قرص سلکوکسیب 200 (Celecoxib) برای چیست؟

قرص سلکوکسیب چیست؟

سلکوکسیب یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) می‌باشد. عملکرد این دارو کاهش هورمون‌های ایجاد کننده التهاب و درد در بدن است. Celecoxib برای درمان درد یا التهاب ناشی از بسیاری از شرایط مانند آرتروز، اسپوندیلیت آنکیلوزان و درد قاعدگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سلکوکسیب برای درمان آرتریت روماتوئید نوجوانان در کودکانی که حداقل 2 سال سن دارند، استفاده می‌شود. هم‌چنین در درمان پولیپ‌های ارثی در روده بزرگ استفاده می‌شود.

اطلاعات مهم

سلکوکسیب می‌تواند خطر حمله قلبی و سکته‌های قلبی را افزایش دهد، حتی اگر هیچ فاکتور خطری در فرد وجود نداشته باشد. دقت داشته باشید که از این دارو درست قبل یا بعد از عمل بای پس قلب (CABG) نباید استفاده گردد.

سلکوکسیب 200 هم‌چنین ممکن است باعث خون‌ریزی معده یا روده شود که در موارد شدید می‌توانند کشنده باشند. در شرایطی که از این دارو استفاده می‌کنید، به خصوص در افراد مسن، این شرایط ممکن است بدون هشدار و یا هیچ علائم بالینی دیگر ایجاد شود. اگر فرد سابقه قبلی خون‌ریزی معده یا روده داشته باشد، این دارو نباید مصرف گردد.

قبل از مصرف دارو سلکوکسیب 200

اگر حساسیت یا سایر مشکلات سلامتی مانند موارد زیر وجود داشته باشد، این دارو نباید مصرف گردد:

برای اطمینان از اینکه سلکوکسیب 200 برای شما بی‌خطر است یا نه، بهتر است سابقه پزشکی خود اعم از موارد زیر را با پزشک خود در میان بگذارید:

مصرف سلکوکسیب در 3 ماهه آخر بارداری ممکن است به جنین آسیب برساند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید بهتر است شرایط مصرف این دارو از پزشک خود جویا شوید.

این دارو ممکن است بر باروری (توانایی فرزندآوری) در زنان تأثیر بگذارد. از پزشک خود در مورد این خطر سؤال کنید. ممکن است در هنگام استفاده از این دارو، شیردهی فرآیندی کاملا بی‌خطر نباشد. بنابراین از پزشک خود در مورد هرگونه خطرات احتمالی سؤال کنید.

نحوه مصرف قرص سلکوکسیب

سلکوکسیب را دقیقاً مطابق تجویز پزشک معالج خود مصرف کنید. تمام دستورالعمل‌های موجود در برچسب دارویی را دنبال کنید و تمام راهنماهای دارویی مطالعه کنید. سعی کنید از کمترین دوز مؤثر در درمان بیماری خود استفاده کنید. مصرف قرص سلکوکسیب 200 با یا بدون غذا بلامانع خواهد بود.

اگر قادر به بلعیدن تمامی کپسول سلکوکسیب نمی‌باشید، آن را باز کنید و دارو را درون یک قاشق مرباخوری بریزید. مخلوط را با آب قورت دهید. شما می‌توانید این مخلوط را برای استفاده‌های بعدی در یخچال تا 6 ساعت ذخیره نماید. این دارو در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود.

اطلاعات دوز دارویی سلکوکسیب

1- دوز معمول بزرگسالان برای درد:

درد حاد: ابتدا 400 میلی‌گرم و در صورت نیاز در روز اول 200 میلی‌گرم. سپس 200 میلی‌گرم دو بار در روز در زمان‌های مورد نیاز.

2- دوز معمول بزرگسالان برای قاعدگی دردناک (دیسمنوره):

ابتدا 400 میلی‌گرم و در صورت نیاز در ادامه روز اول 200 میلی‌گرم. سپس 200 میلی‌گرم دو بار در روز در زمان‌های مورد نیاز.

3- دوز معمول بزرگسالان برای استئوآرتریت:

قرص 200 میلی‌گرم یک بار در روز یا دوز 100 میلی‌گرم دو بار در روز.

4- دوز معمول بزرگسالان برای آرتریت روماتوئید:

قرص 100 تا 200 میلی‌گرم دو بار در روز.

5- دوز معمول بزرگسالان برای پولیپ آدنوماتوز خانوادگی:

قرص400 میلی‌گرم دو بار در روز با غذا.

6- دوز معمول بزرگسالان برای اسپوندیلیت آنکیلوزان:

قرص 200 میلی‌گرم یک بار در روز یا 100 میلی‌گرم دو بار در روز. اگر بعد از 6 هفته درمان نتیجه‌ای مشاهده نشود، ممکن است یک دوز آزمایشی 400 میلی‌گرم روزانه ارزشمند باشد. اگر پاسخی بعد از 6 هفته مشاهده نشود، باید گزینه‌های درمانی جایگزین مد نظر قرار گیرند.

7- دوز معمول کودکان برای آرتریت روماتوئید نوجوانانی:

2 سال یا بالاتر:

کمتر از 10 یا مساوی 25 کیلوگرم: قرص 50 میلی‌گرم دو بار در روز

بیشتر از 25 کیلوگرم: 100 میلی‌گرم خوراکی دو بار در روز

در صورتی که یک دوز دارویی فراموش شود

در اسرع وقت دارو را مصرف كنید، اما در صورتی كه تقریباً زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده باشد، از آن دوز صرف نظر نموده و دو قرص را همزمان مصرف نکنید.

در صورت مصرف بیش از حد

بهتر است سریعا به اورژانس مراجعه کنید.

تداخلات کپسول سلکوکسیب

از مصرف آسپیرین یا سایر NSAID‌ها در هنگام مصرف سلکوکسیب خودداری کنید، مگر در صورت تجویز پزشک.

از نوشیدن الکل خودداری کنید. این کار ممکن است خطر خون‌ریزی معده را افزایش دهد.

قبل از استفاده از داروهای دیگر برای کاهش علائم درد، تب، ورم یا علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا از پزشک یا داروساز سؤال کنید. آنها ممکن است حاوی ترکیباتی شبیه به سلکوکسیب باشند و اثر این دارو را افزایش دهند (مانند آسپرین، ایبوپروفن، کتوپروفن یا ناپروکسن).

عوارض قرص سلکوکسیب

در صورت بروز علائم واکنش آلرژیک به سلکوکسیب مانند کهیر، تنفس دشوار، ورم در صورت یا گلو یا واکنش شدید پوستی (تب، گلودرد، سوزش چشم، درد پوست، بثورات پوستی، قرمز یا بنفش و تاول) با اورژانس تماس بگیرید.

در صورت بروز علائم حمله قلبی یا سكته مغزی با علائمی مانند درد قفسه سینه که به فک یا شانه منتشر می‌شود، بی‌حسی یا ضعف ناگهانی در یک طرف بدن، مشکلات گفتاری، ورم پا، احساس تنگی نفس فورا با اورژانس تماس بگیرید.

در صورت بروز هر یک از علائم زیر، مصرف دارو را قطع نموده و با پزشک خود تماس بگیرید.

 • مهمترین علامت هرگونه ورم پوستی، مهم نیست که چقدر خفیف باشند.
 • مشکلات قلبی مانند ورم، افزایش سریع وزن، احساس تنگی نفس
 • علائم خون‌ریزی معده مانند مدفوع خونی یا قیری، سرفه خون آلود یا با استفراغ قهوه‌ای رنگ.
 • مشکلات کبدی مانند حالت تهوع، درد معده (سمت راست بالا)، خارش، خستگی، ادرار تیره، یرقان (زرد شدن پوست یا چشم).
 • مشکلات کلیوی مانند کاهش یا افزایش حجم ادرار، ورم در پاها یا مچ پا، احساس خستگی یا تنگی نفس.
 • کم خونی همراه با علائمی مانند پوست کم رنگ، خستگی غیرمعمول، احساس سبکی یا تنگی نفس، سردی دست و پا.

عوارض جانبی معمول سلکوکسیب ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد معده، سوزش قلب، نفخ، اسهال، یبوست، حالت تهوع، استفراغ
 • وورم در دستان یا پاها
 • سرگیجه
 • علائم سرماخوردگی مانند آبریزش بینی، عطسه، گلو درد

تداخلات دارویی سلکوکسیب

اگر از داروی ضد افسردگی، استروئیدی یا همزمان از داروهایی دیگری برای درمان یا جلوگیری از لخته شدن خون استفاده می‌کنید، بهتر است قبل از استفاده از سلکوکسیب، این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید. مصرف برخی داروهای خاص با NSAID ممکن است خطر ابتلا به زخم معده یا خون‌ریزی را افزایش دهد.

بسیاری از داروها می‌توانند با سلکوکسیب در تداخل باشند. که شامل داروهای بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی می‌باشد. همه تداخلات ممکنه در اینجا ذکر نشده‌اند. در مورد تمام داروهای مصرفی اعم از داروهای فعلی و هر دارویی که مصرف آن را شروع کرده یا متوقف کرده‌اید با پزشک خود صحبت نمایید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.drugs.com/celecoxib.html

اشتراک گذاری:

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی هستم، لیسانس ژنتیک، به علوم نوین پزشکی و ایمونولوژی علاقمندم. از شما دوست گرامی بخاطر مطالعه این مقاله و همچنین مجموعه تریتا بخاطر فرصت انتشار مطالبم در راستای کمک به ارتقای دانش کمال تشکر دارم. شاد باشید و سلامت

my name is Fatemeh Ghorbani, I have a B.S in genetics and interested in immunology and medical science. I believe that, even into the smallest acts, should be put our heart, mind and soul. Thank you for reading my article