تاثیر صدا و موسیقی بر جنین در دوران بارداری

تاثیر سر و صدای محیط بر جنین و مادر

صدای بلند در دوران بارداری می‌تواند منجر به اثرات منفی بر روی جنین در حال رشد شود. قرار گرفتن در معرض سر و صدای بیش از 120 دسی‌بل ممکن است باعث کاهش شنوایی در نوزادان شود.

صداهای ناگهانی و بلند می‌توانند کودک را به افزایش فعالیت سوق دهند. سر و صداهای خشن هم‌چنین باعث اختلالات جنینی، کاهش وزن هنگام تولد، زایمان زودرس می‌شوند و می‌توانند ساختار مغز جنین را تغییر دهند.

ضربان قلب جنینی هنگامی که موسیقی در دسیبل‌های پایین‌تر پخش می‌شود، کاهش می‌یابد. این نشانه آن است که به موسیقی توجه دارد. همانطور که در فلسفه هندی سانسکار مشهور است، آنچه که جنین می‌شنود می‌تواند بعد از تولد بر پیشرفت و یادگیری‌اش تأثیر بگذارد.

همانطور که مصرف غذا به طور مستقیم بر رشد کودک شما تأثیر می‌گذارد، عوامل دیگری نیز وجود دارند که باعث می‌شود فرزندتان به خوبی زندگی کند. صدا یکی از آن‌هاست. موسیقی نرم، کودک و مادر را آرام می‌کند و اثر مطلوبی دارد. با این حال، مطالعات مختلف انجام شده در مورد تاثیر صداهای بلند بر روی جنین داخل رحم نشان می‌دهد که صداهای بلند در طول بارداری می‌تواند نوزاد را ناراحت کند.

جنین‌ها تا 25 هفته به سیستم شنوایی می‌رسند و تا هفته 28 به موسیقی پاسخ می‌دهند. نوزادان می‌توانند موسیقی را که در رحم شنیده‌اند به خاطر بسپارند و به نظر می‌رسد باعث مهارت‌های حرکتی و شناختی بهتر، توسعه سریع زبان، طول عمر بیشتر و خواب بهتر می‌شود.

روی شنوایی نوزاد تاثیر می‌گذارد

همچنین با صدای بلند و یا صداهای غیرمعمول و سر و صدا کار نکنید؛ زیرا می‌تواند سلامت کودک را تحت تأثیر قرار دهد. جنین می‌تواند صدای شما را از هفته 31 حاملگی بشنود. نوزادان صداهایی را که در رحم شنیدند را به یاد می‌آورند و در یادگیری‌شان تاثیر زیادی دارد.

اگر برای فرزندتان لالایی می‌خوانید، بسیار عالی است؛ زیرا می‌تواند پیوندتان را با کودک افزایش دهد. مطالعات اخیر نشان می‌دهد، نوزادانی که در رحم بودند و مادران‌شان برای آن‌ها آواز می‌خواندند، کمتر از نوزادانی که مادران‌شان آن را ندیده بودند گریه می‌کردند. نوزادان در 2 ماه بعد از تولد، موارد کمتری از کولیک (گریه بی‌وقفه نوزادان) را داشتند. آن‌ها شب‌ها کمتر بیدار شدند و مادران تحت استرس کمتر بودند.

تاثیر موسیقی بر جنین در دوران بارداری

  • ضربان قلب جنین با موسیقی تغییر می‌کند.
  • جنین‌ها می‌توانند از طریق موسیقی به مدت 27 هفته به رشد و یادگیری بپردازند.
  • جنین در رحم شروع به یادگیری زبان می‌کند.
  • موسیقی پیش‌دبستانی می‌تواند کودک را دقیق‌تر کند.

صداهای محیط، روی شنوایی نوزاد تاثیر می‌گذارد

گوش طبیعی انسان می‌تواند تا 85 دسی‌بل صدایی بدون آسیب رساندن به اعصاب مغزی باشد. هر صوتی بالاتر از این سطح، صدایی بلند و پر سر و صداست. گوش اگرچه می‌تواند تا 140 دسی‌بل را بشنود ولی بسیار دردناک است و می‌تواند باعث آسیب دائمی گوش شود.

در هفته 24 بارداری، گوش داخلی ​​و بیرونی کودک به طور کامل توسعه می‌یابد و می‌تواند همه‌ی صداهایی را که به او می‌رسد بشنود. قرار گرفتن در معرض بیش از 85 دسی‌بل صدا تا 8 ساعت در روز، که معمولا در کارگاه‌ها یا کارخانه‌ها با ماشین‌آلات سنگین این سر و صدای بلند ایجاد می‌شود، قابلیت شنوایی کودک را کاهش دهد.

کنسرت‌های با صدای بلند بین 110 تا 120 دسی‌بل صدایی تولید می‌کنند که قرار گرفتن در معرض آن برای بیش از یک ساعت دارای اثرات مشابه است.

خطر صدای بلند بر سیستم شنوایی جنین و کودکان

صداهای ناگهانی و بلند که نیاز به استفاده از شاخه‌های گوش دارند، کودک را تحریک می‌کنند. زمانی‌که مادر در نزدیکی فرودگاه قرار می‌گیرد یا چندین‌بار در روز صدای آژیر می‌شنود باعث تحریک زیاد گوش می‌شوند. این مسئله را می‌توان با افزایش ناگهانی حرکات جنین چند دقیقه پس از آن که در معرض سر و صدا قرار گرفت مشاهده کرد.

صدای زیاد باعث ایجاد استرس در جنین می‌شود

مطالعاتی روی میمون‌های ریزوس برای شناسایی اثر صدای بلند بر روی جنین انجام شد. قرار گرفتن در معرض پایدار نشان داد که افزایش سطح کورتیزول و کورتیکوتروپین در جنین افزایش یافته است. این‌ها هورمون‌هایی هستند که در طول زمان باعث استرس می‌شوند.

جنین میمون نظیر نشانه‌هایی از این هورمون‌ها را نشان نمی‌دهد. هم‌چنین موارد کمی از رفتار اجتماعی غیرطبیعی گزارش شده است. نتایج مشابهی نیز در موش دیده می‌شود. با این وجود، مطالعه جنین در این مرحله تغییرات در ترکیب هورمونی یا خون را نشان نمی‌دهد. اما میزان لاکتوز مادران به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

صدای زیاد می‌تواند باعث اختلالات جنینی شود

صدای زیاد می‌تواند باعث اختلالات جنینی شود

قرار گرفتن در معرض نویز مزمن در دوران بارداری باعث ایجاد فشار و فشارخون در مادر می‌شود که به طور مستقیم بر جنین تاثیر می‌گذارد. تحقیقات نشان می‌دهد که اختلالات مادرزادی در چنین جنین‌ها وجود دارد. آن‌ها فعالیت و سازگاری خود را به خطر انداخته‌اند. علاوه بر آن، باعث افزایش سطح کورتیزول نیز می‌شوند. وزن کم هنگام تولد یکی دیگر از تاثیر منفی قرار گرفتن در معرض صداهای بلند است.

سر و صدای زیاد، خطر زایمان زودرس را افزایش می‌دهد

سر و صدای زیاد، خطر زایمان زودرس را افزایش می‌دهد

مطالعات مختلفی برای بررسی تاثیر صداهای بلند در دوره‌ی حاملگی مادر انجام شد. مطالعات نشان دادند که فاز حاملگی تا هفته 37، در مقایسه با هفته 40 طبیعی، کاهش یافته است. برخی مطالعات غیرقابل حل بوده است. تحقیقات در این زمینه هنوز در حال پیشرفت است.

تغییر ساختار مغز جنین

گوش دادن به موسیقی متضاد یا نامناسب در دوران بارداری باعث تغییر قابل توجهی در ساختار مغز جنین می‌شود. این نتیجه‌ی یک مطالعه بر روی حیوانات است و تاثیر مشابهی بر جنین انسان پیش‌بینی شده است.

در حالی که مطالعات کامل و قطعی در مورد اثر جانبی صداهای بلند بر روی جنین انسان هنوز در حال پیشرفت هستند، اطلاعات موجود در حال حاضر به شدت بر اثرات منفی آن تاکید می‌کند. بنابراین، صدای‌های اطراف‌تان را کم کنید و از رفتن به کنسرت‌ها خودداری کنید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.curejoy.com/content/effect-of-music-on-fetus/
  2. https://www.curejoy.com/content/loud-music-rock-concert-during-pregnancy/

اشتراک گذاری:

جاوید حسنی

جاوید حسنی

جاوید حسنی، دانشجوی رشته ی حقوق
علاقه مند به ترجمه ی متون، نویسندگی،بازی سازی و برنامه نویسی.
امیدوارم که شما کاربران عزیز تریتا از مطالبم نهایت استفاده را ببرید.

Javid Hassani is a law student.
interested in Translating texts, Writing, Game Developing and Programming.
I hope you enjoyed of my posts.