معرفی انواع کیست‌ها و تاثیرات آن‌ها بر سلامتی بدن

آشنایی با انواع کیست‌ها و توضیحاتی در مورد آن‌ها

کیست‌ها، کپسول‌های سربسته یا ساختارهای چسبنده‌ای هستند که معمولا با مایعاتی مانند خون، مواد نیمه جامد و جامد، مانند مو و استخوان یا مواد گازی پر شده‌اند و از لحاظ ظاهری بسیار شبیه یک تاول می‌باشند. کیست‌ها معمولا در داخل بافت‌ها جای می‌گیرند و می‌توانند در هر قسمتی از بدن رشد کنند.

آن‌ها در ابعاد متفاوتی از اندازه میکروسکوپی گرفته تا در اندازه یک توپ ورزشی قابل مشاهده هستند. کیست‌های بسیار بزرگ می‌توانند اندام‌های داخلی را جابجا کنند. کیست یک قسمت طبیعی از بافت بدن نیست بلکه دارای یک غشای متمایز بوده و از بافت اطراف جدا شده است. بخش خارجی (کپسولی) یک کیست، دیواره کیست نامیده می‌شود. اگر این کپسول با چرک پر شده باشد، به جای کیست به آن آبسه گفته می‌شود.

کیست سباکوس

کیست‌های سباکوس بر روی صورت، گردن، و یا بدن یافت می‌شوند. کیست‌های بزرگ ممکن است باعث فشار و درد شوند. این نوع کیست‌ها غیر سرطانی بوده و رشد بسیار کندی دارند

کیست پستان

علل زیادی برای ایجاد یک توده در پستان وجود دارد. لذا مهم این است که با آناتومی سینه‌های خود آشنا باشید و اگر تغییری در آن‌ها رخ داد به سرعت مطلع شوید. اگر یک توده جدید در سینه‌هایتان پیدا کردید، باید حتما توسط پزشک ویزیت شوید؛ در صورتی که متوجه تغییر یا بزرگ‌تر شدن پستان شدید و یا از نوک پستان خون‌ریزی داشتید و یا نوک پستان‌تان تغییر کرد ممکن است دچار کیست پستان شده باشید.

کیست گانگلیون

کیست گانگلیون یک توده دایره‌ای شگل و پر از مایع است که معمولا در طول تاندون‌ها یا مفاصل و به خصوص در دست‌ها، مچ دست، مچ پا و پاها ظاهر می‌شود. انباشت این مایع در درون کیست‌ها می‌تواند به علت آسیب، تروما یا کار بیش از حد باشد.

کیست گانگلیون یک نوع کیست شایع اما، بی‌ضرر است و باعث درد و یا مشکلات خاصی نمی‌شود مگر اینکه رشد کرده و به سایر قسمت‌ها فشار آورد.

کیست پیلونیدال

کیست پیلونیدال یک نوع بیماری شایع پوستی است که در شکاف بالای باسن رخ می‌دهد. اعتقاد بر این است که ترکیبی از تغییر هورمون‌ها (به خصوص تغییر هورمون‌ها بعد از بلوغ)، رشد مو و تماس این قسمت با لباس و نشستن طولانی‌مدت باعث ایجاد این نوع کیست می‌شود.

این کیست شامل یک سوراخ کوچک یا حفره‌ای در پوست است که ممکن است آلوده و پر از مایع یا چرک باشد. علائم عفونت شامل درد در هنگام نشستن یا ایستادن، پوست قرمز یا زخمی در اطراف ناحیه مبتلا، خون‌ریزی یا آبسه است که باعث بوی بد، تورم کیست و تولید مو توسط کیست می‌شود.

کیست تخمدان

کیست‌های تخمدان، کیسه‌های پر از مایعی هستند که در یک یا هر دو تخمدان رشد می‌کنند. آن‌ها ممکن است به عنوان بخش عادی چرخه تولید مثل تولید شوند یا پاتولوژیک باشند. این کیست‌ها ممکن است هیچ علائمی نداشته و یا ممکن است دردناک باشند.

علائم شامل التهاب شکم یا تورم، درد در ناحیه روده، درد لگن قبل یا بعد از چرخه قاعدگی، مقاربت دردناک، درد در ناحیه پشت یا ران، حساسیت پستان، تهوع و استفراغ هستند. علائم شدیدتر نیز شامل درد شدید لگن، تب، ضعف و یا سرگیجه، نشانه‌هایی از پارگی کیست یا چرخش تخمدان می‌باشد.

گل مژه

گل مژه یک توده کوچک و معمولا بدون درد و یا تورم است که بر روی پلک بالا یا پایین شما ظاهر می‌شود. این نوع کیست به دلیل مسدود شدن غدد میبومیا‌‌ن یا غدد چربی به وجود می‌آید. اگر این کیست حاوی چرک و عفونت باشد ممکن است قرمز، متورم و دردناک شود.

کیست بیکر

این نوع کیست پر از مایع باعث ایجاد توده‌ای در پشت زانو می‌شود که منجر به دشوار شدن حرکت زانو، درد و محدود شدن حرکت می‌شود. این نوع کیست معمولا به علت مشکلاتی که بر مفصل زانو تاثیر می‌گذارند، مانند آرتریت، التهاب ناشی از استرس کاری یا آسیب غضروف به وجود می‌آید.

علائم آن شامل درد خفیف تا شدید، سفتی، دامنه حرکتی محدود، تورم در پشت زانو، کبودی روی زانو، ران و ترکیدن کیست می‌باشد. کیست بیکر اغلب نیازی به درمان ندارد و به خودی خود از بین می‌رود.

آکنه کیستیک

این نوع آکنه شدیدترین نوع آکنه است و زمانی ایجاد می‌شود که کیست‌ها عمیقا در زیر پوست شما نفوذ کرده باشند. این نوع آکنه می‌تواند به دلیل ترکیبی از تغییرات هورمونی، باکتری، چربی و سلول‌های خشک پوست که در منافذ پوست‌تان به دام افتاده‌اند ایجاد شود.

کیست‌های آکنه ممکن است بر روی صورت، قفسه سینه، گردن، پشت و بازوها به وجود آیند. کیست‌های بزرگ، قرمز، دردناک، پر از چرک بوده و ممکن است اثر خود را بر روی پوست به جای بگذارند.

کیست مویی درون روئیده

این کیست‌ها به وسیله مویی به وجود می‌آیند که به جای رشد کردن به سمت بیرون، به سمت درون پوست رشد می‌کند. این کیست‌ها در افرادی بیشتر مشاهده می‌شوند که از موم یا وکس برای زدودن موهای زائدشان استفاده می‌کنند.

کیست‌های مویی درون روئیده ممکن است آلوده شوند. در ابتدا ممکن است آن‌ها مانند یک جوش در زیر پوست به نظر برسند که به رنگ قرمز، سفید یا زرد بوده و یک مو در مرکز آن قرار دارد. البته گاهی نیز هیچ مویی قابل مشاهده نیست.

کیست پیلار

کیست‌های پیلار برآمدگی‌های غیر سرطانی و به رنگ گوشتی هستند که در زیر پوست ایجاد می‌شوند. این نوع کیست از طریق تولید پروتئین در یک فولیکول مو ایجاد می‌شود. آن‌ها معمولا روی پوست سر قابل مشاهده هستند. این کیست‌ها معمولا بدون درد، سفت و گاهی نرم بوده و رشد آهسته‌ای دارند.

کیست مخاطی

کیست‌های مخاطی یک توده پر از مایع هستند که در لب یا دهان رشد می‌کنند. هنگامی که غدد بزاق دهان با مخاط پر می‌شوند، این نوع کیست‌ها به وجود می‌آیند. آن‌ها معمولا ناشی از ضربه به حفره دهان بوده و بر اثر گاز گرفتن لب، سوراخ کردن لب و اختلال در غدد بزاقی به وجود می‌آیند. کیست‌های مخاطی کوچک، نرم، صورتی یا متمایل به آبی هستند.

کیست شکاف شاخه‌ای

کیست شکاف شاخه‌ای یک نوع نقص زایمانی است که در آن یک توده در یک یا هر دو طرف گردن کودک یا زیر ترقوه ایجاد می‌شود. این کیست وقتی که بافت گردن و یا ترقوه به درستی شکل نگرفته باشد، در هنگام رشد جنین به وجود می‌آید.

در اغلب موارد، کیست شکاف شاخه‌ای خطرناک نیست، اما ممکن است باعث تحریک پوست یا عفونت و در موارد نادر، سرطان شود. علائم آن شامل ایجاد حفره، توده یا پلاک‌های پوستی در گردن، شانه و یا زیر ترقوه می‌باشند.

نشانه‌های دیگر عبارتند از: تخلیه مایع از گردن کودک و تورم یا حساسیت به لمس که معمولا با عفونت تنفسی همراه می‌باشد.

کیست‌های آراکنوئید

غشای آراکنوئید، مغز را پوشش می‌دهد. در طول رشد جنین، غشاء آراکویید دو برابر شده و تقسیمات آن باعث ایجاد توده غیرطبیعی می‌شود که حاوی مایع مغزی نخاعی است. در برخی موارد، پزشکان باید کیست را تخلیه کنند.

کیست‌های بارتولین

کیست‌های بارتولین می‌توانند در مجاری غدد تناسلی بارتولین به وجود آیند. زنان ممکن است تحت عمل جراحی قرار گرفته و یا برایشان آنتی بیوتیک تجویز شود.

کیست‌های کلوئید

کیست‌های کلوئید حاوی مواد ژلاتینی بوده و در مغز رشد می‌کنند. در بیشتر موارد درمان توصیه شده، جراحی برای برداشتن کیست است.

کیست دانتی ژور

این نوع کیست‌ها در اطراف تاج یک دندان بیرون نیامده از لثه قابل مشاهده هستند.

کیست درموئید

کیست‌های درمیوئید کیست‌هایی هستند که حاوی پوست، فولیکولهای مو، غدد عرق، تودههایی از موهای بلند و هم‌چنین چربی، استخوان، غضروف و بافت تیروئید می‌باشند.

کیست‌های اپیدیدیم بیضه

کیست‌های اپیدیدیم در عروق متصل به بیضه ایجاد می‌شوند. این نوع کیست‌ها حدودا در حدود 20 تا 40 درصد از مردان آمریکایی وجود دارد و معمولا بر میزان باروری آن‌ها تاثیر می‌گذارد.

کیست هیداتیک

یک کیست کوچک حاوی کرم نواری است که در ریه‌ها یا کبد ایجاد می‌شود. درمان ترکیبی از دارو و جراحی است.

کیست‌های پانکراس

بیشتر کیست‌های پانکراس، جزء کیست‌های واقعی نیستند. این نوع کیست‌ها حاوی سلول‌های موجود در سایر کیست‌ها نمی‌باشند.

کیست‌های نوک زبانی

این نوع کیست‌ها معمولا به دلیل التهاب بافت پالپ، مرگ بافت پالپ و یا پوسیدگی دندان به وجود می‌آیند.

کیست‌های پیلونیدال

این کیست‌ها در پوست نزدیک دنبالچه، شکل گرفته و گاهی اوقات می‌توانند حاوی مو نیز باشند.

کیست کلیه

چندین نوع از کیست‌ها می‌توانند در کلیه‌ها رشد کنند. کیست‌های کلیه حاوی مایعات هستند و ممکن است گاهی اوقات شامل خون نیز باشند. برخی از این کیست‌ها می‌توانند در هنگام تولد وجود داشته باشند و بقیه ممکن است توسط انسداد لوله‌های کلیوی ایجاد شوند.

کیست‌های غده کاجی

این کیست‌های خوش‌خیم در غده کاجی مغز ایجاد می‌شوند.

کیست‌های تارلو

این کیست‌ها به عنوان کیست‌های ریشه عصب ساکرال نیز شناخته می‌شوند. این کیست‌ها در پایه ستون فقرات قرار داشته و با مایع مغزی نخاعی پر شده‌اند.

کیست تار صوتی

کیست‌های تارهای صوتی بر دو نوع هستند: کیست‌های حاوی موکوز و کیست‌های روپوستی.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.healthline.com/health/cyst#identification
  2. https://www.cincinnatichildrens.org/health/c/cysts-types
  3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/160821.php
  4. https://study.com/academy/lesson/cyst-definition-types-treatment.html

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
سهیلا دوست‌پژوه

سهیلا دوست‌پژوه

علاقه مند به ترجمه و تالیف و نویسندگی