چرا برخی از سردردها در پشت چشم یا کاسه چشم رخ می‌دهد؟ همراه با علل و درمان

سردردها معمولا در مناطق مختلفی از سر از جمله گیج‌گاه، سینوس‌ها، پیشانی و پشت چشم احساس می‌شوند. درد چشم همراه با سردرد می‌توانند به علت چند نوع سردرد و سایر شرایط غیر مرتبط به وجود آیند. اما صرف نظر از علت این نوع سردردها، می‌توانند از خفیف، متوسط تا شدید طبقه‌بندی شوند.

سردرد پشت چشم ناشی از سردردهای تنشی

یکی از رایج‌ترین عللی که فرد سردرد پشت چشم یا همان سردرد حدقه چشم را تجربه می‌کند سردردهای تنشی می‌باشند. این نوع درد می‌تواند حالت‌های سردرد پشت چشم، درد گردن، پیشانی را ایجاد کند. با این حال سردردهای تنشی می‌تواند به علت‌های دیگری هم چون خشکی چشم و یا فشار چشم آغاز گردد. این نوع سردردها را می‌توان با قطره چشمی و استراحت‌های مکرر در هنگام کار با رایانه مدیریت نمود.

سردرد پشت چشم ناشی از سردردهای خوشه‌ای

اگرچه این حالت نادر تر از سردردهای تنشی می‌باشد با این حال سردردهای خوشه‌ای یکی از علت‌هایی است که می‌تواند درد کاسه چشم را ایجاد کند. این درد احساسی مانند حس سوزش یا تیر کشیدن را در این منطقه ایجاد می‌کند و معمولا در پشت کاسه یک چشم احساس می‌گردد. کسی که در معرض سردرد خوشه‌ای قرار دارد ممکن است تورم یک چشم، قرمزی چشم و انقباض بیش از حد را تجربه کند.

سردرد پشت چشم ناشی از سینوزیت

سینوزیت وضعیتی است که در آن حفره‌های سینوسی ملتهب شده و باعث سردردهای سینوسی می‌شوند. این التهاب می‌تواند فشار اضافی در پشت کاسه چشم ایجاد کند و منجر به درد این نواحی گردد. برای بیماری‌های مرتبط با سینوسی توصیه می‌شود که عفونت‌های مرتبط را درمان کنید تا درد و فشار در ناحیه سر و پشت چشم کاهش یابد.


بیشتر بخوانید:

درمان‌های خانگی و معجزه‌آسای سینوزیت و عفونت‌های تنفسی


سردرد پشت چشم ناشی از میگرن

میگرن معمولا با عنوان فشار یا درد کاسه چشم عنوان می‌شود. در مقایسه با سردردهای معمول می‌توان گفت این نوع سردردها با گذشت زمان بدتر می‌شوند، حتی احتمال چند ساعته یا چند روز طول کشیدن آن‌ها وجود دارد. سردرد میگرنی می‌تواند آنچنان وحشتناک باشد که روند زندگی را مختل سازد. علاوه بر درد کاسه چشم در سردردهای میگرنی احتمال تجربه مواردی مانند حساسیت به نور، درد چشم، سرگیجه، حالت تهوع، ضعف، استفراغ، اختلال بینایی، تغییرات خلق و خوی نیز وجود دارد.

سردرد پشت چشم ناشی از بیماری‌های چشمی و مشکلات بینایی

گاهی اوقات این نوع سردردها علل چشمی داشته و باید این نواحی را تحت درمان قرار داد. برای مثال فردی که دچار مشکلات بینایی از جمله نزدیک بینی و دوربینی می‌باشد می‌تواند این نوع درد چشمی را تجربه کند چرا که مغز و چشم در حال تلاش برای بهبود بینایی تضعیف شده می‌باشند.

از سایر علل با احتمال کم برای سردرد پشت چشم می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- اسکلریت

این حالت زمانی رخ می‌دهد که پوشش بیرونی چشم ملتهب می‌گردد.

2- نوریت بینایی

این حالت زمانی بروز می‌یابد که عصب بینایی دچار التهاب می‌گردد.

3- گلوکوم

در این حالت فشار داخل حفره چشمی افزایش یافته و باعث ایجاد گلوکوم می‌شود. برخی از این عوامل عبارت است از:

 • مصرف الکل
 • گرسنگی
 • قرار گرفتن در معرض عطر و بوی قوی
 • سروصداهای بلند
 • نور تیز
 • خستگی
 • تغییرات هورمونی
 • کمبود خواب
 • استرس
 • عفونت

بیشتر بخوانید:

با علائم و درمان بیماری گلوکوم (آب سیاه چشم) آشنا شوید.


نحوه درمان سردرد پشت چشم

ورزش‌های سبک تا حدودی می‌توانند به کاهش این نوع دردها کمک کنند. چرا که ورزش، هورمون‌های ضد دردی مانند اندورفین را ترشح می‌کند. مسکن‌های بدون نسخه‌ای از قبیل ایبوپروفن و استامینوفن تا حدودی به کاهش این دردها کمک کنند.

در نهایت علت دقیق می‌تواند مشخص کننده مسیر درمانی باشد داروهایی مانند ضد افسردگی، شل کننده‌های عضلانی مواردی هستند که در این شرایط احتمال تجویز شدن توسط پزشک را دارا می‌باشند. علاوه بر تمامی موارد گفته شده پرهیز از مواد غذایی پر ادویه، آلودگی‌های صوتی و بویایی و مصرف مواد کافئین‌دار می‌توانند تا حدود زیادی به پیشگیری از ابتلا به این نوع درد موثر باشند.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.healthline.com/health/headache-behind-eye

اشتراک گذاری:

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی هستم، لیسانس ژنتیک، به علوم نوین پزشکی و ایمونولوژی علاقمندم. از شما دوست گرامی بخاطر مطالعه این مقاله و همچنین مجموعه تریتا بخاطر فرصت انتشار مطالبم در راستای کمک به ارتقای دانش کمال تشکر دارم. شاد باشید و سلامت

my name is Fatemeh Ghorbani, I have a B.S in genetics and interested in immunology and medical science. I believe that, even into the smallest acts, should be put our heart, mind and soul. Thank you for reading my article