علت درد و تیر کشیدن در گیج‌گاه سر نشانه چیست؟

سردرد و انواع آن

سردردها می‌توانند در نتیجه دلایل مختلفی شکل بگیرند. دلایل اصلی شامل: استرس، رژیم غذایی ضعیف، و وضعیت اندامی است. رژیم غذایی ضعیف به مشکلات عروقی مانند فشارخون بالا، التهاب، و سطوح بالای سم منجر می‌شود.

هم‌چنین استرس و وضعیت اندامی می‌توانند در شکل‌گیری سفتی عضلات و میزان زیاد تنش موثر باشند که می‌تواند محرک ایجاد سردرد باشد.

سردردهای کوچک به هر شکلی قابل درمان هستند، اما گاهی اوقات برخی سردردها با هیچ روشی بهبود نیافته و هشداری برای شرایط وخیم‌تری مانند سکته، وجود لخته خون، تومورمغزی می‌باشند. ولی نگران نباشید این موارد نادرند.

در ادامه با انواع مختلف سردرد که یک نفر می‌تواند تجربه کند آشنا می‌شوید:

سردرد میگرن

میگرن

بیشتر افراد مبتلا به میگرن بر این باورند که آن‌ها یک درد سینوسی و یا سردرد تنشی به جای یک میگرن تجربه می‌کنند. میگرن معمولا در طول شب و یا خواب بعد از یک دوره طولانی از خستگی، افسردگی، کندی، تحریک‌پذیری و یا حتی بی‌قراری رخ می‌دهد.

بسیاری از افرادی که از میگرن رنج می‌برند در مورد اختلالات بینایی خود مانند جلوه‌های هاله، خطوط مواج، چراغ چشمک‌زن، و حتی از دست دادن بینایی در چشم‌هایشان شکایت دارند. هاله در آغاز میگرن حتی ممکن است به بی‌حسی خفیف و یا احساس سوزن سوزن شدن در یک طرف از بدن، صورت و یا یک دست ختم شود.

وقتی میگرن بدون ایجاد هاله شروع می‌شود، معمولا به یک درد شدید در اطراف یک چشم یا گیج‌گاه ختم می‌گردد، که در نهایت به پشت سر منتقل خواهد شد. این درد به‌صورت ضربان‌دار احساس می‌گردد که ممکن است به تهوع، اشک از چشم‌ها، آبریزش از بینی منجر شده یا با گرفتگی همراه باشد.

سردرد تنشی

سردرد تنشی

محدوده شدت سردرد تنشی از خفیف تا متوسط ​​بوده و این نوع سردرد بیشتر توسط بزرگسالان تجربه می‌شود. حتی ممکن است سه تا چهار بار در روزهای هفته تکرار گردد.

در صورتی که دچار یک سردرد تنشی شده باشید، احساس فشرده شدن هر دو طرف سرتان را خواهید داشت. همراه با این درد فشاری ممکن است هم‌چنین درد در شانه و گردن، خستگی، فشار عاطفی یا درد عضله و مفاصل را تجربه کنید. در اغلب اوقات این درد حدود 20 دقیقه تا 1 ساعت بعد فروکش خواهد کرد.

سردرد ناشی از خوردن بستنی

این نوع سردرد یکی از انواع سردردهایی به حساب می‌آید که در آن، حس فرو کردن جسم نوک‌تیز در یک منطقه از سر وجود دارد. اغلب اوقات تنها یک درد تیر کشنده لحظه‌ای می‌باشند. و در نهایت می‌توان گفت تنها 30-5 ثانیه طول می‌کشند.

این نوع سردردها می‌توانند ترسناک به نظر برسند، چرا که قابلیت رخ دادن آنی در هر منطقه از سر با خود به همراه دارند.

سردرد سینوسی

انواع سردرد و روش‌های طبیعی برطرف کردن آن‌ها

سردردهای سینوسی معمولا توسط سینوزیت حاد ایجاد می‌شوند. نشانه‌های سردرد سینوسی شامل درد در اطراف پیشانی، بینی، چشم‌ها، گونه بالا و در دندان‌های بالایی می‌باشد. درد در این مناطق هنگامی که شما به جلو خم می‌شوید بدتر خواهند شد. درمان سینوزیت باعث بهبود سردرد سینوسی خواهد شد.

سردرد ناشی از دارو

این نوع سردرد ممکن است به عنوان عارضه بسیاری از داروها ایجاد گردد. اگر شما در حال تجربه سردرد بیش از 10-15 روزه هر ماه در زمان مصرف دارو می‌باشید، به احتمال زیاد می‌توانید از داروهای مسکن برای تخفیف دادن به درد خود استفاده کنید.

سردرد خوشه‌ای

سردردهای خوشه‌ای، خود را با یک درد شدید نشان می‌دهند که در حدود پنج دقیقه به اوج شدت خود می‌رسد. این نوع درد ممکن است 1.5 ساعت به طول انجامیده و چندین‌بار در طول روز تکرار گردد.

شایع‌ترین علامت یک سردرد خوشه‌ای، شدت تحریک آن می‌باشد. افرادی که از این سردرد رنج می‌برند ممکن است که از شدت درد به حالت چهار دست و پا روی زمین بیافتند، یا اینکه جیغ بزنند یا اینکه سرشان را به دیوار بکوبند.

تومور مغزی

یک نشانه از یک تومورمغزی درد تیز و تیر کشنده در سر، و معمولا در سمت چپ می‌باشد.

شما هم‌چنین ممکن است متوجه فشار اضافه درون جمجمه خود شوید، و یا فکر کنید فعالیت مغزی شما دچار تغییر شده، و یا ممکن است آسیب به اعصاب و بافت مغز را تجربه کنید. میزان درد به طور مستقیم به اندازه تومور مربوط می‌گردد.

اگر شما هم‌اکنون مشکلات شدید بینایی، ناتوانی در حفظ تعادل، سرگیجه، از دست دادن شنوایی، مشکلات صحبت کردن، و یا دیگر تغییرات رفتاری تجربه می‌کنید، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید.

آرتریت سلول‌های ژانت یا غول‌پیکر

این بیماری می‌تواند علت دردهای شدید در سمت چپ سر شما باشد. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که پوشش شریانی در سر شما ملتهب گردیده، و دردهای شدیدی را ایجاد می‌کنند. اغلب اوقات این درد غالبا در ناحیه گیج‌گاه یا شقیقه شما متمرکز شده‌اند.

برخی از علائم شایع آرتریت سلول ژانت یک درد مداوم تیز، حساسیت به لمس، درد در فک در هنگام جویدن، تب و حتی از دست دادن وزن می‌باشد. اگر این بیماری درمان نشود، ممکن است به عارضه‌های خطرناک دیگری مانند سکته، کوری ختم گردد.

نورالژی عصب سه قلو

این بیمای باعث درد تیز یا تیر کشنده شدیدی در سمت چپ سر می‌شود. درد تیز یا فرو کردن یک جسم به مانند شوک الکتریکی در اطراف صورت احساس می‌شود که نشانه‌ای از اختلال نورالژی عصب سه قلو می‌باشد، این حالت یک اختلال عصبی به حساب می‌آید و اغلب افراد مسن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

ام‌اس و التهاب عصب سه قلو همه دلایل برای درد عصب سه قلو هستند. همراه با درد شدیدی که شما دارید شما هم‌چنین ممکن است حملات کوتاهی از درد شدید واقع در یک منطقه و یا دردی که در طول زمان تشدید می‌شود را تجربه کنید.

نورالژی یا عصب پس سری

اعصاب پس سری از بالای طناب نخاعی تا پوست را تحت کنترل دارند، هنگامی که این اعصاب ملتهب و یا آسیب می‌بینند، شما دچار حالتی به نام نورالژی پس سری شده‌اید. این درد تیرکشنده در سر ممکن است با میگرن اشتباه گرفته شود به این دلیل که علائم مشابهی را ایجاد می‌کند.

شما ممکن است یک درد شدید مثل فرو کردن یک سیخ به پشت سر و یا گردن‌تان احساس نمایید. درد هم‌چنین ممکن است با یک، و یا ترکیبی از سایر علائم مانند درد در یک یا هر دو طرف سر، درد پشت کاسه یک چشم، حساسیت شدید به نور، پوست سر حساس به لمس یا درد ناشی از حرکت گردن همراه گردد.

سردرد همراه با فعالیت

اغلب به عنوان، درد ضربان‌دار انفجاری توصیف می‌گردد، سردرد فعالیتی ناشی از بیماری سینوسی و یا خون‌ریزی زیر عنکبوتیه ایجاد می‌شود. فشار ناشی از این بیماری‌ها منجر به سردرد فعالیتی می‌گردد. اگر چه بیشتر افرادی که سردرد فعالیتی دارند ممکن است هیچکدام از بیماری‌های ذکر شده را نداشته باشند، با این حال اگر شما یک، درد ضربان‌دار شدید در سر خود دارید مهم است که با پزشک خود این موضوع را در میان بگذارید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

سردرد مزمن و مداوم که به راحتی از بین نمی‌رود می‌تواند نشانه‌ای از وجود مشکلی جدی‌تر باشد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. خونریزی در ناحیه بین مغز و بافت نازکی که مغز را پوشش می‌دهد (خونریزی زیر عنکبوتیه)
 2. فشارخون بالا
 3. تومور مغزی
 4. آپنه خواب
 5. عفونت در مغز، یا بافتی که مغز را احاطه کرده، مانند مننژیت یا انسفالیت، یا آبسه
 6. مسمومیت با مونوکسید کربن
 7. عروق ملتهب، متورم که تامین‌کننده خون به بخشی از مغز، گیج‌گاه، و ناحیه گردن (آرتریت تمپورال) هستند
 8. تشکیل مایع درون جمجمه که به تورم مغزی (هیدروسفالی) منجر می‌شود
 9. افزایش فشار درون جمجمه که به نظر ناشی از یک تومور است، اما این گونه نیست
 10. مشکلاتی با رگ‌های خونی و خونریزی در مغز، مانند ناهنجاری های عروقی (AVM)، آنوریسم مغزی، یا سکته مغزی

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.livestrong.com/article/what-causes-a-sharp-pain-in-left-side-of-the-head/
 2. https://www.doctorshealthpress.com/brain-function-articles/understanding-sharp-pains-in-the-head/

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
فاطمه قربانی

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی هستم، لیسانس ژنتیک، به علوم نوین پزشکی و ایمونولوژی علاقمندم. از شما دوست گرامی بخاطر مطالعه این مقاله و همچنین مجموعه تریتا بخاطر فرصت انتشار مطالبم در راستای کمک به ارتقای دانش کمال تشکر دارم. شاد باشید و سلامت

my name is Fatemeh Ghorbani, I have a B.S in genetics and interested in immunology and medical science. I believe that, even into the smallest acts, should be put our heart, mind and soul. Thank you for reading my article