آشنایی با تست هوش هیجانی-اجتماعی بارآن Bar-On

هوش هیجانی اجتماعی چیست؟

هوش هیجانی اجتماعی ترکیبی از شایستگی‌های هیجانی و اجتماعی است، مهارت‌ها و توانایی‌های زمینه سازی که تعیین می‌کنند در درک از خودمان، درک از دیگران و ارتباط با آن‌ها و برآوردن نیازهای روزمره‌، تا چه حد موفق هستیم. این شایستگی‌ها و مهارت‌ها شامل 5 عنصر اصلی هستند که هر یک، از عناصر دیگری تشکیل شده‌اند.

افرادی که هوش هیجانی و اجتماعی بالایی دارند، می‌توانند به طور موثر خودشان را درک و بیان کرده، دیگران را درک کرده و با آن‌ها ارتباط برقرار کنند، و به طور موفقیت آمیزی نیازهای روزمره را برآورده ساخته و با چالش‌ها و فشارها مقابله کنند. این هوش، مهم‌تر از همه، به توانایی درون فردی و آگاهی فرد از خویش، درک نقاط قوت و ضعف، و بیان سازنده احساسات و افکار، بستگی دارد. در سطح درون فردی، داشتن هوش هیجانی و اجتماعی شامل توانایی آگاهی از هیجانات، احساسات و نیازهای دیگران و برقراری و حفظ روابط همکارانه و سازنده‌ای است که برای هر دو طرف راضی کننده باشد.

در نهایت، افرادی که هوش هیجانی و اجتماعی بالایی دارند، به طور موثر از طریق مقابله واقع‌گرایانه و انعطاف‌پذیر با شرایط ناگهانی، تغییرات فردی، اجتماعی و محیطی را مدیریت کرده، مشکلات را حل کرده و تصمیم‌گیری می‌کنند. برای موفقیت در این امور، باید احساساتمان را مدیریت کنیم تا به کمک ما بیایند نه این که بر علیه ما باشند و باید خوش‌بین، مثبت و با انگیزه باشیم.

تست هوش هیجانی اجتماعی بار-آن EQi 

تست هوش هیجانی اجتماعی بار-آن (EQ-i) نخستین بار در سال 1982، بر اساس مدل هوش هیجانی و اجتماعی بار-آن ساخته شد.  این تست دارای پنج مقیاس (درون فردی، بین فردی، مدیریت استرس، انطباق پذیری، خلق عمومی) و پانزده خرده مقیاس مرتبط است.

 مقیاس‌ها و خرده مقیاس‌های شایستگی و مهارت

مقیاس‌های EQ-i مهارت‌ها و شایستگی‌هایی که توسط هر مقیاس سنجیده می‌شوند
درون فردی خودآگاهی و ابراز خود
حرمت نفس درک، فهم و پذیرش دقیق خویشتن
خودآگاهی هیجانی آگاهی و درک هیجانات خود
جرات ورزی بیان موثر و سازنده هیجانات و خویشتن
استقلال خوداتکایی و عدم وابستگی هیجانی به دیگران
خود شکوفایی تلاش برای رسیدن به اهداف شخصی و عملی کردن پتانسیل‌های خود
بین فردی آگاهی اجتماعی و روابط بین فردی
همدلی آگاهی و درک احساسات دیگران
مسئولیت پذیری اجتماعی احساس همسانی با گروه اجتماعی و همکاری با دیگران
روابط بین فردی برقراری روابطی که برای هر دو طرف رضایت بخش بوده و ارتباط خوب با دیگران
مدیریت استرس مدیریت و تنظیم هیجانی
تحمل استرس مدیریت موثر و سازنده هیجانات
کنترل تکانه کنترل موثر و سازنده هیجانات
انطباق پذیری مدیریت تغییر
واقعیت آزمایی اعتبار بخشی عینی به احساسات خویشتن و تفکر بر اساس واقعیت خارجی
انعطاف پذیری سازگاری و انطباق با احساسات و تفکرات خویشتن درباره شرایط جدید
حل مساله حل موثر مسائل شخصی و درون فردی
خلق عمومی خود انگیزشی
خوش‌بینی مثبت بودن و دیدن چیزهای مثبت در زندگی
شادی احساس رضایت با خود، دیگران و زندگی

تاریخچه تست هوش هیجانی اجتماعی بار-آن (EQ-i) 

ریوون بار-آن یک روانشناس اسرائیلی و یکی از پیشگامان، نظریه پردازان و پژوهشگران در زمینه هوش هیجانی است. بار-آن نخستین کسی بود که مفهوم EQ (بهره هوشی هیجانی) را جهت سنجش "شایستگی هیجانی و اجتماعی" معرفی کرد. در سال 1980، بار-آن در رساله دکترایش، رویکرد کمی‌ای را برای ساخت "یک نمره EQ  مشابه با نمرات IQ" ارائه داد که بعدها طی پژوهش‌ها و بررسی‌های بیشتر به مدل هوش هیجانی-اجتماعی و تست EQi تبدیل شد.

تست بار-آن برای چه افرادی توصیه می‌شود؟

این تست برای همه بزرگسالان بالای 18 سال، هم در زنان و هم در مردان، قابل انجام‌ است به شرطی که تحصیلات حداقل دیپلم داشته باشند.

تست هوش هیجانی اجتماعی بار-آن EQi در ایران

تست هوش هیجانی اجتماعی بار-آن EQi در ایران اجرا و اعتباریابی شده است و حاصل آن تغییر و حذف برخی سوالات بود که منجر به تقلیل سوالات از 117 به 90 سوال شده است.

نحوه تفسیر و نمره گذاری تست هوش هیجانی اجتماعی بار-آن EQi 

نمره گذاری تست EQi بر اساس طیف لیکرت 5 تایی از 1 تا 5 (1=کاملا موافقم، 5=کاملا مخالفم) است. نمره کل آزمون برابر با مجموع نمرات کل سوالات است. هرچه فرد نمره بالاتری کسب کند، نشان دهنده موفقیت بیشتر او در آزمون است.

شما می‌توانید به سادگی با عضویت در تریتا و با ورود به بخش کاربری از امکانات سامانه پزشک هوشمند نیز استفاده کنید، هم‌چنین قادر خواهید بود آزمون Bar-On را به صورت آنلاین در تریتا انجام دهید و نتایج آزمون خود را مشاهده و تفسیر کنید. برای اجرای این تست به مقاله "پرسشنامه تست تست هوش هیجانی-اجتماعی Bar-On به همراه تفسیر" رجوع کنید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Reuven_Bar-On
  2. https://www.researchgate.net/publication/6509274

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
سوگند صفری

سوگند صفری

فارغ‌التحصیل روان‌شناسی
علاقه‌مند به ترجمه و نویسندگی

My name is sogand safari and i have a BA in psychology.
I'm interested in translation and writing.