با تست هوش ریون Raven آشنا شوید

تست هوش پیش رونده ماتریس‌های ریون چیست؟

تست هوش پیش رونده شناختی ریون آزمونی است که به منظور ارزیابی عملکرد شناختی غیرکلامی افراد طراحی شده است. در این آزمون، به شرکت کننده یک سری تصاویر هندسی 3×3 نشان داده می‌شود که یک قطعه آن گم شده است. کار فرد شرکت کننده‌این است که بین هشت یا شش گزینه ارائه شده، شکل صحیح را انتخاب کند، این شکل باید شکل ماتریسی که به شما نشان داده شده است را کامل کند. کلیه سوالات و جواب‌ها به طور کامل غیرکلامی هستند.

تاریخچه تست هوش ریون Raven

تست هوش پیش رونده شناختی ریون (RPM) نخستین بار در سال 1930 توسط جی.سی.ریون به منظور بررسی چگونگی تاثیرگذاری ویژگی‌های ژنتیکی و ویژگی‌های محیطی بر روی هوش افراد ایجاد شد.

این تست هیچگونه پایه فرهنگی یا اخلاقی ندارد، بنابراین از این تست فقط جهت ارزیابی تاثیر فاکتور ژنتیکی جدا از تاثیر فاکتور محیطی در توسعه هوش افراد استفاده می‌شود. امروزه از این تست به میزان گسترده‌ای به عنوان یک ابزار دقیق بررسی هوش افراد در جهت استخدام در شرکت‌ها و ادارات استفاده می‌شود.

نحوه پاسخ دادن به تست هوش ریون

تست هوش ریون

پاسخ صحیح به سوال بالا گزینه G است. الگوهای زیر می‌تواند به شما در یافتن پاسخ صحیح سوالات در این آزمون کمک کند.

قانون اول: از چپ به راست، مثلث به صورت عمودی می‌چرخد، و در هر بار یک جابجایی دارد. همین الگو در ردیف بعد دوباره آغاز می‌شود.

قانون دوم: از چپ به راست، شش ضلعی در جهت عقربه‌های ساعت می‌چرخد، و هر بار یک حرکت دارد. همین الگو در ردیف بعد بار دیگر آغاز می‌شود.

قانون سوم: مثلث در جهت عمودی با دو جابجایی در هر نوبت یک مکان عوض می‌کند. همین الگو در ردیف بعد دوباره آغاز می‌شود.

ساختار سوالات آزمون هوش ریون

آزمون ریون به شکلی طراحی شده که می‌توان از طریق آن ریشه‌های ژنتیکی و محیطی و هم‌چنین توانایی‌های شناختی افراد را شناسایی کرد. آقای ریون بر این باور بود که تست‌هایی که در آن زمان به منظور ارزیابی هوشمندی افراد مورد استفاده قرار می‌گرفتند، مثل آزمون کیومبرسان و آزمون ادمینیستر، قادر نبودند نتیجه مشخصی را به طور واضح نشان دهند.

بر همین اساس، او تصمیم گرفت با استفاده از دو توانایی تفکر کردن و تفسیر پیچیدگی‌ها (که به عنوان توانایی آموزشی شناخته می‌شوند) و توانایی ذخیره و بازسازی اطلاعات (که به عنوان یک توانایی سازنده شناخته می‌شود) آزمونی ساده طراحی کند که نتایج آن به راحتی قابل تفسیر باشند. او نخستین بار آزمون خود را در سال 1938 در انگلستان منتشر کرد. سه پسر او نخستین افرادی بودند که در این آزمون شرکت کردند.

انواع مختلف آزمون هوش ریون

در آزمون ریون ماتریس‌ها به سه شکل مختلف برای افراد دارای توانایی‌های مختلف در دسترس هستند.

1- ماتریس‌های پیش رونده استاندارد

این فرم اصلی ماتریس‌های آزمون ریون می‌باشد. همان شکلی که در سال 1938 طراحی شد. در این شکل، آزمون دارای پنج سری (A تا E) سوال است که هر کدام دارای 12 آیتم هستند. شکل پیشروی سوالات از آسان به سخت است، بنابراین، آزمون هر چقدر جلوتر می‌رود، برای درک و تحلیل سوالات نیاز به توانایی تشخیصی و هوش بیشتری است. در این شکل از آزمون تمامی شکل‌ها به رنگ مشکی و در صفحه‌ای سفید طراحی شده‌اند.

2- مارتیس‌های پیش رونده رنگی

این شکل از آزمون برای کودکان 5 تا 11 سال و هم‌چنین بزرگسالانی که دارای اختلال ذهنی یا فیزیکی هستند طرحی شده است. این آزمون متشکل از دو سری ماتریس‌های استاندارد است. بیشتر شکل‌ها در یک زمینه رنگی چاپ شده‌اند تا آزمون را برای شرکت کنندگان از نظر دیداری جذاب کنند.

3- ماتریس‌های پیش رونده پیشرفته

این شکل از آزمون متشکل از 48 آیتم است که به شکل یک سری سوالات 12 عددی و یک سری سوالات 36 عددی به شرکت کنندگان ارائه می‌شود. این آزمون برای افراد بالغی که سطح هوش بالاتر از حد متوسط دارند مناسب می‌باشد.

مواردی که باید در ارتباط با آزمون ریون بدانید

یکی از روش‌های معمول در انتخاب افراد مناسب جهت استخدام تست‌هایی مثل تست ریون می‌باشد. بنابراین، جهت انجام هر چه بهتر این آزمون بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

  1. آزمون ریون یک آزمون چند گزینه‌ای است که در هر سوال آن فقط یک پاسخ صحیح وجود دارد.
  2. شرایط آزمون استاندارد است و شما برای انجام این آزمون دارای زمان محدود و مشخص هستید.
  3. در طراحی این آزمون از اشکال هندسی مختلفی استفاده شده است، مثل دایره، مربع، فلش، ستاره و مثلث. در نظر داشتن تعداد اشکال استفاده شده جهت کشف الگو دارای اهمیت زیادی است.
  4. هر شکل می‌تواند بچرخد، این چرخش گاهی در جهت عقربه‌های ساعت و گاهی خلاف جهت آن است.
  5. هر شکل می‌تواند از جای خود به جای دیگر حرکت کند، این حرکت می‌تواند رو به جلو یا رو به عقب باشد.
  6. شکل و اندازه اشکال می‌توانند تغییر کنند.
  7. درون هر شکل می‌تواند اعداد یا نقاطی وجود داشته باشند، این اعداد یا نقاط می‌توانند تغییر کنند.

شما می‌توانید به سادگی با عضویت در تریتا و با ورود به بخش کاربری از امکانات سامانه پزشک هوشمند نیز استفاده کنید، هم‌چنین قادر خواهید بود آزمون Raven را به صورت آنلاین در تریتا انجام دهید و نتایج آزمون خود را مشاهده و تفسیر کنید. برای اجرای این تست به مقاله "پرسشنامه تست هوش ریون Raven به همراه تفسیر" رجوع کنید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.assessment-training.com/raven-s-progressive-matrices-test
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Raven%27s_Progressive_Matrices

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
سارا خانی

سارا خانی

کارشناس میکروبیولوژی

Microbiology expert