با خواص بی‌نظیر روغن کاستور یا کرچک آشنا شوید

11 خاصیت عالی روغن کاستور (کرچک)

دانه‌های کاستور، که از گیاه کاستور به دست آمده است، یکی از گیاهان دارویی است که استفاده از آن‌ها در سراسر تاریخ و در تمدن‌های مختلف مورد توجه قرار گرفته است. دانه‌های کاستور خواص بسیاری دارد که در میان آن‌ها مهم‌ترین خاصیت آن درمان دردهای عضلانی و مشکلاتی مانند روماتیسم و آرتریت است.

دیگر فواید شگفت‌انگیز دانه‌های کاستور شامل کاهش درد قاعدگی، زیبایی بافت پوست، درمان عالی کبودی و زخم است.

بذر کاستور در یک پوشش بیرونی قرار دارد که حاوی یک سم مرگبار به نام ریسین است و تنها زمانی استفاده شود که پوست آن برداشته شود. دانه‌های کاستور غنی از اسیدهای الیئین، اسیدهای ریسینولئیک و اسیدهای لینولئیک بوده و در میان روغن‌ها این خواص استثنائی است. آن‌ها بجز اسیدهای چرب، غنی از پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها و کلسیم می‌باشند.

ارزش تغذیه‌ای دانه‌های کاستور

در هر 100 گرم دانه‌های کاستور، حدود 310 کیلوگرم کالری وجود دارد که عمدتا در نتیجه اسیدهای چرب است. مجموع چربی موجود در دانه‌های کاستور 5.8 گرم در هر 100 گرم است. دانه‌های کاستور دارای 65.37 گرم کربوهیدرات در 100 گرم می‌باشند. محتوای پروتئین در هر 100 گرم دانه‌های کاستور، حدود 11.5 گرم است. دانه‌های کاستور 110 گرم کلسیم و 95 گرم آهن در هر 100 گرم دارد.

خواص دانه‌های کاستور

1. روماتیسم را درمان می‌کند:

اسیدهای اولئیک، اسیدهای ریسینولئیک، اسیدهای لینولئیک و سایر اسیدهای چرب موجود در کاستور برای درمان روماتیسم و نقرس بسیار مؤثر هستند. نقرس، وضعیت خاصی از روماتیسم است که می‌تواند باعث درد، سوزش و تورم ناگهانی از مفاصل شود.

2. مفید برای مادران باردار:

زمان‌هایی وجود دارد که یک زن در معرض درد شدید باشد، عوارضی مانند کمر درد و دل درد برای مادران باردار بسیار ناراحت کننده هستند. در چنین مواردی، استفاده از روغن کاستور می‌تواند بسیار مفید باشد. بعد از تولد نیز خواص گالاکتوگژن موجود در دانه‌های کاستور به علت استحکام آن‌ها، باعث تحریک ترشح شیر می‌شوند. روغن کاستور، کیفیت شیر را بهبود می‌بخشد.

3. کاهش درد زایمان:

همانطور که قبلا ذکر شد، دانه‌های کاستور حاوی پروتئین سمی است. این پروتئین که در دوزهای بسیار کوچک استفاده می‌شود، برای کنترل زایمان بسیار مؤثر است. روغن کاستور یک ترکیب عالی برای لوسیون اسپرم، ژل و کرم می‌باشد که ماساژ آن بر روی شکم درد زایمان را کم می‌کند.

4. مفید برای پوست و مو:

یکی از بزرگترین فواید روغن کاستور، اثربخشی آن‌ها در مبارزه با بیماری‌های پوستی است. استفاده از روغن بذر کاستور در مبارزه با آکنه، خشکی و آفتاب سوختگی بسیار مفید می‌باشد.

هم‌چنین استفاده از بذرهای کاستور برای درمان عفونت‌های پوستی و مسائل مربوط به عفونت‌های قارچی، زگیل و بسیاری موارد دیگر موثر است. این روغن غنی از اسیدهای چرب بوده و به راحتی به پوست نفوذ می‌کند و از خشکی و ترك خوردن پوست جلوگیری خواهد کرد.

خواص روغن کاستور

5. کاهش درد قاعدگی:

در زمان قاعدگی، بسیاری از زنان دردهای این دوره را تجربه می‌کنند. بعضی از آن‌ها حتی از قاعدگی مبهم و تاخیری رنج می‌برند. خون‌ریزی بیش از حد می‌تواند زنان را نیز کم خون کند که به نوبه خود منجر به افسردگی و بی‌خوابی می‌شود. اسید ریکینولیک موجود در دانه‌های کاستور، جریان خون قاعدگی را کاهش می‌دهد و درد شدید همراه با گرفتگی‌های عضلانی را از بین خواهد برد.

6. درمان آرتریت:

آرتریت یک بیماری بسیار دردناک برای استخوان‌ها و مفاصل است. درد ناشی از آرتروز با ماساژ منظم با روغن کاستور، به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد. دانه‌های کاستور می‌توانند برای تسکین التهاب عصبی، درد عضلات و درد مفصلی مفید باشند.

7. درمان یبوست:

دانه‌های کاستور یک درمان بسیار موثر برای یبوست است. روغن دانه کاستور به عنوان یک ملین کننده عالی عمل می‌کند و باعث می‌شود که حرکت روده راحت‌تر شود، خوردن یک قاشق چای‌خوری در روز یبوست را از بین می‌برد.

8. ضد میکروب:

انواع عفونت‌های قارچی، خراش‌ها، برش‌ها و کبودی‌ها می‌توانند با استفاده از دانه‌های کاستور مورد استفاده قرار گیرند. روغن کاستور به طور گسترده‌ای به عنوان درمان برای تسکین درد و خارش در کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد. زخم‌های خارجی و زخم‌های عمیق می‌تواند با استفاده از روغن دانه کاستور کاملا درمان شود.

9. رشد مو:

جدا از خواص سلامتی بی‌نظیر این روغن، کاستور  راهی عالی برای افزایش رشد مو  است. روغن دانه کاستور بخش مهمی از محصولات مراقبت از مو را تشکیل می‌دهد. روغن کاستور باعث تغذیه ریشه مو می‌شود و درمانی عالی برای موخوره می‌باشد.

برای افرادی که میخواهند ابروهای ضخیم‌تر و تیره‌تر داشته باشند، توصیه می‌شود از این روغن استفاده کنند. استفاده از روغن دانه کاستور هم‌چنین می‌تواند ضخامت مژه‌ها را افزایش دهد.

خواص روغن کرچک

10. از بین رفتن کرم‌های بدن:

کرم سلولی خطرناک است و اگر به درستی درمان نشود، حتی ممکن است باعث بروز بیماری‌های مزمن می‌شود. اسید undecylenic موجود در دانه‌های کاستور به طور موثر کرم‌های کریستال را درمان می‌کند.

11. دفع مایعات اضافی بدن:

روغن دانه کاستور می‌تواند باعث دفع مایعات بیش از حد از ریه‌ها و کبد شود. دانه‌های کاستور نیز به دلیل خواص دارویی آن‌ها در از بین بردن کرم‌های بدن موثر است. به راحتی با ماساژ دادن روغن در مناطق آسیب دیده می‌توانید از روغن کاستور برای تعدادی از بیماری‌های عضلانی و مفصلی استفاده کنید.

اثرات جانبی دانه‌های کاستور

استفاده بیش از حد از روغن بذر کاستور در دوران بارداری منجر به سقط جنین می‌شود. این روغن فقط برای مادران شیرده مفید است. دانه‌های کاستور به عنوان ملین عمل می‌کند و اگر اسهال دارید بهتر است مصرف نشود.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.lybrate.com/topic/benefits-of-castor-seed-and-its-side-effects

اشتراک گذاری:

معصومه راهی

معصومه راهی

معصومه راهی هستم،کارشناس مترجمی زبان انگلیسی،مدت ۴ سال سابقه ترجمه دارم و اعتقاد دارم تنها راه رسیدن به موفقیت انجام کاریست که بهش علاقه داری

I m masoomeh rahi and im bachelors degree in english translation.i translated in 4 years and i believe that the only way to success is to love what to do