تست شخصیت شناسی مایرز-بریجز MBTI، درون‌گرا هستید یا برون‌گرا؟

آزمون شخصیت شناسی برون‌گرا و درون‌گرا MBTI

آزمون شخصیت شناسی مایرز-بریگز یا به اختصار MBTI محبوب‌ترین آزمون شخصیت شناسی در دنیا است که هر سال حدود دو میلیون نفر در سراسر دنیا از این آزمون جهت شناخت ویژگی‌های شخصیتی خود استفاده می‌کنند. انتشار آن در مجلات معتبر روانشناسی در دنیا باعث شده ارزش مادی آن سالانه به دو میلیارد دلار برسد.

در مطلبی که خواهید خواند روی صحبت من با صاحبان مشاغلی است که از این آزمون استفاده کرده‌اند یا در آینده استفاده خواهند کرد. هم‌چنین از مشاوران شغلی، معلمان، روانشناسان و مربیان نیز دعوت می‌کنم برای موفقیت در کار خود و دادن مشاوره بهتر به مراجعین و افراد تحت آموزش خود این مطلب را با دقت بخوانند.

در ابتدا به نظریه مخالفان این آزمون می‌پردازیم و سپس به شما کمک خواهیم کرد چگونه تجربه شخصی خود را در آزمون MBTI به دست آورید. ممکن است خیلی از افراد با اساس چهار بعدی آزمون MBTI آشنا باشند، اما اگر با این آزمون آشنایی ندارید مطلب زیر به شما کمک خواهد کرد تا با این آزمون آشنا شوید.

1- برون‌گرا در مقابل درون‌گرا

توجه به محیط پیرامون و انسان‌های اطراف در مقابل توجه به دنیای درونی و تواناهایی خود

2- احساس کردن در مقابل کشف کردن

گشتن به دنبال جزئیات و حقایق قابل لمس در مقابل طرح‌ها و توانایی‌های بزرگ‌تر

3- تفکر کردن در مقابل احساس کردن

تصمیم‌گیری بر اساس اطلاعات موجود و روش‌های منطقی در مقابل بررسی نیازهای افراد و تلاش برای رسیدن به هماهنگی

4- درک کردن در مقابل قضاوت کردن

ارجحیت تصمیم‌گیری‌های آزادانه در مقابل آرام کردن اوضاع

مخالفان آزمون شخصیت شناسی MBTI

موارد ذکر شده در بالا اساس آزمون MBTI هستند. حال در ادامه به بررسی نظر مخالفان این آزمون می‌پردازیم.

1- اعتبار نداشتن آزمون MBTI

این آزمون در جلب نظر روانشناسان موفق عمل نکرده است. سرویس‌های استراتژیک آمریکا (OSS، هسته تشکیل دهنده سازمان اطلاعاتی آمریکا، CIA) با هدف دستیابی به میزان هوشمندی افرادش نتوانست از این آزمون نتیجه دلخواه را بگیرد، و سرویس برگزاری آزمون‌های تحصیلاتی (ETS) در پایان بررسی‌هایش اعلام کرد این آزمون معیار روانشناسی مشخصی ندارد.

2- افراد در هنگام پاسخ دادن به این آزمون برخی اطلاعات را پنهان می‌کنند

برخی مخالفان اعلام کرده‌اند طی تحقیقات خود در مورد این آزمون و راستی آزمایی پاسخ‌های داده شده اطلاعات خواسته شده از برخی مراکز به آن‌ها ارائه نشده است. این موضوع می‌تواند صحت پاسخ‌های داده شده به این آزمون توسط برخی افراد را زیر سوال ببرد.

درون‌گرا هستید یا برون‌گرا

ما انسان‌ها دارای ویژگی‌های شخصیتی مختلفی هستیم، تفاوت این ویژگی‌ها در افراد موجب می‌شود که ما در موقعیتی یکسان رفتارهای متفاوتی از دیگران داشته باشیم. یکی از این خصوصیات شخصیتی که به دلیل تاثیر بر همه جنبه‌های زندگی ما توجه زیادی را به خود جلب کرده است، «درون‌گرایی» و بعد دیگر آن «برون‌گرایی» است. برای آگاهی از چگونگی تاثیر این ویژگی بر زندگی در آغاز بهتر است با تعریف این مفاهیم آشنا شویم.

1- درون‌گرایی چیست

درون‌گرایی رفتاری است که با دیدگاه درونی، ذهنی همراه است. فرد درون‌گرا آمادگی بیشتری برای خودداری و تسلط بر نفس از خود نشان می‌دهد. این افراد کمتر تمایل به حضور در جمع دارند و بیشتر دقت خود را به مطالعه و فعالیت‌های ذهنی انفرادی می‌گذرانند.

2- برون‌گرایی چیست

برون‌گرایی رفتاری است که با دیدگاه عینی و خارجی مشخص شده و با فعالیت عملی بالاتری همراه است، افراد برون‌گرا از آمادگی کمتری برای تسلط بر نفس خویش برخوردارند. معمولاٌ نسبت به افراد درون‌گرا اعتماد به نفس بالاتری دارند بودن در جمع و فعالیت‌های گروهی را بر فعالیت‌های انفرادی ترجیح می‌دهند.

این آزمون به شما کمک می‌کند تا حدس و گمان‌هایی را که در مورد این جنبه از شخصیت‌تان دارید به یقین تبدیل کرده و با توجه به شناخت و آگاهی که در مورد خودتان به دست آورده‌اید، در انتخاب شریک زندگی معقولانه‌تر عمل کنید.

ویژگی‌های تست MBTI

من با آزمون MBTI بیش از 30 سال پیش آشنا شدم و این موضوع باعث شد درک و بینش من از ویژگی‌های شخصی‌ام به میزان زیادی افزایش پیدا کند. در آن زمان به این نتیجه رسیدم من به توانایی‌های مختلفی احتیاج دارم، توانایی‌هایی که گاهی در مقابل هم قرار دارند، مثل توانایی ادراکی و توانایی قضاوت.

تجربیاتی که من طی سی سال گذشته با بررسی این آزمون به دست آوردم می‌تواند به شما کمک کند نتایج آزمون MBTI خود را با دقت بیشتری بررسی کنید، ممکن است پیش از این در آزمون MBTI شرکت کرده باشید یا تصمیم داشته باشید در آینده به سراغ آن بروید. توصیه‌های من می‌تواند دید شما را از نقاط ابتدایی و انتهایی ابعاد این آزمون به بخش‌های میانی آن معطوف کند تا به شما دید بهتری نسبت به نتایج آن بدهد.

1- با تئوری نهفته در آزمون MBTI آشنا شوید

این می‌تواند شامل رابطه مستقیم بین اهداف چهار بعدی آزمون MBTI باشد. در رابطه با این آزمون بیشتر کنجکاو باشید و در مورد آن جستجو و مطالعه کنید تا در نهایت با آن احساس راحتی کنید، در این صورت می‌توانید نتیجه مطلوب را از آن دریافت کنید.

2- دیدگاه خود را گسترش دهید

آنطور که تجربیات من از این آزمون نشان می‌دهد توانایی‌های شما همیشه از آنچه که نتیجه این آزمون نشان می‌دهد فراتر است. بنابراین، چنانچه شما یک مشاور هستید این مسئله را در نظر داشته باشید و از افرادی که به شما مراجعه کرده‌اند در مورد کلیه توانایی‌هایی که دارند سوال کنید. در این صورت قادر خواهید بود مشاوره بهتری ارائه کنید.

نتایج و تفسیر آزمون شخصیت شناسی MBTI

پرسشنامه تشخیص شخصیت درون‌گرا یا برون‌گرا شامل 21 ماده است که نوع فعالیت ذهنی شما را توصیف می‌کند.

1- نمره بالاتر از 14:

احتمالاً شما فرد برون‌گرایی هستید و از این رو شما برای اداره امور زندگی خویش به انگیزه‌ها و محرک‌های قوی نیاز دارید. احتمالاً شما بیشتر دارای دیدگاه عینی و خارجی بوده و دارای فعالیت عملی عالی هستید. ولی میزان تسلط بر نفستان نسبت به افراد درون‌گرا کمتر است. شما مایلید که بر محیط اطراف خود تاثیر گذارده و به رقابت با دیگران پرداخته و در مجامع عمومی بیشتر ظاهر شوید.

2- نمره کمتر از 14:

امتیاز شما گویای این است که احتمالاً فرد درونگرایی هستید. شما برای شروع یا ادامه دادن کارها و فعالیت‌هایتان به انگیزه‌ها و محرک‌های خیلی قوی نیاز ندارید. افراد درون‌گرا دارای دیدگاه درونی و ذهنی هستند و آمادگی بیشتری را برای خودداری و تسلط بر نفس خویش از خود نشان می‌دهند. احتمالاً شما ترجیح می‌دهید اوقات خود را به مطالعه گذرانده و بیشتر تنها باشید و چون از تنهایی لذت می‌برید، کمتر مایل به معاشرت با دیگران هستید.

شما می‌توانید به سادگی با عضویت در تریتا و با ورود به بخش کاربری از امکانات سامانه پزشک هوشمند نیز استفاده کنید، هم‌چنین قادر خواهید بود آزمون MBTI را به صورت آنلاین در تریتا انجام دهید و نتایج آزمون خود را مشاهده و تفسیر کنید. برای اجرای این تست به مقاله "پرسشنامه شخصیت شناسی درون‌گرایی یا برون‌گرایی MBTI به همراه تفسیر" رجوع کنید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.forbes.com/sites/michaelbarthur/2018/09/16/the-strange-history-behind-the-mbti-and-what-that-can-mean-for-career-owners/#6404fc402fb3

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
سارا خانی

سارا خانی

کارشناس میکروبیولوژی

Microbiology expert