مو خوره چیست و چطور باید از ایجاد آن جلوگیری کرد

مو خوره با نام علمی تریکوپتیلوزین (Trichptylosis) مشکل شایعی می‌باشد. در این بیماری، قسمت انتهایی ساقه مو شکافته شده و به دو قسمت یا بیشتر تقسیم می‌شود، سپس شکافتگی به طرف ریشه پیشرفت می‌کند و باعث شکستن و خرد شدن ساقه مو می‌شود. مو خوره در واقع به علت آسیب لایه پوشاننده برونی مو رخ می‌دهد که کوتیکول نام دارد. سلول‌ها کوتیکول در موهای سالم با نظم مشخصی قرار گرفته اند که آن را به سفال‌های سفت تشبیه می‌کنند زیرا این سلول‌ها با مختصر هم‌پوشانی روی هم قرار گرفته اند.

هر عاملی که به سلول‌های کوتیکول آسیب برساند باعث مو خوره می‌شود از جمله شامپوهای خشن و غیر استاندارد، مواد اکسیدان، رنگ مو، مواد فر، گرمای شدیدناشی از سشوار یا اتوی مو، باد و تابش آفتاب. هنگامی که موها بسیار بلند می‌شوند به علت تماس طولانی مدت با مواد شوینده آسیب می بیند و مو خوره می‌شود.

نکاتی برای پیشگیری از موخوره

افرادی که موهای بلند دارند حداقل سالی یکبار موهای خود را حدود یک تا دو سانیمتر کوتاه کنند. از شامپوهای استاندارد استفاده کرده و هنگام شستشو بیشتر پوست سر و ابتدای ساقه را شستشو داده و از چنگ زدن قسمت انتهایی ساقه مو پرهیز کنید.

گرما به هر صورت برای موها زیان آور است، هنگام آبکشی موها از آب ولرم استفاده نمایید. در مورد استفاده از سشوار و اتوی مو کنید و در موارد ضروری سشوار را روی درجه ملایم قرار داده و از فاصله بیست سانتیمتری به موها نزدیکتر نکنید.
استفاده از مواد فر دائم، اکسیدان و رنگ را به حداقل برسانید، قبل از سفید شدن موها آن‌ها را رنگ نکیند و هنگامی که تعداد و تارهای سفید مو زیاد می‌شوند از رنگ کردن گریزی نیست؛ از رنگ‌های نزدیک به پایه موی خود استفاده نمایید تا دفعات رنگ کردن به حداقل برسد.

مو تفریحی با آب شور دریا، باد و آفتاب به مو ها آسیب می زند بنابراین ساعات آن را محدود نمایید. هنگامی که موها رنگ می‌شوند ناگزیر آسیب می‌بینند و برای نگهداری بهتر بایستی از نرم کننده‌ها و حالت دهنده ها استفاده نمایید. این گروه از فراورده های مو دونوعند: حالت دهنده ها داخل حمام پس از شامپو و آبکشی به ساقه موها زده شده و پس از زمان انتظار 2 تا 3 دقیقه ای با آب ولرم یا سرد آبکشی می‌شوند.

گروه دوم کرم‌های مو یا ماسک های ویژه موها هستند که پس از خروج از حمام در حالیکه موها هنوز مرطوب هستند به موهای دونم زده شده و با شانه دندانه درشت شانه می‌شوند. کرم یا ماسک مو نیازی به آبکشی ندارد و روی مو ها باقی می‌ماند.

عوامل ایجاد موخوره

 • سشوار، اتو و حالت دهنده مو، چربی طبیعـی مــو را ازمیان برده كه سبب موخوره می‌شوند.
 • كمبود آب بدن: آب فراوان بنوشید.
 • برس كشیدن موهای خیس: چـون ســبب كشیدگـی ساقه مو شده و موها آسیب میبینند.
 • استفاده بیش از حد گیره و سنجاق سر
 • قرار گرفتن در معرض زیاد نور خورشید
 • استفاده بیش از حد در محصولات مو حاوی الكل
 • استـفاده کردن از رنگ مو و فر كردن مو

علت اصلی موخوره كاهش رطوبت و چربی مو می‌باشد. تــنها راه درمان آن قیچی كردن موخوره مو است. سـعی كنید سر موهای خود را برای پیشگیری از موخوره شدن هر 6 هفته یكبار اندكی كوتاه كنید. شامپوهای اسیدی یا قلیایی، فرهای دائمی، رنگ كردن زیاد، دكلره كردن بیش از حد، استفاده از برسهای نایلونی و فلزی و شانههایی كه دندانه‌هایی نوك تیز دارند در به وجود آمدن و تشدید موخوره مؤثر هستند.

درمان موخوره

 • كمتر از سشوار استفاده كنید.
 • هنگام شست و شوی موها از آب خیلی گرم استفاده نكنید.
 • از روغن‌های گیاهی به موهایتان بمالید.
 • از برس‌ها و شانه‌هایی از جنس مواد طبیعی (چوب و ...) استفاده كنید.
 • نوك موها را چند سانتیمتر كوتاه كنید.
 • در یك لگن آب چند قطره آمونیاك بریزید و موهایتان را با آن بشویید.

درمان موخوره با روش گیاهی

ابتدا تا هر کجا ی مو که فاقد مو خوره است باید چیده شود و بعد قهوه خام , نخود خام , تخم خشخاش و رناس را مخلوط و بسایید . با زرده تخم مرغ خمیر کرده و شب بر سر ببندید و صبح با آب گرم بشویید . پس از خشک کردن موها را با روغن زیتون بو دار و خالص چرب کنید . سپس با پارچه یا کلاه سر را هشت ساعت بپیچید تا بوی روغن زیتون در موها بماند و باعث شود مو نرم شده و موخوره از بین برود.

شنبلیله

۵۰ گرم شنبلیله بردارید و اجازه بدهید که در طولِ شب در آب خیس بخورد؛ سپس شنبلیله خیس خورده را بکوبید و آن را با مقداری کشک مخلوط کنید؛ این مخلوط را رویِ سرتان بگذارید و اجازه بدهید تا ۱ ساعت رویِ آن باقی بماند. پس از آن مو‌هایتان را با شامپویِ همیشگیِ خود بشویید این کار موخوره را درمان کرده و ریشه مو‌هایتان را تقویت می‌کند . هم‌چنین از ریزش مو جلوگیری می‌کند و موجبِ رشدِ سریع ترِ مو‌هایتان می‌شود.

شیرین بیان

یک لیوان شیرین بیان را در سه لیوان آب جوشیده بریزید و بگذارید ۱۰ دقیقه بجوشد تا آرام آرام دم بکشد. بعد از این که سرد شد، آن را صاف کنید و هر روز از این مایع به موی سرتان بمالید پس از مدت کوتاهی متوجه خواهید شد ، موخوره تان درمان شده است.

ریشه کنجد

ریشه کنجد را در آب جوش خیس کنید و بگذارید ۱۵ دقیقه به همین حالت بماند . بعد از آن ، ریشه کنجد را به مدت ۳۰ دقیقه در آب جوش بجوشانید و مایع صاف شده را به موهای‌تان بمالید .

تخم پیاز

موهای‌تان را در آب‌جوشانده تخم پیاز قرار دهید .

جوشانده گل بابونه

گل ختمی آن هم ماهی یک بار ، برای درمان موخوره مفید است. به مقدار مساوی قهوه و نخود خام، روناس و زرده تخم مرغ را مخلوط کنید و به صورت خمیردرآورید و به موهای‌تان بمالید. بعد از آن موهای‌تان را بشویید و با روغن زیتون چرب کنید.

سبوس برنج

خوردن آب جوشانده پوست چلتوک برنج و یا سوپ سبوس برنج با ماست شیرین تازه مفید خواهد بود .

درمان موخوره با طب سنتی

مو نقش مهمي در زيبايي دارد اما موخوره معضلي است که باعث نازيبايي ظاهر مو مي شود هر چند راه درمان آساني هم دارد. اين معضل را مي‌شود با چند نوع ماسک رفع کرد. اگر از اين ماسک ها به طور منظم استفاده بشود، موخوره از بين ميرود.

ماسک تخم مرغ

يک عدد زرده تخم مرغ را با ۳ قاشق غذاخوري روغن زيتون و يک قاشق غذاخوري عسل مخلوط کنيد. به پوست سر و مو به آرامي بماليد. موها را با کلاه يک بار مصرف بپوشانيد بعد از ۴۰ دقيقه با آب ولرم شست وشو بدهید.

ماسک عسل

۲ قاشق غذاخوري عسل، ۲ قاشق غذاخوري ماست و آب يک عدد ليمو رو با هم مخلوط کنيد و به پوست و مو بماليد اگر مواد غليظ باشد مي توانيد به آن آب اضافه کنيد بعد از ۱۵ دقيقه با آب ولرم شست وشو بدهید.

ماسک آب جو

آب جو براي مو بسيار مفيد است کافي است يک شيشه آب جو روي موها بريزيد و بعد از ۲۰ دقيقه با آب شست و شو بدهید.

ماسک مايونز

يک چهارم پيمانه سس مايونز، يک قاشق غذاخوري روغن زيتون و يک قاشق غذاخوري عسل را با هم مخلوط کنيد و به موها بماليد بعد از ۲۰ دقيقه با آب ولرم شست و شو بدهید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://en.wikipedia.org/wiki/Trichoptilosis

اشتراک گذاری:

محبوبه زعفرانی

محبوبه زعفرانی

اینجانب سید محبوبه زعفرانی دارای مدرک کارشناسی مهندسی نرم‌افزار می‌باشم که به مباحث مهندسی پزشکی علاقه دارم و از اینکه علم نرم‌افزاری خود را در راستای پیشرفت تریتا و خدمت به علوم پزشکی قرار داده‌ام، خوشحال هستم.