علل دندان درد و توصیه‌هایی برای جلوگیری از آن

دندان درد، دردی است که در داخل یا در اطراف یک دندان است که ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

 • پوسیدگی دندان
 • آبسه دندان
 • شکاف دندان
 • دندان آسیب دیده
 • حرکات تکراری مانند آدامس جویدن یا ساییدن دندان‌ها
 • لثه‌های عفونی

علائم دندان درد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد دندان که ممکن است تیز، ضربان‌دار، یا مداوم باشد. در برخی افراد درد، تنها زمانی حاصل می‌شود که بر روی دندان‌ها فشار اعمال شود.
 • تورم در اطراف دندان
 • تب و یا سردرد
 • وجود طعم چرکی ناشی از دندان آلوده

چه زمانی باید به یک دندانپزشک در رابطه با دندان درد مراجعه کنم؟

با دندان‌پزشک خود هر چه سریع‌تر ملاقات کنید اگر:

 1. دندان دردی دارید که بیش از 1 یا 2 روز طول کشیده است.
 2. درد دندان شما شدید است.
 3. تب، گوش درد یا در هنگام باز کردن دهانتان درد دارید.
 4. وجود درد فک همراه با صدای ناگهانی و ضربه‌ای؛ می‌تواند نشان از اختلال مفصل گیج‌گاهی فکی(TMJ) باشد.

شناسایی مناسب و درمان عفونت‌های دندانی مهم است تا از گسترش آن به سایر قسمت‌های صورت، جمجمه و حتی به جریان خون جلوگیری شود.

زمانی که فرد به دندان‌پزشک مراجعه می‌کند، چه مواردی بررسی می‌گردد؟

برای درمان دندان درد شما، دندانپزشک ابتدا سابقه پزشکی‌تان را گرفته و یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد. او از شما سوالاتی در مورد درد، از جمله چه زمانی درد شروع شده است، چقدر شدید است، محل دقیق درد کجاست، چه چیزی درد را بدتر می‌کند و چه چیزی آن را بهتر می‌کند. دندانپزشک دهان، دندان‌ها، لثه ها، فک، زبان، گلو، سینوس‌ها، گوش ها، بینی و گردن شما را بررسی خواهد کرد. با توجه به اینکه ممکن است داندان‌پزشک منشا درد را بداند، اما گاهی برای تشخیص دقیق‌تر، عکس دندان نیز گرفته می‌شود. در صورت وجود علائم عفونت،پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند.

چه درمان‌هایی برای دندان درد وجود دارند؟

درمان دندان درد بستگی به علت آن دارد. اگر یک حفره باعث دندان درد شود، دندانپزشک شما حفره را پر می‌کند یا در صورت لزوم دندان را خارج می‌کند. اگر علت دندان درد به علت عفونت عصب دندان مشخص شود، ممکن است کانال ریشه ای مورد نیاز باشد. باکتری‌هایی که به جنبه‌های درونی دندان آسیب می رسانند این عفونت را ایجاد می‌کند. اگر تب یا تورم فک وجود داشته باشد ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود.

چگونه می‌توان از دندان درد پیشگیری کرد؟

از آنجایی که اکثر دندان دردها ناشی از پوسیدگی دندان‌ها است، پس با انجام اقدامات بهداشت دهان و دندان می‌توانید مانع دندان درد شوید. روش‌های بهداشت دهان و دندان خوب شامل مسواک زدن به طور منظم با خمیر دندان حاوی فلوراید، استفاده از نخ دندان یکبار در روز، شست‌وشوی دهان با یک دهانشوی ضد عفونی‌کننده یک یا دو بار در روز و به دندان‌پزشک خود جهت تمیزکاری حرفه‌ای دو بار در سال مراجعه کنید. علاوه بر این شیوه‌ها، غذاهای کم شکر را بخورید و از دندانپزشک خود در مورد برنامه‌های فلوراید بپرسید.

راه‌های درمانی برای جلوگیری از دندان درد

1. تمیز کردن دهان

 • فرد باید از نخ دندان استفاده کند تا ذرات مواد غذایی را از منطقه خارج کند.
 • استفاده از مسواک
 • استفاده از دهان شویه

2. کنترل تورم و درد

 • کمپرس گرم و مرطوب را به قسمت خارجی دهان یا گونه اعمال کنید.
 • از استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (Advil، Motrin) برای کاهش درد استفاده کنید. آسپرین را به افراد زیر 18 سال ندهید.
 • آسپرین را در مقابل لثه‌ها در نزدیکی محل درد قرار ندهید. آسپرین می‌تواند سبب ازبین رفتن بافت لثه شود.
 • درمان برای TMJ ممکن است شامل گارد دهان برای جلوگیری از ساییده شدن دندان‌ها، تکنیک‌های کاهش استرس یا جراحی باشد.    

درمان خانگی برای دندان درد

اگر دندان درد دارید به پزشک خود مراجعه کنید و تا مراجعه به پزشک می‌توانید از درمان‌های خانگی زیر برای رهایی از درد در کوتاه مدت استفاده کنید.

1- شست‌وشو با آب شور:

تا زمانی که بتوانید به دندانپزشک مراجعه کنید، یکی از بهترین چیزهایی که می‌توانید انجام دهید این است که دهان خود را با آب شور و ولرم شست‌وشو دهید. مخلوط خوب 1/2 قاشق چای خوری نمک به یک لیوان آب است. بعد از شست‌وشو و قرقره کردن، آب را به بیرون بریزید و آن را نبلعید. شما هم‌چنین می‌توانید به راحتی با نخ دندان اطراف دندانی که درد دارد را تمیز کنید تا هر تکه غذایی که ممکن است گیر کرده باشد خارج شود.

2- مسکن‌های بدون نسخه(OTC):

دندانپزشکان برای کودکان استامینوفن را توصیه می‌کنند. برای بزرگسالان، داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن را انتخاب کنید. اگر آسپرین را انتخاب کنید، آن را ببلعید و آن را روی دندان یا لثه‌ها قرار ندهید. این کار نه تنها سبب کاهش درد نمی‌شود بلکه ممکن است سبب آسیب قسمت داخلی دهان شما شود.

3- کمپرس سرد:

اگر صورت شما متورم شده باشد، یک پک یخ را روی صورت خود قرار دهید. این ممکن است به کاهش درد کمک کند. تورم هم‌چنین می‌تواند نشانگر وجود آبسه باشد، یک کیسه از ماده‌ی چرکی در عمق ریشه دندان شما. این می‌تواند عفونت جدی در فک و دندان‌های دیگر شما ایجاد کند. علائم شامل تب و لثه قرمز

4- بی‌حس کننده‌های بدون نسخه(OTC):

این ژل‌ها و مایع‌های کاهش دهنده درد را مستقیما به دندانی که درد دارد و لثه‌های مجاور آن اعمال کنید. آن‌ها حاوی بنزوکائین هستند که برای مدت کوتاهی دهان شما را بی‌حس می‌کنند. مراقب باشید که آن‌ها فقط برای استفاده کوتاه مدت هستند.

5- یخ:

مقداری یخ را در دست خود قرار دهید، در همان طرف مبتلا که دندان درد دارید. یخ را در فاصله بین انگشت شست و اشاره خود بگذارید تا 7 دقیقه یا تا زمانی که ناحیه بی‌حس شود به ناحیه‌ی مبتلا بمالید. محققان بر این باورند که یخ از انتقال سیگینال‌های درد به مغز شما جلوگیری می‌کند.

6- روغن گل میخک:

این درمان طبیعی، درد را از بین می‌برد. آن را مستقیما بر روی ناحیه مبتلا بمالید یا یک پنبه را با آن آغشته کرده و آن را در برابر دندان و لثه قرار دهید. ممکن است همانند بنزوکائین موجود در ژل‌های بی‌حس کننده موثر واقع شود.

7- سیر:

هنگامی که سیر را در نواحی دندانی که درد می‌کند قرار می‌دهید، شما آليسین، یک مایع چرب و مبارزه کننده با بیماری طبیعی را آزاد می‌کنید. آیا این عمل درد را کاهش می‌دهد؟ این روشن نیست اما شما می‌توانید یک قطعه سیر را بجوید یا تیکه‌های خرد شده را بر روی دندان خود قرار دهید.

8- گیاه دندان درد:

با نامی مانند این، ممکن است شرط مطمئن برای کاهش علائم شما باشد. انواع مختلف این گیاه در سراسر جهان رشد می‌کنند و روغن آن یکی از اجزای بسیاری از محصولات است. اما هنوز روشن نیست که آیا این گیاه واقعا می‌تواند سبب کاهش دندان درد شود یا خیر.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.webmd.com/oral-health/guide/toothaches
 2. https://www.webmd.com/first-aid/toothache-treatment
 3. https://www.webmd.com/oral-health/home-remedies-toothache

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
حافظ بری بوراچالو

حافظ بری بوراچالو

حافظ بری بوراچالو هستم. دانشجوی رشته پرستاری و همچنین به عنوان مترجم فعالیت می‌کنم و خوشحال می‌شوم که به شما کمک کنم چرا که یک پرستار بودن به معنای نگه داشتن تمام اشک‌های خود و شروع به طراحی لبخند بر چهره مردم است.

I am hafez bari boorachaloo. I am a nursing student and also I work as a translator. I will be happy to help you because being a nurse means to hold all your own tears and start drawing smiles on peaple faces.