چرا به طور مدام گلودرد دارم؟

گلودرد ناشی از سرماخوردگی یا آنفلوانزا

در بیشتر گلودردها، بیمار به احتمال زیاد نیازی به پزشک نخواهد داشت. در این شرایط فرد می‌تواند به کمک درمان‌های بدون نسخه، کاهش ساعات کاری و استراحت، بیماری خود را بهبود ببخشد. بیشتر گلودردها به خاطر عفونت‌های ویروسی همچون سرماخوردگی و یا آنفلوانزا ایجاد می‌شوند. اغلب نشانه‌های این نوع گلودرد شامل موارد زیر است:

  • آبریزش بینی
  • عطسه کردن
  • سرفه کردن
  • تب خفیف
  • خستگی

بیان تفاوت‌های بین سرماخوردگی و آنفلوانزا کمی دشوار است اما آنفلوانزا نشانه‌های شدیدتری همچون تب بالا و درد عضلات را نیز ایجاد می‌کند. اگر علت گلو درد ویروسی باشد، مصرف آنتی بیوتیک کمکی به بهبود شرایط نخواهد کرد. در عوض، غرغره کردن با آب نمک گرم و استفاده از داروهای بدون نسخه می‌تواند مفید باشد.


بیشتر بخوانید:

سرماخوردگی و توصیه‌های مهم برای جلوگیری از ابتلا به آن

واکسن آنفلوانزا؛ هرآنچه که باید بدانید

سرماخوردگی کودکان را چگونه درمان کنیم؟


گلودرد به علت باکتری استرپتوکوک

گلودرد استرپتوکوکی نوعی عفونت است که به خاطر وجود باکتری استرپتوکوکوس ایجاد می‌شود. نشانه‌ها ممکن است در برگیرنده گلودرد، تکه سفید بر روی لوزه، غدد لنفاوی متورم در گردن و تب باشد. زمانی که چنین گلودردی دارید معمولا آبریزش بینی یا سرفه را تجربه نخواهید کرد.

هر فردی ممکن است به گلودرد استرپتوکوکی مبتلا شود اما کودکان بین ۵ الی ۱۵ سال بیشتر از سایرین در معرض این بیماری قرار دارند. در بزرگسالان، تنها ۱۰ درصد از گلودردها، استرپتوکوکی است. بهتر است در این شرایط با یک پزشک مشورت کنید. اگر وجود این گلو درد تایید شود پزشک از آنتی بیوتیک برای درمان آن استفاده می‌کند.


بیشتر بخوانید:

بررسی باکتری استرپتوکوکوس و ارتباط آن با عفونت‌های گلو

همه چیز درباره گلودرد sore throat، انواع گلودرد و درمان‌های پزشکی و گیاهی

چگونه فارنژیت یا التهاب گلو را تشخیص و سپس این نوع گلودرد را درمانش کنیم؟


گلودرد ناشی از رفلاکس اسید معده

زمانی که اسید معده از طریق مری به سمت گلو می‌آید می‌تواند آن را تحریک کند و باعث ایجاد گلودرد شود. این شرایط که با عنوان رفلاکس اسید معده به مری شناخته شده، یکی از علل مهم گلو درد است که معمولا توسط افراد نادیده گرفته می‌شود.

اگر در کنار گلودرد احساس می‌کنید حال‌تان خوب است و نشانه‌هایی همچون تب را ندارید ممکن است رفلاکس معده داشته باشید. افرادی که با این شرایط دست و پنجه نرم می‌کنند ممکن است سرفه خشکی داشته باشند، در بلع با مشکل مواجه شوند و احساس کنند برآمدگی در گلو دارند.

اگر شما نیز با رفلاکس اسید معده، دست و پنجه نرم می‌کنید می‌توانید از پزشک متخصص کمک بگیرید. پزشک، تغییرات سبک زندگی همچون تغییر رژیم غذایی به نوع کم چرب، با پروتئین بالا و محدود کردن الکل و کافئین را توصیه می‌کند. داروهای بدون نسخه می‌تواند بسیار موثر باشد. البته پزشک در صورت نیاز دارویی، آن را تجویز می‌کند.


بیشتر بخوانید:

علل سوزش سر دل یا رفلاکس معده و راه‌کارهایی برای درمان آن


آلرژی و گلودرد

اگر فکر می‌کنید آلرژی باعث ایجاد گلودرد، عطسه و آبریزش بینی‌تان شده است، می‌توانید از داروهای بدون نسخه برای بهبود شرایط خود استفاده کنید. اگر استفاده از چنین گزینه‌هایی باعث تسکین شرایط شما نشد، با پزشک در مورد گزینه‌های درمانی دیگر صحبت کنید.


درمان‌های خانگی برای آلرژی فصلی

آلرژی را بیشتر بشناسیم تا بهتر کنترلش کنیم


چه زمانی با پزشک تماس بگیریم؟

اگر گلودرد شما حاد است و یا اگر گلودردی دارید که بعد از سه روز بهتر نمی‌شود. تب بالای ۱۰۰ درجه فارنهایت را برای بیش از دو روز تجربه کرده‌اید. سایر مشکلات جسمی همچون آسم، بیماری قلبی، دیابت، HIV را دارید یا باردار هستید. ممکن است در این شرایط به خاطر عفونت به عوارض حادتری مبتلا شوید. اگر دائما گلودرد دارید و در تنفس و بلعیدن مواد غذایی با مشکل مواجه هستید حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.webmd.com/cold-and-flu/features/getting-sore-throat
  2. http://www.majalesalamat.com/causes/sore-throat-causes/

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
رامین حسین‌زاده

رامین حسین‌زاده

رامین حسین زاده
ramin hoseyn zadeh