تزریق ژل مفصلی و هر آن چه که لازم است در مورد آن بدانید

ژل تزریقی زانو

احتمالا ممکن است شما از پزشک خود شنیده باشید که از تزریق بین مفصلی ژل هیالورونیک برای تکمیل ویسکوزیته مفصل‌ها استفاده می‌گردد. این جمله بدان معنا است که این ماده به مایع بین مفصلی شما کمک خواهد کرد.

تزریق اسید هیالورونیک برای درمان درد زانو ناشی از استئوآرتریت (OA) در بیمارانی که قبلاً با داروهای تسکین دهنده درد، مانند: استامینوفن و سایر روش‌های درمانی که به خوبی به آن‌ها پاسخ نداده‌اند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تزریق ژل زانو

اسید هیالورونیک مشابه ماده‌ای است که به طور طبیعی در مفاصل یافت می‌شود. اسید هیالورونیک به عنوان یک ماده لغزنده و کمک فنر مانع اصطحکاک دو استخوان مفصل بر روی هم می‌گردد و به عملکرد مفاصل کمک می‌کند.

باید به این موضوع دقت داشته باشید که این دارو جزو موادی است که توسط پزشک تجویز و برای افراد مورد مصرف قرار می‌گیرد. این دارو به دو صورت محلول و ژل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قبل از استفاده تزریق ژل مفصلی زانو

برای تصمیم‌گیری در مورد استفاده از دارو، خطرات مصرف دارو مواردی وجود دارد که باید ما بین بیمار و پزشک از قبل تصمیم‌گیری‌های لازم در مورد آن‌ها اتخاذ شده باشد. مواردی از قبیل:

1- آلرژی:

اگر تاکنون واکنشی غیرعادی یا آلرژیک نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری داشته‌اید، با پزشک در میان بگذارید. هم‌چنین انواع دیگر آلرژی می‌تواند شامل مواد غذایی، رنگ‌ها، مواد نگهدارنده یا حیوانات گردد.

2- دوران سالمندی و شیردهی:

در مورد استفاده از هیالورونیک به انواع یک ماده تزریق ژل مفصلی در دوران سالمندی و تاثیرات آن بر روی شیر مادر هنوز اطلاعات کافی در دست نمی‌باشد.

تداخلات دارویی ژل تزریق هیالورونیک اسید

اگر چه برخی از داروها وجود دارند که نباید هرگز هم‌زمان با یکدیگر مصرف گردند ولی در این موارد بهتر است اگر تحت درمان با داروهای دیگری هستید، حتما نوع دارو را به پزشک خود اطلاع دهید.

تزریق ژل بین مفصلی برای درد زانو

علاوه بر دارو نیز می‌توان گفت برخی از مواد غذایی مانند: مصرف نوشیدنی‌های الکلی و دخانیات مانند سیگار کشیدن نیز گاهی اوقات می‌توانند در دوز داروی تجویزی اختلال ایجاد نمایند. البته برخی از شرایط پزشکی نیز می‌توانند بر روی تزریق ژل مفصلی هیالورونیک تاثیر گذار باشند از جمله:

 • حساسیت به ناحیه پروتئینی باکتری‌ها از جمله باکتری‌های گرم مثبت
 • حساسیت به اجزای سازنده هیالورونات
 • عفونت پوست یا مفصل زانو یا سایر مشکلاتی که در محل تزریق وجود دارند که در این صورت تزریق ژل مفصلی نباید صورت بگیرد.
 • افیوژن مفصل یا وجود مایع بیش از حد در محل مفصل که بیماران مبتلا به این شرایط باید قبل از تزریق هیالورونیک تحت درمان‌های لازم برای این شرایط قرار بگیرند.

مراقبت بعد از تزریق ژل زانو

بعد از دریافت این دارو نباید به مدت دو روز مفصل زانو را تحت فشار قرار دهید. از فعالیت‌هایی مانند دویدن، فوتبال بازی کردن، بازی تنیس، بلند کردن اجسام سنگین یا ایستادن به مدت طولانی روی پاهای خود خودداری کنید. دردهای موقتی یا تورم در مفصل زانو ممکن است بعد از تزریق اسید هیالورونیک ایجاد شود.

عوارض تزریق ژل به غضروف زانو

علاوه بر تأثیرات مثبت، همواره یک دارو ممکن است عوارض ناخواسته‌ای را به همراه داشته باشد. اگرچه همه این عوارض جانبی ممکن است رخ ندهند، با این وجود در صورت بروز آن‌ها ممکن است به مراقبت پزشکی نیاز داشته باشید. برخی از عوارض جانبی رایج عبارتند از:

 • مشکلات در حرکت کردن
 • درد عضلانی یا سفتی
 • درد مفاصل
 • ورم یا قرمزی در مفاصل

برخی از عوارض تزریق مفصلی نیاز به اقدامات خاص درمانی ندارند و به مرور زمان بهبود می‌یابند. برای پیشگیری یا کاهش این عوارض ناخواسته می‌توانید از پزشک خود بخواهید تا توضیحات لازم را در مورد آن‌ها به شما بدهد. برخی از عوارض با شیوع کمتر و نادر عبارتند از:

 1. خون‌ریزی
 2. تاول
 3. سوزش
 4. سردی
 5. تغییر رنگ پوست
 6. احساس فشار
 7. کهیر
 8. عفونت
 9. التهاب
 10. خارش
 11. تورم
 12. بی‌حسی
 13. درد
 14. بثورات
 15. قرمزی
 16. زخم
 17. سفتی
 18. کشیدگی
 19. حساسیت
 20. سوزن سوزن شدن
 21. احساس گرما در محل تزریق

و یا سایر عوارض جانبی که ذکر نشده ممکن است در برخی از بیماران رخ دهند. اگر متوجه تغییرات دیگری شده‌اید، می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید.

تزریق مفصلی PRP برای کاهش درد زانو

پلاسمای غنی از پلاکت که از خون خود شخص استخراج می‌گردد یکی دیگر از انواع ژل زانو می‌باشد که برای درمان آسیب‌های داخل مفصلی استفاده می‌گردد. بیماری‌هایی شامل آرتریت، آرتروفیبروز، نقص غضروف مفصلی، آسیب دیدگی منیسک و سینوویتیت مزمن یا التهاب مفاصل جزو مواردی هستند که می‌توانند تحت درمان با این روش قرار بگیرند.

چه کسانی نیازمند تزریق ژل بین مفصلی هستند؟

قبل از استفاده از هیالورونیک اسید و یا پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) برای درمان و تسکین علائم معمولا از روش‌های تخفی درد مانند تزریق استروئیدی با نام کورتون و اوزون درمانی استفاده می گردید. البته این روش‌ها بر اساس نیاز بیمار هم‌اکنون نیز در حال انجام هستند اما همان طور که گفته شد بیماری استئوآرتریت یکی از شرایطی است که تحت درمان تزریق بین مفصلی قرار می‌گیرد و به این درمان‌ها پاسخ خوبی نداده است. این بیماری که با اصطلاح عامیانه التهاب یا عفونت استخوان نیز شناخته می‌شود شرایط جدی‌تری است.

آمپول تزریق ژل مفاصل برای درمان دردهای زانو

استئومیلیت به دلایل مختلفی ممکن است بروز یابد:

 • شکستگی‌های استخوانی که می‌توانند به خون‌ریزی استخوان منجر شوند.
 • پروتز، پیچ، پلاک فلزی در داخل استخوان
 • سابقه عمل جراحی
 • سابقه عفونت استخوان
 • ضعیف بودن سیستم ایمنی

تمامی این موارد می‌توانند بروز عفونت در بافت استخوانی را تشدید نمایند. این عفونت‌ها بیشتر در محل استخوان‌های بلند و نزدیک به مفاصل رخ می‌دهند. شایع‌ترین و محتمل ترین مناطقی که ممکن است به استئومیلیت دچار شوند شامل بالای استخوان بازو، انتهای بالایی و پایین استخوان ران و بالای استخوان درشت نی.

کلام آخر

بررسی تمامی این شرایط و تصمیم‌گیری برای انتخاب نوع درمان مناسب برای بیمار بر عهده پزشک می‌باشد. مسلما پزشک تمامی گزینه‌های موجود را برای بیمار توضیح خواهد داد.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.webmd.com/osteoarthritis/hyaluronic-acid-injections-for-osteoarthritis
 2. https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/hyaluronic-acid-injection-route/description/drg-20074557
 3. https://www.wdowinnmd.com/blog/platelet-rich-plasma-prp-matrix-grafts-in-sarasota-florida

اشتراک گذاری:

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی هستم، لیسانس ژنتیک، به علوم نوین پزشکی و ایمونولوژی علاقمندم. از شما دوست گرامی بخاطر مطالعه این مقاله و همچنین مجموعه تریتا بخاطر فرصت انتشار مطالبم در راستای کمک به ارتقای دانش کمال تشکر دارم. شاد باشید و سلامت

my name is Fatemeh Ghorbani, I have a B.S in genetics and interested in immunology and medical science. I believe that, even into the smallest acts, should be put our heart, mind and soul. Thank you for reading my article