علائم سرطان معده چیست؟ آیا زخم معده می‌تواند به سرطان معده ختم شود؟

معده یک اندام J شکل در قسمت فوقانی شکم است. در این قسمت پردازش مواد معدنی هم چون ویتامین، قندها، چربی‌ها و پروتئین‌ها انجام شده و مواد زائد دفع می‌گردد. غذا پس از عبور از گلو و لوله باریکی به نام مری به معده رسیده و پس از گذشت این اندام به روده باریک و بزرگ ختم می‌گردد. 

دیواره معده از 5 لایه تشکیل شده است. سرطان معده از داخلی‌ترین لایه تشکیل شده و با گسترش آن به بیرونی‌ترین لایه یا همان فضای درونی معده ختم می‌شود.

فاکتورهای موثر در ابتلای به سرطان معده

سن، رژیم غذایی و بیماری‌های معده می‌توانند خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش دهند. هر عاملی که خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش دهد می‌تواند به عنوان یک فاکتور خطر به حساب بیاید. البته داشتن یک عامل خطر به معنای ابتلای صد در صدی به بیماری سرطان معده نیست. فقدان عوامل خطر به این معنا نخواهد بود که فرد به این بیماری مبتلا نخواهد شد. عوامل خطر برای سرطان معده عبارتند از:

 1. عفونت معده با باکتری هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori)  
 2. گاستریت مزمن (التهاب معده)
 3. آنمی یا کم خونی پرنشیوز
 4. متاپلازی روده (وضعیتی که در آن سلول‌های عادی لایه پوشاننده معده با سلول‌های روده‌ای جایگزین می‌شود).
 5. پولیپوز آدنوماتوز فامیلی (FAP) یا پولیپ معده.
 6. داشتن رژیم غذایی حاوی مقادیر بالای نمک و دودی شده و مقادیر پایین میوه و سبزیجات
 7. خوردن غذاهایی که به درستی تهیه نشده یا نگه‌داری نشده‌اند
 8. مذکر بودن و داشتن سن بالا
 9. سیگار کشیدن
 10. داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان معده

علائم سرطان معده

علائم سرطان معده شامل سوء هاضمه، ناراحتی معده و درد است. این علائم و علائم دیگر ممکن است ناشی از سرطان معده یا سایر شرایط باشد. در مراحل اولیه سرطان معده، علائم زیر ممکن است رخ دهد:

 1. سوء هاضمه و ناراحتی معده
 2. احساس نفخ پس از غذا خوردن
 3. تهوع خفیف
 4. از دست دادن اشتها
 5. سوزش سر دل

در مراحل پیشرفته سرطان معده ممکن است علائم و نشانه‌های زیر رخ دهد:

 1. خون در مدفوع
 2. استفراغ
 3. کاهش وزن بدون علت شناخته شده
 4. دل درد
 5. زردی (زرد شدن چشم و پوست)
 6. آسیت (تشکیل مایع در شکم)
 7. مشکل بلع

اگر در معرض هر کدام از این مشکلات هستید با پزشک خود مشورت کنید

سرطان معده چگونه تشخیص داده می‌شود؟

آزمایش‌هایی که برای بررسی و تشخیص مشکلات دستگاه گوارش از جمله معده و روده مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

1- معاینه بالینی و بررسی سابقه خانوادگی

معاینه بالینی بدن برای بررسی علائم عمومی سلامتی، از جمله چک کردن علائم بیماری مانند توده‌ها یا هر چیز دیگری که به نظر غیرمعمول می‌رسد. بررسی سابقه بیمار از جمله ابتلا به بیماری‌ها و درمان‌های قبلی گرفته شده.

2- آزمایشات خونی شامل شمارش خون کامل (CBC)

آزمایش CBC روشی است که در آن از نمونه خونی برای اندازه‌گیری مقادیر گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید، پلاکت‌ها، مقدار هموگلوبین استفاده می‌شود.

3- آندوسکوپی

آندوسکوپی روشی است برای نگاه کردن به داخل مری، معده و دوازدهه، برای بررسی مناطق غیرطبیعی. آندوسکوپ لوله نازکی است که از طریق دهان و گلو به داخل مری منتقل می‌شود.

آندوسکوپی برای سرطان معده

4- فرو بردن محلول باریم

فرد، محلول حاوی باریم را می‌نوشد. این محلول معده و روده را پوشانده و با استفاده از اشعه ایکس می‌توان این اندام‌ها را مورد ارزیابی قرار داد.

فرو بردن محلول باریم برای تشخیص سرطان معده

5- سی-تی-اسکن (CAT scan)

با این روش مجموعه‌ای از عکس‌های دقیق از مناطق داخلی بدن و از زوایای مختلف گرفته می‌شود. گاهی اوقات از یک رنگ تزریقی به داخل رگ یا خوردنی برای وضوح بیشتر تصاویر گرفته شده استفاده می‌شود.

6- بیوپسی یا نمونه‌برداری

نمونه‌برداری از سلول‌های سرطانی اغلب تحت عمل آندوسکوپی انجام می‌گردد. این سلول‌ها برای بررسی‌های دقیق‌تر در زیر میکروسکوپ استفاده می‌شوند. نمونه‌های بافتی هم‌چنین ممکن است برای عفونت هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) مورد بررسی قرار گیرند. چرا که این باکتری می‌تواند یک عامل بالقوه در ایجاد زخم معده باشد.

از علائم سرطان معده که در مراحل ابتدایی بروز یافته ولی نادیده گرفته می‌شوند می‌توان به سوزش سر دل و یا حالت رفلاکس معده اشاره نمود که معمولا بعد از صرف غذا با حالت برگشت اسید معده به مری همراه می‌گردد. البته تجربه گهگاه این علائم نمی‌تواند نشانه قطعی برای سرطان معده به حساب بیاید ولی بروز مداوم آن نیازمند بررسی‌های دقیق‌تر خواهد بود. درد معده با درد قفسه سینه و استخوان جناغ سینه اغلب همراه می‌گردد بنابراین نباید با سایر علل اشتباه گرفته شود.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.cancer.gov/types/stomach/patient/stomach-treatment-pdq
 2. https://www.wikihow.com/Recognize-Stomach-Cancer

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
فاطمه قربانی

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی هستم، لیسانس ژنتیک، به علوم نوین پزشکی و ایمونولوژی علاقمندم. از شما دوست گرامی بخاطر مطالعه این مقاله و همچنین مجموعه تریتا بخاطر فرصت انتشار مطالبم در راستای کمک به ارتقای دانش کمال تشکر دارم. شاد باشید و سلامت

my name is Fatemeh Ghorbani, I have a B.S in genetics and interested in immunology and medical science. I believe that, even into the smallest acts, should be put our heart, mind and soul. Thank you for reading my article