آشنایی با آزمون سنجش ابعاد موفقیت پارکر و کازمایر

موفقیت چیست؟

عموما موفقیت به عنوان کسب چیزهای مطلوب یا به دست آوردن چیزهایی که برای آن‌ها تلاش کرده‌ایم، تعریف می‌شود که می‌تواند شامل آرزوهای مختلف در زمینه کاری یا زندگی شخصی هر فرد باشد. لغت‌نامه‌ها، موفقیت را با اصطلاحات دقیق‌تری تعریف می‌کنند: کسب ثروت یا مقام. تمرکز بر موفقیت شغلی، یا تعریف کردن موفقیت صرفا بر اساس مقام یا جایگاه شغلی یک فرد، سبب شده است که تعریف موفقیت به عنوان کسب مقام یا ثروت تقویت شود.

آیا می‌توان موفقیت را به ثروت و مقام محدود کرد؟

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که بسیاری افراد، موفقیت را با ثروت و مقام نمی‌سنجند بلکه برای آن‌ها پاداش‌های درونی‌تر، مانند احساس ارزش فردی و احترام به خود، نسبت به پاداش‌های بیرونی مانند پول و موقعیت، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

پژوهش‌هایی که هدف آن‌ها درک بهتر رابطه بین زندگی کاری و زندگی شخصی است، نتایج جالبی درباره شکل عینی و شکل ذهنی موفقیت به همراه داشته‌اند. بر اساس نتایج این پژوهش‌ها، افراد در ارزیابی موفقیت خود، درآمد را نسبت به احترام و رشد شخصی کم‌ اهمیت‌تر در نظر می‌گیرند. از طرف دیگر، برخی نظریه‌پردازان معتقدند که افراد یک نقشه ذهنی از آنچه موفقیت شغلی تصور می‌شود، تشکیل می‌دهند و زمانی که به دنبال تعادل بین زندگی کاری و زندگی شخصی هستند این نقشه نیز "تعدیل" می‌شود.

پارکر و کازمایر معتقدند که نمی‌توان زندگی شخصی را از زندگی کاری جدا کرد بلکه موفقیت شغلی زیرمجموعه‌ای از موفقیت در زندگی است. بر اساس نظر پارکر و کازمایر، موفقیت دارای ابعاد چندگانه‌ای است که هر یک به نوبه خود بر موفقیت کلی فرد در زندگی اثرگذارند و برای سنجش موفقیت فرد در زندگی باید به تک تک این ابعاد توجه داشت.

تاریخچه تست ابعاد موفقیت پارکر و کازمایر

تست ابعاد موفقیت در سال 1991 توسط پارکر و کازمایر جهت سنجش ابعاد موفقیت ساخته شد. سوالات این تست از میان مقیاس‌های ذهنی و عینی موفقیت که در مقالات پیشین آمده بود، استخراج شدند. سوالاتی که با هم ارتباط داشتند بر اساس دسته‌بندی‌های عمومی استخراج شده از همان مقالات، طبقه‌بندی شدند. این دسته‌بندی‌ها شامل خانواده، امنیت، شأن، ثروت، شکوفایی شخصی و نوع دوستی بود.

در نمونه اولیه این تست، پرسشنامه‌ای متشکل از 130 سوال طراحی شد که طی چندین دوره آزمایش و اصلاح و پس از حذف سوالات اضافی و ناکارآمد، 42 سوال در پرسشنامه باقی ماند. پرسشنامه 42 سوالی نهایی، شش بُعد موفقیت را می‌سنجد.

ساختار و نمره گذاری تست ابعاد موفقیت پارکر و کازمایر

تست ابعاد موفقیت پارکر و کازمایر متشکل از 42 سوال با طیف لیکرت 5 درجه‌ای (1= هرگز مهم نیست تا 5 = همیشه مهم است) است که فرد باید بر اساس میزان اهمیت هر یک از موارد ارائه شده در سوالات، یکی از این 5 گزینه را انتخاب کند. این تست شش بُعد موفقیت را می‌سنجد. ابعاد دستیابی به مقام و ثروت، روابط خانوادگی، کمک به جامعه و موفقیت شخصی، هر یک دارای 8 سوال و ابعاد موفقیت شغلی و امنیت هر یک دارای 5 سوال هستند.

شش بُعد موفقیت در تست ابعاد موفقیت پارکر و کازمایر

  1. دستیابی به مقام و ثروت
  2. کمک به جامعه
  3. روابط خانوادگی
  4. موفقیت شخصی
  5. موفقیت شغلی
  6. امنیت

شما می‌توانید به سادگی با عضویت در تریتا و با ورود به بخش کاربری از امکانات سامانه پزشک هوشمند نیز استفاده کنید، هم‌چنین قادر خواهید بود آزمون موفقیت را به صورت آنلاین در تریتا انجام دهید و نتایج آزمون خود را مشاهده و تفسیر کنید. برای اجرای این تست به مقاله "پرسشنامه سنجش ابعاد موفقیت پارکر و کازمایر" رجوع کنید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. Parker, B., & Chusmir, L. H. (1992). Development and validation of a life-success measures scale. Psychological Reports, 70(2), 627-637

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
سوگند صفری

سوگند صفری

فارغ‌التحصیل روان‌شناسی
علاقه‌مند به ترجمه و نویسندگی

My name is sogand safari and i have a BA in psychology.
I'm interested in translation and writing.