آنژیوپلاستی و استنت‌گذاری از طریق مچ دست یا کشاله ران؟ کدام‌یک برای شما مناسب‌تر است

استنت‌گذاری چیست؟

استنت‌ها یا همان فنرهای داخل قلبی، توری‌های فلزی از آلیاژهای خاص، بسیار بسیار نازک و نازک‌تر از موهای انسان هستند. بعد از بالون زدن تنگی داخل رگ، مسیر باز می‌شود ولی چند ماه بعد دوباره پلاک چربی و کلسیم که عقب رفته باز می‌گردد.

حین بالون زدن، لبه‌های رگ از داخل، ترک‌های ریزی می‌خورد که مستعد لخته طی چند روز بعد است. پس با جاگذاری این توری ظریف و چسبانیدن آن به دیواره رگ، تنگی و ترک‌ها پشت استنت می‌ماند. استنت جزو بدن می‌شود و هرگز از جای خود حرکت نمی‌کند و بدن روی آنرا می‌پوشاند.

استنت‌گذاری

برخی بیماران بعد از استنت‌گذاری، از ورزش، دویدن و پرش تا ماه‌ها وحشت دارند. در حالیکه این تصور کاملا اشتباه است. اگر قبل از استنت‌گذاری یا همان آنژیوپلاستی، سکته قلبی داشته‌اید یا هنوز رگی برای بازشدن باقی مانده، فعالیت را باید به آرامی بالا برد، ولی اگر این‌ها نبوده، می‌توانید به ورزش مناسبی بپردازید و نگران نباشید.

آنژیوپلاستی و استنت‌‌‌گذاری

آنژیوپلاستی و استنت گذاری، جزو درمان‌های مورد نیاز در شرایط خاص محسوب می‌گردند. به عنوان مثال، برطرف کردن انسداد عروق ارگان‌های مهم بدن به ویژه قلب، مغز و کلیه‌ها که حفظ برقراری ارتباط اکسیژنی آن‌ها از طریق جریان خون، برای سلامتی و حتی برای حفظ زندگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

آنژیوپلاستی و استنت گذاری در درمان حمله قلبی، سکته مغزی و گانگرن موثر است. برای بیماران مبتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی، این روش می‌تواند نجات بخش باشد. آنژیوپلاستی و استنت گذاری هم‌چنین می‌توانند کیفیت زندگی را با کاهش آنژین یا درد شدید قلبی و سایر علائم بیماری قلبی بهبود بخشند.

حملات قلبی و سکته‌های مغزی، جزو شرایط اورژانسی پزشکی محسوب می‌گردند که باید به سرعت برای جلوگیری از مرگ عضله قلب، بافت مغزی و یا حتی مرگ، تحت درمان قرار گیرند. بیمارانی که دچار حمله قلبی یا سکته مغزی می‌شوند، زمان بسیار کمی برای بررسی گزینه‌های درمان دارند.

مزایای درمان عروق مسدود شده با آنژیوپلاستی و استنت گذاری:

 1. در طی حمله قلبی می‌تواند با برقراری جریان خون به بافت آسیب دیده، باعث حفظ زندگی گردد.
 2. ممکن است بلافاصله باعث کاهش علائمی مانند درد قفسه سینه، تنگی نفس و خستگی شود و باعث می‌شود احساس راحتی بیشتری داشته باشید و قادر به از سر گیری فعالیت‌های روزانه خود باشید.
 3. می‌تواند خطر سکته را کاهش دهد.
 4. می‌تواند عملکرد کلیه‌ها را بهبود بخشد.
 5. می‌تواند جریان خون را به پاها بازگرداند تا مانع از گانگرن شود و نیاز به قطع عضو را از بین ببرد.
 6. بسیاری از بیمارانی که شرایط دریافت این روش به جای عمل باز قلب دارند، زمان کمتری برای بهبودی از عوارض ناشی از بعد از عمل طی خواهند کرد.

معایب درمان عروق مسدود شده به روش آنژیوپلاستی:

در صورتی که شرایط سلامتی گویای این مسئله باشند که این روش بهترین گزینه درمانی برای فرد است، با این وجود در این روش هم همانند سایر روش‌ها معایبی وجود دارد از جمله:

 1. انسداد شریان یا دوباره بسته شدن آن
 2. خون‌ریزی یا آسیب رساندن به رگ‌های خونی در زمان وارد شدن کاتتر به آن
 3. واکنش آلرژیک به رنگ یا استنت
 4. در صورتی که میزان انسداد عروق به قدری باشد که قادر به درمان با استنت نباشد نیاز به جراحی بای پس عروق وجود خواهد داشت.
 5. بافت اسکار می‌تواند در یک استنت رشد کند، و نیاز به تکرار این روش وجود خواهد داشت.
 6. احتمال بروز لخته خونی در داخل استنت وجود دارد که نیاز به اقدامات فوری خواهد داشت.

بررسی آنژیوپلاستی و استنت‌گذاری از طریق مچ دست و کشاله ران

اگر تحت درمان با آنژیوپلاستی و استنت‌گذاری قرار گرفته‌اید، کاتتر برای باز کردن یک گرفتگی یا تنگی شرایین، و در برخی موارد برای قرار دادن استنت، به کار گرفته می‌شود، که از دو رگ برای انجام این اعمال استفاده می‌شود، فمورال که در ناحیه کشاله ران قرار دارد یا ترانس رادیال، که در مچ دست می‌باشد. آنژیوپلاستی که از طریق مچ دست انجام می‌شود، آنژیوپلاستی ترانس رادیال نامیده می‌شود.

هر دو روش در بسیاری از بیماران از ایمنی کافی و موثر بودن برخوردارند. با این حال، مطابق با هر روش پزشکی، بهترین روش تا حد زیادی بستگی به شرایط پزشکی و شخصی منحصر به فرد خود فرد خواهد داشت.

آنژیوپلاستی فمورال یا کشاله ران

مزایا آنژیوپلاستی کشاله ران:

 • سابقه طولانی موفقیت، به کار بردن این روش از سال 1960
 • پزشکان با تجربه و آموزش دیده بسیاری در این روش وجود دارند.
 • برای بیماران مبتلا به بیماری شریان محیطی یا PAD مناسب‌تر است.

معایب آنژیوپلاستی فمورال یا کشاله ران:

 • بعد از انجام این روش بیماران باید به مدت 4 تا 6 ساعت به صورت دراز کشیده باقی بمانند.
 • فرآیند کمپرس طولانی که نیاز به یک پرستار با تجربه دارد.
 • احتمال خون‌ریزی در این روش وجود دارد
 • رسیدن به شریان برای انجام این روش ممکن است با دشواری همراه گردد به ویژه اگر نیاز به بند آوردن خون‌ریزی بوده و یا بیمار چاق باشد.
 • شریان فمورال تنها محل خون‌رسانی به خود پاست.

آنژیوپلاستی ترانس رادیال یا مچ دست

مزایا آنژیوپلاستی مچ دست:

 • سابقه موفقیت آن، برای اولین بار در سال 1980 این روش انجام شد.
 • کاهش احتمال خون‌ریزی که در زنان، سالمندان و افرادی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنند می‌تواند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار باشد.
 • ناراحتی کمتر
 • نیازی به دراز کشیدن برای مدت چندین ساعت نیست.
 • به محض این که اثرات داروهای بیهوشی و مسکن از بین رفت می‌توانید حرکت کنید.
 • می‌توانید بعد از انجام این روش بخورید و بیاشامید.
 • شریان مچ دست تنها منبع خون‌رسانی به خود دست نیست.

معایب آنژیوپلاستی ترانس رادیال یا مچ دست:

 • این روش به لحاظ کلینیکی از دشواری بیشتری برخوردار است چرا که شریان مچ دست بسیار کوچک‌تر است.
 • تنها برخی از پزشکان تبحر و تجربه کافی برای انجام این روش دارند.

همانطور که تجهیزات مورد استفاده برای آنژیوپلاستی و استنت‌گذاری کوچک‌تر شده است و پزشکان آموزش و تجربه را برای رسیدگی به جنبه‌های فنی و پیچیده کار کردن با شرایین کوچک‌تر در مچ دست را به دست آورده‌اند، روش انجام از طریق مچ دست در حال تبدیل شدن به اولین روش انتخابی برای بسیاری از پزشکان و بیماران می‌باشد.

با پزشک خود صحبت کنید تا تصمیم بگیرید که کدام محل برای انجام این روش در شما مناسب‌تر است. و اگر تصمیم دارید که روش ترانس رادیال برای شما مورد انجام قرار گیرد، مطمئن شوید که پزشک انتخابی شما برای انجام این روش از تجربه کافی برخوردار باشد. می‌توانید این موارد را از پزشک خود جویا شوید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. http://www.secondscount.org/treatments/treatments-detail-2/wrist-groin-risks-benefits-of-femoral-versus-trans#.W5jb5kYzZPZ
 2. http://www.secondscount.org/treatments/treatments-detail-2/benefits-risks-of-angioplasty-stenting#.W5oNBaYzZPY

اشتراک گذاری:

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی هستم، لیسانس ژنتیک، به علوم نوین پزشکی و ایمونولوژی علاقمندم. از شما دوست گرامی بخاطر مطالعه این مقاله و همچنین مجموعه تریتا بخاطر فرصت انتشار مطالبم در راستای کمک به ارتقای دانش کمال تشکر دارم. شاد باشید و سلامت

my name is Fatemeh Ghorbani, I have a B.S in genetics and interested in immunology and medical science. I believe that, even into the smallest acts, should be put our heart, mind and soul. Thank you for reading my article