آیا تزریق خون جوانان به افراد مسن می‌تواند کلیدی برای داشتن یک زندگی طولانی‌تر باشد؟

امید برای کشف درمان‌های ضد پیری پس از گرفتن ماده‌ای از خون موش‌های جوان که باعث شده طول عمر موش‌های پیر افزایش پیدا کند و بسیاری از بیماری‌های این جوندگان درمان شود، افزایش یافته است.

پس از یافتن ماده‌ای که در رگ‌های خونی موش‌های جوان وجود دارد، محققان امیدوارند که خون جوانان بتواند کلیدی برای داشتن یک زندگی طولانی‌تر برای افراد مسن باشد تا آن‌ها بتوانند با استفاده از این ماده، مرگ را به تأخیر انداخته و بیماری‌هایی را که غالبا افراد سالمند با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند درمان نمایند.

تشریح آزمایش

گروهی از محققان آمریکایی به رهبری دانشگاه واشنگتن، متوجه شدند که ترکیب خاصی که در خون موش‌های جوان به وفور یافت می‌شود، آنزیمی است که به eNampt معروف بوده و قادر است طول عمر موش‌های سال‌خورده را 16 درصد افزایش دهد.

دكتر شین اچیرو امی كه نویسنده ارشد این مطالعه نیز بود، در مصاحبه خود با نشریه Cell در این خصوص گفت: ما راه جدیدی را برای داشتن سالمندانی سالم یافته‌ایم. ما می‌توانیم آنزیم eNampt را از خون موش‌های جوان بیرون بکشیم و به موش‌های مسن‌تر تزریق کنیم و سپس به ارزیابی این موضوع بپردازیم که آیا موش‌های سالخورده پیشرفت قابل توجهی را از لحاظ مقیاس‌های سلامتی، از جمله افزایش فعالیت بدنی و خواب بهتر، نشان می‌دهند یا خیر.

روند آزمایش

محققان به یک گروه از موش‌ها آنزیم خوراکی و به گروه کنترل، آب شور را خوراندند و پس از آن مشاهده نمودند که اختلاف بین گروه‌ها کاملا چشمگیر بود. نویسندگان بیان داشتند:

گروه موش‌هایی که داروی درمانی را دریافت نموده بودند، انسولین بیشتری را در بدن خود تولید می‌کردند، چشم‌های سالم‌تری داشتند و در آزمایش‌های مربوط به حافظه، عملکرد بهتری را از خود نشان می‌دادند، زمان طولانی‌تری را بر روی چرخ می‌دویدند و پر تحرک‌تر و قلدرتر از قبل شده بودند.

در حالی که هیچکدام از موش‌های گروه کنترل بیش از 2 سال زندگی نکردند، بنا به گفته مقاله یکی از موش‌هایی که با آنزیم eNampt درمان شده بود توانست تا 3 سال زندگی کند.

این میزان طول عمر اضافی را می‌توان به طور مستقیم به سطوح آنزیم eNampt موجود در خون گروه موش‌های درمانی نسبت داد. این یافته‌ها می‌توانند دلیل دیگری برای انجام تحقیقات رو به رشدی باشند که برای کشف درمان‌های ضد پیری انجام می‌شوند.

می‌توان گفت که استفاده از این ماده باعث از بین بردن "سلول‌های زامبی فرم" قدیمی‌ای می‌شود که می‌توانند به مشکلات پیری مانند کاهش دید چشم، بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان کمک کنند. بر اساس یافته‌های به دست آمده، دانشمندان ادعا می‌کنند که پیشرفت حاصل از این تحقیق نشان می‌دهد که فرآیند پیری می‌تواند "معکوس" شود.

توضیحاتی در مورد eNampt

از آنجایی که تبدیل قندها و اکسیژن به مولکول انرژی ATP، برای هر موجود زنده امری حیاتی و اساسی به شمار می‌آید، تکامل به سویی پیشرفته تا با توسعه یک فرآیند پشتیبانی از میزان سطوح موادی که برای انجام این فعل و انفعالات لازم و ضروری هستند اطمینان حاصل کند.

در مورد eNampt باید گفت که این ماده به تولید یک ماده شیمیایی دیگر به نام NAD که بخشی از چرخه فعل و انفعالات درونی بدن را تشکیل می‌دهد کمک می‌کند. در حالی که اثرات eNampt در افراد مختلف مورد بررسی قرار نگرفته است، آزمایشات انسانی مختلفی بر روی ماده شیمیایی دیگری که نقش مشابهی را ایفا می‌کند و به ساخت عروق خونی جدید در بدن کمک می‌نماید انجام شده است.

دکتر ایمی گفت: "ما فکر می‌کنیم که بدن دارای سیستم‌های فراوانی برای حفظ سطوح مناسب NAD است زیرا این ماده شیمیایی برای بدن از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.

این دکتر در ادامه سخنانش افزود که کار ما و دیگران به بررسی این امر می‌پردازد که ما می‌توانیم چقدر زندگی کنیم و تا چه زمانی سالم بمانیم. از آنجا که ما می‌دانیم مقدار NAD به ناچار با افزایش سن کاهش می‌یابد، و این امر در مورد کرم‌ها، مگس‌های میوه، موش‌ها و حتی انسان‌ها صدق می‌کند بسیاری از محققان علاقه‌مند هستند تا داروی ضد پیری‌ای را کشف کنند که ممکن است میزان NAD را در افراد مسن افزایش دهد.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.independent.co.uk/news/health/young-blood-old-age-diabetes-death-study-cell-a8956966.html

اشتراک گذاری:

سهیلا دوست‌پژوه

سهیلا دوست‌پژوه

علاقه مند به ترجمه و تالیف و نویسندگی