانه خود را خالی می‌کنید این عوامل باکتریایی را نیز از بدن خود خارج می‌کنید. بنابراین، پس از رابطه جنسی از هم آغوشی با شریک خود لذت ببرید، سپس به دستشویی بروید و مثانه خود را خالی کنید. زنان باید توجه داشته باشند شستشوی واژن را جلو به عقب انجام دهند تا باعث انتشار باکتری‌ها و قارچ‌ها به نواحی اطراف و هم‌چنین رانده شدن آن‌ها به سمت داخل واژن نشوند.

5- یک لیوان آب بنوشید

همانطور که دستشویی رفتن پس از برقراری رابطه جنسی توصیه می‌شود، نوشیدن آب نیز توصیه شده است. زمانی که شما آب بیشتری مصرف می‌کنید، کلیه‌های شما نیز ادرار بیشتری تولید می‌کند، این باعث می‌شود باکتری‌های بیشتری از بدن شما دفع شوند و احتمال ایجاد بیماری‌های عفونی نیز کمتر شود.

6- لباس راحت بپوشید

بخش‌هایی از بدن که معمولا نسبت به سایر جاهای بدن گرم‌تر می‌شوند و بیشتر عرق می‌کنند جای مناسبی برای تکثیر باکتری‌ها و قارچ‌ها هستند. بنابراین، لباس‌هایی بپوشید که امکان رد و بدل شدن جریان هوا را در اندام‌های شما فراهم کنند. زنان نباید جوراب شلواری، سوتین تنگ و شلوارهای بسیار تنگ بپوشند. لباس‌های زیر پنبه‌ای، چه برای زنان و چه برای مردان، بسیار مناسب هستند، لباس‌هایی با این جنس باعث می‌شوند پوست شما بهتر تنفس کند و رطوبت اضافی پوست شما جذب شوند. هم‌چنین، در زمان خواب نیز بهتر است لباس زیر خود را در آورید.

7- دست‌هایتان را بشویید

بهترین روش برای از بین بردن باکتری‌های موجود بر روی دستان شما پس از برقرای رابطه جنسی شستشوی آن‌ها است (چنانچه دست در حین رابطه جنسی با اندام تناسلی تماس داشته است). این روشی کلیدی برای جلوگیری از انتشار عوامل عفونی است. دستان خود را با آب و صابون مایع بشویید و این کار را تبدیل به یک عادت پس از رابطه جنسی خود بکنید.

8- اسباب بازی‌های جنسی خود را بشویید

چنانچه در رابطه جنسی خود از اسباب بازی‌های مخصوص جنسی استفاده کردید احتمالا این ابزار آغشته به انواع باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها هستند. این به این معناست که اسباب بازی‌های شما ممکن است عامل انتشار عوامل عفونی باشند. پس از هر بار استفاده، آن‌ها را به خوبی شستشو دهید و در یک پوشش مناسب قرار دهید تا برای استفاده بعدی آلوده نشوند. اگر قرار است از این اسباب بازی‌ها به طور مشترک استفاده کنید دقت کنید از یک کاندوم برای پوشاندن آن استفاده کنید تا مانع از انتشار و انتقال عوامل عفونی شوید.

9- مراقب ابتلا به عفونت‌های قارچی باشید

شرکای جنسی می‌توانند عفونت‌های قارچی را از نواحی تناسلی خود به یکدیگر منتقل کنند. این اتفاق در تمام انواع روابط جنسی و بین افراد با هرگونه گرایش جنسی می‌تواند اتفاق بیافتد. بنابراین باید مراقب هرگونه علامت مشکوک باشید، این علائم می‌توانند شامل خارش، سوزش، یا تغییر در ترشحات جنسی باشد. چنانچه به هرگونه عفونت در بخش تناسلی خود مبتلا شدید، پیش از برقراری رابطه بعدی در جهت درمان آن اقدام کنید. در صورت مشکوک بودن به داشتن عفونت می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید.

10- تست‌های پزشکی را نیز در نظر داشته باشید

چنانچه از نظر جنسی، فرد فعالی هستید، بخصوص اگر با فرد جدیدی شروع به برقراری رابطه جنسی کرده‌اید، بهتر است نسبت به انجام آزمایشات مربوط به بیماری‌های مقاربتی اقدام کنید. در بیشتر مواقع، این عفونت‌ها هیچ‌گونه علائمی ندارند، و انجام آزمایش تنها راه تشخیص آن‌ها است. با این حال، بهتر است نسبت به هر گونه علامت، مثل خارش، درد، تاول، یا تغییر در ترشحات جنسی، توجه کافی را داشته باشید.

11- قصد بارداری دارید؟ بیشتر مراقب باشید!

برقراری رابطه جنسی در زمان بارداری در حالت عادی مشکلی ایجاد نخواهد کرد. اما طی این دوران احتمال ابتلا به عفونت‌های ادراری بیشتر است. بنابراین، توصیه‌های عنوان شده را طی این دوران باید جدی‌تر بگیرید، شستن دست‌ها و واژن، ادرار کردن و نوشیدن آب پس از برقراری رابطه جنسی. شریک جنسی خود را نیز به انجام این کارها تشویق کنید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.webmd.com/sex-relationships/ss/slideshow-sexual-hygiene

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
سارا خانی

سارا خانی

کارشناس میکروبیولوژی

Microbiology expert