چه عللی برای دردهای پایین کمر وجود دارد؟

در اینجا 32 علت محتمل گردآوری شده که با بررسی آن‌ها می‌توانید تا حدودی به دردهای کمری خود پی ببرید.

1. بیماری التهابی لگن (PID)

بیماری التهابی لگن (PID) عفونت اندام‌های تولید مثلی در زنان است. مشخصه این بیماری درد در شکم، به ویژه در هنگام ادرار کردن یا رابطه جنسی می‌باشد.

2. بیرون‌زدگی دیسک کمر یا فتق

بیرون‌زدگی دیسک کمر می‌تواند در هر نقطه‌ای از ستون فقرات رخ دهد، از گردن تا پایین کمر.

3. درد عصب سیاتیک

عصب سیاتیک از طناب نخاعی شروع شده، لگن و باسن را پوشش می‌دهد. شاخه‌هایی از این عصب حتی به انگشتان پا منتهی می‌گردند. عصب سیاتیک بعنوان طولانی‌ترین عصب بدن شناخته می‌شود.

4. سنگ کلیه

سنگ کلیه یا سنگ مثانه، توده‌های ساخته شده از کریستال هستند. کلیه‌ها منشاء این سنگ‌ها هستند ولی احتمال وجود این سنگ‌ها در هر نقطه از مجاری ادراری وجود دارد.

5. تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی بعنوان وضعیتی تلقی می‌شود که در آن ستون فقرات باریک‌تر شده و طناب نخاعی تحت فشار قرار می‌گیرد. این فرآیند به طور تدریجی شروع می‌شود.

6. پروستاتیت

پروستاتیت، یا التهاب غده پروستات دیگر شرایطی است که باعث دردهای پایین کمری می‌شود.

7. سندرم پیش از قاعدگی (PMS) 

سندرم پیش از قاعدگی باعث ایجاد انواع مختلفی از علائم عاطفی و جسمی می‌شود.

8. اندومتریوز

آندومتریوز اختلالی است که در آن لایه پوشاننده رحم، به سمت خارج از حفره رحم رشد می‌کند. این لایه رشد یافته اندومتریوم نامیده می‌شود.

9. آبسه طناب نخاعی

این وضعیت بعنوان یک فوریت اورژانسی در نظر گرفته می‌شود. مراقبت‌های فوری ممکن است برای چنین شرایطی لازم باشد. آبسه طناب نخاعی (SCA) زمانی رخ می‌دهد که عفونتی در طناب نخاعی ایجاد شود.

10. اسپوندیلیت آنکلیوزان

اسپوندیلیت آنکلیوزان نوعی آرتریت است که عمدتا روی ستون فقرات تاثیر می‌گذارد. این حالت باعث التهاب مهره‌ها گردیده و درد مزمن و ناتوانی را با خود به همراه خواد داشت.

11. خطر سقط جنین

این یک وضعیت اورژانسی بوده و نیاز به اقدامات فوری می‌باشد. احتمال سقط جنین با خون‌ریزی واژینال در ابتدای هفته 20 از حاملگی وجود دارد.

12. دیسپلازی گردن رحم

دیسپلازی گردن رحمی وضعیتی است که در آن سلول‌های سالم بر روی دهانه رحم دچار تغییرات غیرطبیعی می‌شوند. در دیسپلازی گردن، سلول‌های غیرطبیعی سرطانی نیستند، اما در صورت درمان نشدن به موقع می‌توانند سرطانی شوند.

13. سقط جنین

سقط جنین به معنای از دست دادن جنین در دوران بارداری است.

14. پروستاتیت مزمن غیر باکتریایی

پروستاتیت مزمن غیر باکتریایی شرایطی است که در آن درد و التهاب پروستات و مجاری ادراری تحتانی در مردان ایجاد می‌شود.

15. فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا اختلال پیچیده‌ای است که در آن طیف وسیعی از علل بالقوه، درمان‌ها و عوامل خطر ساز وجود دارد.

16. پرولاپس یا افتادگی رحم

عضلات و رباط‌های لگنی، رحم را در مکان خود قرار داده‌اند. افتادگی رحم زمانی اتفاق می‌افتد که این عضلات ضعیف شده و نتوانند به قدر کافی از رحم حمایت کنند.

17. کشیدگی و پیچ‌خوردگی

کشیدگی و پیچ‌خوردگی‌های ایجاد شده در طی فعالیت بدنی اغلب آسیب‌زا هستند. این آسیب‌ها رایج هستند و بسته به نوع‌شان می‌توانند ایجاد درد کنند.

18. اسکولیوز

اسکولیوز انحنای غیرطبیعی ستون فقرات است. شکل طبیعی ستون فقرات فرد شامل یک منحنی در بالای شانه و یک منحنی در پشت کمر است.

19. کیفوز

کیفوز، هم‌چنین به عنوان یک حالت کوهان دار یا گوژپشت شناخته می‌شود. در این وضعیت ستون فقرات در بالای کمر دارای انحنای بیش از حد می‌باشد.

20. چاقی

چاقی یک بیماری همه‌گیر در جهان است. افرادی که در معرض خطرات بیشتری برای ابتلا به بیماری‌های جدی مانند دیابت نوع 2، بیماری قلبی و سرطان هستند.

21. پوکی استخوان

پوکی استخوان یک بیماری استخوانی است که باعث کاهش تراکم استخوان می‌شود که خطر شکستگی را افزایش می‌دهد.

22. حاملگی خارج رحمی

این وضعیت یک حالت اورژانسی است و نیازمند اقدامات فوری است. یک حاملگی خارج رحمی زمانی اتفاق می‌افتد که یک تخم بارور شده به جایی خارج از محدوده رحم متصل می‌شود.

23. بارداری

خون‌ریزی یا لکه بینی، افزایش نیاز به ادرار کردن، حساس شدن سینه‌ها، خستگی، حالت تهوع و دوره‌های قاعدگی از دست رفته می‌توانند نشانه‌های از بارداری باشند.

24. اورتریت

اورتریت وضعیتی است که در آن مجرای ادرار یا لوله‌ای که ادرار را از مثانه به خارج از بدن حمل می‌کند، دچار التهاب و تحریک شده است.

25. آرتریت واکنشی

آرتریت واکنشی نوعی از آرتریت است که توسط عفونت در بدن ایجاد می‌شود.

26. مالتیپل میلوما

مالتیپل میلوما نوعی سرطان است که سلول‌های پلاسما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

27. دایسکشن یا پارگی آئورت

این یک وضعیت اورژانس پزشکی محسوب می‌گردد. مراقبت‌های فوری برای چنین شرایطی لازم است. دایسکشن آئورت به این معنی است که خون وارد لایه‌های داخلی و میانی دیواره شریان می‌شود. پارگی آئورت می‌تواند شرایط جدی باشد.

28. آنوریسم آئورت شکمی

مراقبت‌های اورژانس پزشکی برای این شرایط لازم است. آئورت خون را از قلب به شکم، پا و لگن منتقل می‌کند. هنگامی که دیواره‌های آئورت شکمی متورم شوند، با عنوان آنوریسم آئورت شکمی شناخته می‌شود.

29. عفونت استخوانی (Osteomyelitis)

احتمال بروز عفونت استخوانی زمانی است که باکتری‌ها یا قارچ‌ها وارد استخوان گردیده و علائم زیادی مانند تب، قرمزی، سفتی و تورم ایجاد می‌کنند.

30. سرطان سلول‌های کلیه  

کارسینوم سلول‌های کلیوی RCC، هایپر نفروما، آدنوکارسینوم سلول‌های کلیوی یا سرطان کلیه انواع نام‌هایی هستند که به این شرایط اطلاق می‌شود.

31. ضربه

ضربه شدید زمانی اتفاق می‌افتد که سر فرد به سمت عقب حرکت کرده و سپس به طور ناگهانی با نیروی زیاد به سمت جلو پرتاب می‌شود. این اتفاق شایع‌ترین علت آسیب‌های تصادفات اتومبیل است.

32. تغییر مکان مهره‌ها Spondylolisthesis

این حالت وضعیتی است که در آن یکی از مهرهای پایینی ستون فقرات به سمت جلو می‌لغزد. و اغلب در اثر نقص تکاملی به وجود می‌آید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.healthline.com/symptom/low-back-pain

اشتراک گذاری:

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی هستم، لیسانس ژنتیک، به علوم نوین پزشکی و ایمونولوژی علاقمندم. از شما دوست گرامی بخاطر مطالعه این مقاله و همچنین مجموعه تریتا بخاطر فرصت انتشار مطالبم در راستای کمک به ارتقای دانش کمال تشکر دارم. شاد باشید و سلامت

my name is Fatemeh Ghorbani, I have a B.S in genetics and interested in immunology and medical science. I believe that, even into the smallest acts, should be put our heart, mind and soul. Thank you for reading my article