با فلج بل Bell's palsy، علائم و درمان آن آشنا شوید

فلج بل

فلج بل همان اختلال در عصب هفتم و عصب صورت است که باعث لمس شدن و یا بی‌حس شدن یک طرف صورت می‌شود. در این حالت عصب‌های کنترل کننده صورت دچار مشکل و التهاب شده و نمی‌توانند ماهیچه‌های صورت را کنترل کنند. فلج بل، هم‌چنین به عنوان فلج صورت یا facial palsy نیز شناخته می‌شود که ممکن است در هر سنی رخ دهد. علت دقیق این فلج هنوز ناشناخته است. اعتقاد بر این است که در نتیجه تورم و التهاب یا عفونت یک طرف بدن کنترل خود را از دست می‌دهد.

فلج بل

در اکثر مردم فلج بل، موقت است. علائم معمولا در عرض چند هفته الی شش ماه بهبود می‌یابند. تعداد کمی از افراد به علائم فلج بل برای زندگی ادامه می‌دهند و به ندرت، فلج بل می‌تواند دوباره تکرار شود.

علائم فلج بل

علائم و نشانه‌های فلج بل به صورت ناگهانی رخ می‌دهد و شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. ضعف شدید عضلات صورت که ممکن است چند ساعت تا چند روز طول بکشد.
 2. بستن غیر ارادی چشم‌ها و کج شدن لب‌ها
 3. سوزن سوزن شدن پوست صورت
 4. سردرد
 5. حساسیت به صدا
 6. عدم توانایی چشیدن طعم غذا
 7. آبریزش چشم و دهان
 8. در موارد نادر، فلج بل بر روی اعصاب در هر دو طرف صورت تاثیر می‌گذارد.
 9. احساس سنگینی در یک طرف صورت
 10. مشکل در صحبت کردن، جویدن، خندیدن
 11. بسته شدن یک چشم 
 12. چشمک زدن ناگهانی
 13. اختلالات بینایی 
 14. مشکلات حافظه
 15. درد و قرمزی چشم

فلج بل

علت به وجود آمدن فلج بل

اگر چه علت دقیق و اصلی فلج بل هنوز مشخص نیست اما ممکن است با یک عفونت ویروسی در ارتباط باشد. ویروس‌هایی که با فلج بل ارتباط دارند، عبارتند از :

عوامل خطر در رابطه با فلج بل

فلج بل ممکن است در این نوع موارد بسیار ناراحت کننده باشند:

 • اشخاصی که باردار هستند، بخصوص در سه ماهه سوم و یا در هفته اول پس از زایمان
 • اشخاصی که مدام مبتلا به بیماری آنفلوانزا یا سرماخوردگی می‌شوند
 • اشخاصی که علت فلج بل در آن‌ها بیماری‌های ژنتیکی یا مسائل خانوادگی است.

تشخیص فلج بل

هیچ آزمایش خاصی برای فلج بل وجود ندارد. دکترتان به چهره شما نگاه می‌کند و از شما می‌خواهد صورت خود را حرکت دهید. دندان‌هایتان را نشان دهید. ممکن است این علائم نشان دهنده سکته مغزی باشد و یا بعد از سرماخوردگی به این بیماری مبتلا شوید. اگر علت علائم شما مشخص نیست، پزشک ممکن است سایر آزمایشات را توصیه کند، از جمله:

الکترومیوگرافی (EMG)

این آزمایش می‌تواند وجود آسیب عصبی را تشخیص و شدت آن را تعیین کند. EMG اندازه‌گیری فعالیت الکتریکی یک عضله در پاسخ به تحریک است و سرعت هدایت جریان الکتریکی در امتداد یک عصب مشخص می‌کند.

سی.تی.اسکن CT SCAN

سی تی اسکن

اسکن تصویربرداری شامل رزونانس مغناطیسی (MRI) یا توموگرافی کامپیوتری (CT) است که در موارد خاص برای تشخیص فشار عصب صورت مانند تومور یا شکستگی جمجمه مورد نیاز خواهد بود.

درمان فلج بل

پزشکان، اکثر افراد مبتلا به فلج بل را به طور کامل درمان می‌کنند. هیچ درمان خاصی برای فلج بل وجود ندارد، اما ممکن است پزشک شما دارو یا فیزیوتراپی را پیشنهاد کند تا بتواند سرعت بهبود شما را افزایش دهد. جراحی به ندرت اتفاق می‌افتد.

داروهای مرتبط با فلج بل

داروهایی که معمولا برای درمان فلج بل استفاده می‌شوند عبارتند از:

1- کورتیکواستروئیدها Corticosteroids

مانند پردنیزون prednisone ، عوامل ضد التهابی قوی هستند. این داروها تورم و التهاب عصب صورت را کاهش می‌دهند. کورتیکواستروئیدها ممکن است بهترین درمان برای فلج بل باشند.

داروی پردنیزون prednisone

2- داروهای ضد ویروسی Antiviral drugs

ممکن است داروهای ضد ویروسی به تنهایی کارایی نداشته باشند اما اگر این ضد ویروس‌ها با کورتیکواستروئیدها به بیمار داده شود سرعت بهبود آن بسیار زیاد خواهد بود. این دارو والاسیکلوویر (Valtrex)  است که گاهی اوقات همراه با پردنیزون تجویز می‌گردد که برای افراد مبتلا به فلج بل عالی است.

دارو والاسیکلوویر (Valtrex)

3- فیزیوتراپی Physical therapy

یک فیزیوتراپ می‌تواند به شما آموزش دهد که چگونه صورت خود را ماساژ دهید. حرکات و ورزش‌های صورت را به طور کامل برای شما توضیح می‌دهد.

عمل جراحی برای بیماران فلج بل

در گذشته عمل جراحی برای از بین بردن فشار بر عصب صورت یا باز کردن عروق استفاده می‌شد. امروزه جراحی دکومرسیسیون توصیه نمی‌شود. آسیب عصب صورت و افت شنوایی دائم ممکن است خطرات مربوط به این عمل جراحی باشد.

گاهی نیز جراح مجبور می‌شود از جراحی پلاستیک استفاده کند.

شیوه زندگی و درمان‌های خانگی برای درمان فلج بل

 1. استفاده از پمادهای چشم در شب می‌تواند به حفظ رطوبت چشم شما کمک کند.
 2. مصرف داروهای ضد درد مانند آسپیرین، ایبوپروفن (Advil، Motrin IB، دیگران) یا استامینوفن (Tylenol، دیگران) ممکن است به کاهش درد کمک کند.

درمان‌های دیگر برای فلج بل

1- طب سوزنی Acupuncture

در طب سوزنی با قرار دادن سوزن‌های نازک در یک نقطه خاص در پوست شما باعث تحریک اعصاب و عضلات شده و باعث تسکین آن قسمت از صورت خواهد شد.

طب سوزنی

2- آموزش بیوفیدبک Biofeedback

یک نوع تکنیک درمانی است که با استفاده از آن، عوارض ناشی از سکته مغزی را کاهش می‌دهد. متخصصان برای مقابله با درد در بیماران از این روش کمک می‌گیرند.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bells-palsy/diagnosis-treatment/drc-20370034

اشتراک گذاری:

معصومه راهی

معصومه راهی

معصومه راهی هستم،کارشناس مترجمی زبان انگلیسی،مدت ۴ سال سابقه ترجمه دارم و اعتقاد دارم تنها راه رسیدن به موفقیت انجام کاریست که بهش علاقه داری

I m masoomeh rahi and im bachelors degree in english translation.i translated in 4 years and i believe that the only way to success is to love what to do