شیاف ایندومتاسین برای درمان چه بیماری‌هایی است؟

شیاف ایندومتاسین جزو داروهایی است که ممکن است موارد مختلف تجویزی از جمله برای درمان برخی از انواع آرتروز، اسپوندلیت آنکلیوزان و موارد غیره را در پی داشته باشد.

شیاف ایندومتاسین چیست؟

از ایندومتاسین برای تسکین درد، ورم و سفتی مفصل ناشی از آرتروز، نقرس، بورسیت و تاندونیت استفاده می‌شود. کاهش علائم مربوط به این بیماری‌ها به فرد کمک می‌کند تا قادر به انجام بیشتر فعالیت‌های روزمره خود باشد. این دارو به عنوان یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) شناخته می‌شود.

اگر در حال درمان یک بیماری مزمن مانند ورم مفاصل هستید، از پزشک خود در مورد درمان‌های غیر دارویی و یا استفاده از درمان‌های دارویی جایگزین برای درمان درد خود سوال کنید.

طرز استفاده شیاف ایندومتاسین

قبل از شروع استفاده از ایندومتاسین موارد زیر را مورد بررسی قرار دهید:

اگر شیاف برای قرار دادن آن خیلی نرم است، قبل از جدا کردن بسته بندی فویل، آن را به مدت 30 دقیقه در آب سرد قرار دهید. فویل را جدا کرده و شیاف را با کمی آب مرطوب کنید. زانوی راست خم کرده و به سمت چپ خود دراز بکشید. با انگشت خود شیاف را به سمت راست روده فشار دهید. چند دقیقه دراز بکشید و حداقل برای یک ساعت از داشتن حرکات روده و دفع مدفوع خودداری کنید تا اجازه جذب کامل به دارو داده شود.

قبل از مصرف شیاف ایندومتاسین

بهتر است قبل از مصرف این شیاف در صورت وجود شرایط زیر آن‌ها را با پزشک خود در میان بگذارید:

 • اگر به این دارو و یا هر بخشی از این دارو مانند پوشش آن حساسیت دارید (شیاف ایندومتاسین) و یا هر دارو، مواد غذایی یا مواد دیگری وجود دارند که بدن شما نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد، بهتر است با پزشک مطرح گردد.
 • اگر به آسپیرین یا NSAID‌ها حساسیت دارید.
 • اگر موارد ابتلا به آسم ناشی از داروی سالیسیلات مانند آسپرین یا دارویی مانند موارد NSAIDs در شما مشاهده شده است.
 • در صورت بروز هر یک از این مشکلات سلامتی مانند کم آبی، خون‌ریزی دستگاه گوارش، نارسایی قلبی (ضعف قلب)، بیماری کلیه یا بیماری کبد.
 • حمله قلبی که اخیرا رخ داده است.
 • در صورت وجود مشکلات بارداری و باروری.
 • اگر باردار هستید یا تمایل به بارداری دارید. اگر در حال سپری کردن سه ماهه سوم بارداری خود هستید، از شیاف ایندومتاسین استفاده نکنید. هم‌چنین ممکن است لازم باشد در سایر دوران‌های بارداری نیز از مصرف این دارو خودداری کنید. با پزشک خود در مورد دوران‌های عدم مصرف این دارو صحبت نمایید.
 • اگر تحت مصرف داروهای مسکن غیر استروئیدی NSAID دیگری هستید و یا داروهای حاوی سالیسیلات مانند آسپرین یا دیفلونیزال، تریامترن یا پمترکسس مصرف می‌کنید.
 • چنان چه هر یک از این مشکلات سلامتی را تجربه کرده اید: ورم روده یا مقعد یا خون‌ریزی‌های اخیر رحم.

بایستی به این نکته توجه داشته باشید که این لیست، شامل تمام داروها یا مشکلات سلامتی که با این دارو تداخل دارند، نمی‌باشد.

درمورد تمام داروهای خود (تجویزی و یا بدون نسخه، محصولات طبیعی، ویتامین‌ها) و مشکلات سلامتی با پزشک خود صحبت نمایید.

در هنگام مصرف شیاف ایندومتاسین

زمانی که تحت مصرف شیاف ایندومتاسین قرار دارید، بهتر است انجام دادن موارد زیر را در نظر داشته باشید:

از رانندگی و انجام سایر کارهایی که باعث از بین رفتن هوشیاری می‌گردد، خودداری کنید و بعد از مصرف می‌توانید میزان تاثیر گذاری آن را مورد بررسی قرار دهید.

ممکن است خون‌ریزی سریع‌تری داشته باشید. مراقب باشید و از صدمه دیدن پیشگیری نمایید. از یک مسواک نرم و یک تیغ برقی استفاده کنید.

این دارو ممکن است نتایج برخی از آزمایشات را تحت تأثیر قرار دهد. تکنسین‌های آزمایشگاه را در مورد مصرف شیاف ایندومتاسین مطلع سازید.

قبل از نوشیدن الکل با پزشک خود صحبت کنید.

اگر سیگار می‌کشید، آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

اگر مدت طولانی است که تحت مصرف شایف ایندومتاسین قرار دارید بهتر است آزمایش‌های خونی برای بررسی موارد مختلف را در نظر داشته باشید.

احتمال بروز فشارخون بالا در هنگام مصرف داروهای این چنینی وجود دارد. فشارخون خود را مطابق دستورالعمل‌های پزشک‌تان بررسی کنید.

بیشتر از آنچه پزشک به شما گفته است مصرف نکنید. مصرف بیش از آنچه تجویز شده احتمال بروز عوارض جانبی خطرناک را ممکن است ایجاد نماید.

شیاف ایندومتاسین را بیشتر از مقدار تجویزی پزشک مصرف نکنید.

اگر مبتلا به آسم هستید، احتمال این که از داروهای دیگری برای شما استفاده شود، وجود خواهد داشت.

احتمال نارسایی قلبی با استفاده از داروهایی مانند این موارد افزایش می‌یابد. بنابراین در افرادی که از قبل دچار نارسایی قلبی شده‌اند، احتمال حمله قلبی و مراجعه به بیمارستان برای شرایط نارسایی قلبی و مرگ ناشی از آن افزایش می‌یابد. با پزشک خود در این باره صحبت کنید.

احتمال حمله قلبی و مرگ ناشی از آن در افرادی که پس از حمله‌های قلبی اخیر داروهای مانند این موارد را مصرف می‌کنند افزایش یافته است.

اگر برای جلوگیری از حمله قلبی آسپرین مصرف می‌کنید، با پزشک خود مشورت کنید.

مشکلات کبدی همزمان با مصرف این دارو مشاهده شده است. بعضی اوقات، موارد کشنده نیز گزارش شده است. اگر علائم ناشی از مشکلات کبدی مانند ادرار تیره رنگ، احساس خستگی، گرسنگی، ناراحتی معده یا درد معده، مدفوع با رنگ روشن، استفراغ، یا زردی پوست یا چشم دارید، با پزشک خود تماس بگیرید.

افسردگی یا سایر مشکلات خلقی، تشنج و مشکلات سلامتی مانند بیماری پارکینسون با مصرف شیاف ایندومتاسین تشدید می‌یابد. در صورت بروز هر یک از این مشکلات سلامتی با پزشک خود قبل از وخیم‌تر شدن علائم‌تان صحبت نمایید.

اگر در سنین بالای 65 سال هستید، شیاف ایندومتاسین را با احتیاط مصرف کنید. چرا که احتمال عوارض جانبی بیشتر وجود خواهد داشت.

داروهای مسکن غیر استروئیدی NSAID مانند شیاف ایندومتاسین ممکن است بر روی فرآیند تخمک‌گذاری در خانم‌ها تأثیر بگذارند. این دارو ممکن است باعث شود که نتوانید باردار شوید. البته با توقف مصرف این دارو به حالت عادی باز خواهید گشت.

اگر در حین بارداری شیاف ایندومتاسین را مصرف کنید، این دارو ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند. اگر باردار هستید یا در هنگام مصرف شیاف ایندومتاسین باردار هستید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

در صورت شیردهی به پزشک خود بگویید. شما باید در مورد هرگونه خطر احتمالی برای کودک خود صحبت کنید.

شیاف ایندومتاسین در بارداری

یک حاملگی طبیعی تقریباً 40 هفته طول می‌کشد. در حالی که بیشتر زنان باردار با علامت 40 هفته اما در زمانی زودتر وارد مرحله زایمانی می‌شوند. زایمان زودرس با انقباضاتی که شروع به باز شدن دهانه رحم یک زن باردار قبل از 37 هفته می‌کنند، مشخص می‌شود.

اگر زایمان زودرس متوقف نشود، نوزاد نارس متولد می‌شود. نوزادان نارس غالباً بعد از تولد به مراقبت‌های بیشتری احتیاج دارند و بعضی اوقات مشکلات سلامتی طولانی مدت دارند که می‌تواند بر کل زندگی آنها تأثیر بگذارد. هرچه در بارداری نوزاد سریعتر به دنیا بیاید، احتمال اینکه کودک ناتوانی جسمی یا روانی داشته باشد، بیشتر خواهد شد.

پزشکان غالباً با تجویز داروی ضد انقباضی موسوم به توکولیتیک سعی می‌کنند از تولد زودرس جلوگیری کنند. توکولیتیک ممکن است تولد را برای چند روز به تعویق اندازد. در طی این دوره، پزشکان می‌توانند داروهای دیگری را برای کمک به اطمینان از تولد نوزاد سالم به کار گیرند.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) نوعی توکلیتیک است. NSAID‌ها شامل ایبوپروفن و ایندومتاسین هستند. ایندومتاسین رایج‌ترین NSAID برای زایمان زودرس است. این دارو را می‌توان از طریق دهان به صورت قرص یا از طریق رگ به صورت تزریق تجویز کرد. البته ممکن است به تنهایی یا به همراه ترکیبات دیگر سموم مانند سولفات منیزیم استفاده شود.

ایندومتاسین به ویژه در سه ماهه دوم و اوایل سه ماهه سوم مؤثر است. حتی ممکن است در زنانی که بعد از تزریق سولفات منیزیم دچار انقباض می‌شوند مفید باشد. با این حال، در بیشتر شرایط، ایندومتاسین نباید بیش از دو یا سه روز بطور همزمان استفاده شود.

شیاف ایندومتاسین برای میگرن

از ایندومتاسین به عنوان یک مسکن استفاده می‌گردد. برخلاف استروئیدها، عوارض جانبی ایندومتاسین به احتمال زیاد شایع یا به استثنای موارد نادر چندان شدید نیست. شایع‌ترین عوارض جانبی آن شامل ناراحتی معده، سرگیجه، اسهال و خستگی است. ممکن است باعث زخم معده یا وخیم‌تر شدن آن گردد. در صورت استفاده مزمن می‌تواند اثراتی در عملکرد کلیه و کبد داشته باشد.

برخی از سردرد‌های حمله‌ای مزمن و یا دوره‌ای به خوبی به این دارو پاسخ می‌دهند. از طرفی شیاف ایندومتاسین برای سردردهای ناشی از استرس‌های جسمانی یا فعالیتی مفید می‌باشد. هم چنین در پیشگیری از حملات حاد میگرن نیز این دارو موثر می‌باشد.

شیاف ایندومتاسین برای پروستات

پروستاتیت یکی از شرایطی است که با التهاب و ورم غده پروستات همراه است. این بیماری دارای درد و مشکلاتی ادراری می‌باشد. یکی از داروهایی که مردان به خوبی می‌توانند از آن برای تسکین درد‌های ناشی از پروستات بهره ببرند، شیاف ایندومتاسین می‌باشد.

عوارض شیاف ایندومتاسین

در هنگام مصرف این دارو ممکن است برخی از عوارض جانبی نادر اما کشنده و بسیار خطرناک وجود داشته باشد، بنابراین بهتر است با مشاهده برخی از علائم اولیه ناشی از آن‌ها، فورا به پزشک مراجعه کنید.

 • علائم واکنش آلرژیک مانند بثورات، کهیر، خارش، قرمزی پوست، ورم، تاول یا پوسته پوسته شدن پوست با یا بدون تب. خس خس سینه، گرفتگی در قفسه سینه یا گلو. مشکلاتی در تنفس، بلع یا صحبت کردن. زمختی صدای غیرمعمول، یا ورم دهان، صورت، لب‌ها، زبان یا گلو.
 • علائم خون‌ریزی مانند استفراغ یا سرفه کردن خون آلود. استفراغی که به رنگ قهوه‌ای دیده می‌شود. خون در ادرار، مدفوع سیاه، قرمز یا قیری و خون‌ریزی از لثه ها. خون‌ریزی غیرطبیعی واژن، کبودی بدون علت یا بزرگ‌تر شدن آن. خون‌ریزی که قادر به متوقف کردن آن نباشید.
 • علائم مشکلات کلیوی مانند عدم عبور ادرار، تغییر در میزان عبور ادرار، خون در ادرار یا افزایش وزن زیاد.
 • نشانه‌هایی از سطح پتاسیم بالا مانند ضربان قلب غیر عادی، احساس گیجی، احساس ضعف، سبکی سر یا سرگیجه. احساس بیهوش شدن، بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن یا تنگی نفس.
 • علائم فشارخون بالا مانند سردرد یا سرگیجه بسیار شدید، بیهوش شدن یا تغییر در وضعیت بینایی.
 • تنگی نفس، افزایش وزن زیاد یا ورم در بازوها یا پاها.
 • درد یا فشار قفسه سینه.
 • ضعف در یک طرف بدن، مشکلات در صحبت کردن یا فکر کردن، تغییر تعادل، افتادگی در یک طرف صورت یا تاری دید.
 • تغییر در بینایی
 • صدای زنگ در گوش
 • خلق و خوی بیحالی (افسردگی)
 • علائم آنفلوانزا
 • خون‌ریزی از مقعد یا درد روده

یک واکنش پوستی بسیار شدید (سندرم استیون-جانسون/ نکروز اپیدرمی سمی) ممکن است رخ دهد. این حالت می‌تواند باعث مشکلات سلامتی بسیار جدی شود که ممکن است از بین نرود و گاهی اوقات منجر به مرگ شود. در صورت بروز علائمی مانند قرمز، ورم، تاول پوستی یا پوسته پوسته شدن آن (با یا بدون تب) فوراً کمک‌های اورژانس پزشکی دریافت کنید. چشم‌های قرمز یا تحریک شده، زخم‌هایی که در دهان، گلو، بینی یا چشم وجود دارد.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.webmd.com/drugs/2/drug-10968/indocin-rectal/details
 2. https://www.drugs.com/cdi/indomethacin-suppositories.html
 3. https://www.healthline.com/health/pregnancy/preterm-labor-nsaids-indomethacin
 4. https://headaches.org/2007/10/25/indocin-indomethacin/#:~:text=It%20has%20been%20shown%20to,pharmacies%20as%20a%20rectal%20suppository.

اشتراک گذاری:

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی هستم، لیسانس ژنتیک، به علوم نوین پزشکی و ایمونولوژی علاقمندم. از شما دوست گرامی بخاطر مطالعه این مقاله و همچنین مجموعه تریتا بخاطر فرصت انتشار مطالبم در راستای کمک به ارتقای دانش کمال تشکر دارم. شاد باشید و سلامت

my name is Fatemeh Ghorbani, I have a B.S in genetics and interested in immunology and medical science. I believe that, even into the smallest acts, should be put our heart, mind and soul. Thank you for reading my article