آیا جایگزین‌های طبیعی برای داروی سیلدنافیل یا ویاگرا وجود دارد؟

تحقیقات نشان می‌دهد که اختلال نعوظ هر ساله زندگی بیش از 12 میلیون مرد در ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر چه فراوانی این مشکل با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد، اما محدود به افراد مسن نیست.

جایگزین‌های بسیاری برای ویاگرا وجود دارد که می‌تواند علائم اختلال نعوظ را بهبود بخشند یا معکوس نمایند. این گزینه‌ها عبارتند از داروها، درمان‌های پزشکی، تغییر شیوه زندگی و درمان‌های جایگزین.

ویاگرا

ویاگرا:

نام عمومی ویاگرا سیلدنافیل است و ویاگرا نام تجاری آن است. این دارو هم‌چنین به نام Revatio به کار می‌رود. عملکرد ویاگرا کاهش عملکرد PDE5، آنزیم فعالیت کننده در بافت آلت تناسلی می‌باشد. آنزیم PDE5 ماده‌ای را ایجاد می‌کند که مسئول جریان خون در آلت تناسلی است. مهار PDE5 جریان خون را به آلت تناسلی افزایش می‌دهد. این به مردان کمک می‌کند تا نعوظ را انجام دهند.

با این حال، سیلدنافیل تنها می‌تواند در حفظ تحریک در طول تحریکات فیزیکی کمک کننده باشد. عوارض جانبی رایج این دارو عبارتند از:

 • سردرد
 • قرمزی صورت
 • سوء هاضمه
 • گرفتگی بینی
 • هاله بینایی
 • تاری دید

علل اختلال نعوظ

اختلال نعوظ می‌تواند در نتیجه عوامل مختلفی مانند شرایط جسمانی، روحی، مصرف داروهای خاص و... ایجاد شود. شرایط پزشکی که می‌تواند باعث اختلال نعوظ شود عبارتند از:

 • فشارخون بالا
 • دیابت
 • بیماری قلبی
 • آترواسکلروز، هنگامی که در شریان‌ها پلاک ایجاد می‌شود.
 • بیماری کلیوی
 • مالتیپل اسکلروزیس
 • بیماری پیرونی که در آلت تناسلی، بافت‌های اسکار مانندی به وجود می‌آید
 • آسیب به آلت تناسلی، پروستات، مثانه، لگن یا نخاع متعاقب عمل جراحی یا سایر حوادث
 • مسائل روانشناختی که ممکن است به اختلال عملکرد نعوظ دامن بزنند شامل: اضطراب، افسردگی، احساس گناه، استرس و عزت نفس پایین می‌باشند

انتخاب بعضی از شیوه‌های زندگی نیز ممکن است منجر به اختلال نعوظ شود، از جمله:

 • مصرف الکل یا مواد مخدر
 • اضافه وزن
 • عدم تحرک
 • سیگار کشیدن
 • داروهای جایگزین
 • چندین جایگزین برای داروی ویاگرا، اختلال نعوظ مردان وجود دارد.

داروهای خوراکی

بسیاری از داروهای خوراکی جایگزین برای ویاگرا وجود دارد. داروهای خوراکی، از جمله ویاگرا، اغلب اولین درمان پیش رو برای مردان با اختلال نعوظ هستند. داروهای جایگزین ویاگرا که تنها شامل مهار کننده PDE5 می‌شوند عبارتند از:

1- وردنافیل Vardenafil:

تحت نام تجاری Levitra و Staxyn فروخته می‌شود، این دارو به شکل قرص و تکه‌های مجزا موجود است. برای حالت اثر بخشی، وردنافیل را یک ساعت قبل از رابطه جنسی مصرف کنید. این دارو می‌تواند تا 7 ساعت موثر باشد.

2- تادالافیل  Tadalafil:

با نام تجاری Adcirca و Cialis موجود است، تادالافیل را حدودا 1 تا 2 ساعت قبل از رابطه جنسی مصرف کنید. این داروها عملکرد 36 ساعته دارند.

3- آوانافیل Avanafil:

در ایالات متحده به عنوان Stendra تجویز می‌شود، قرص‌های آونافیل را 15 تا 30 دقیقه قبل از رابطه جنسی مصرف کنید. اثرات آن می‌تواند تا 6 ساعت باقی بماند.

داروهای غیر خوراکی

جایگزین‌های داروهای خوراکی عبارتند از:

1- داروهای به شکل تزریقی:

داروهای Ceratin مانند آلپروستادیل، پاپاورین و فنتولامین می‌توانند به طور مستقیم به سمت بخش یا پایه آلت تناسلی تزریق شوند. که می‌تواند پایداری را تا حدود 40 دقیقه برساند.

2- شیاف ادرار:

شیاف آلپروستادیل بسیار کوچک می‌تواند با استفاده از یک اپلیکاتور خاص در مجرای ادراری قرار گیرد. این باعث ایجاد نعوظ در عرض 10 دقیقه می‌شود که می‌تواند تا 60 دقیقه دوام داشته باشد.

3- جایگزینی تستوسترون:

پزشک ممکن است این درمان را برای مردانی مدنظر قرار دهد که اختلال نعوظ آن‌ها با سطح پایین تستوسترون ارتباط دارد. هورمون تستوسترون را می‌توان با روش‌های مختلفی از جمله تزریق، کرم یا داروهای خوراکی تا حد مطلوبی رساند.

4- دیگر درمان‌های پزشکی:

ممکن است بعضی از داروها برای برخی از مردان نامناسب باشد که احتمال وجود سایر شرایط پزشکی و سلامتی نیز وجود دارد. در چنین شرایطی ممکن است پیشنهادات پزشکی دیگر نیز ارائه شود.

گیاهان و مکمل‌ها

چندین مکمل غذایی، داروهای گیاهی و محصولات غذایی به عنوان راه‌حل برای اختلال نعوظ به فروش می‌رسد.

برخی از درمان‌های گیاهی جایگزین که در مطالعات کوچک نتایج مثبتی از خود نشان داده‌اند، نیز موجود است. برخی از گیاهان که به طور کلی بی‌خطر هستند و می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند مانند:

1- دی هیدرواپی اندروستان DHEA:

زنان و مردان می‌توانند این مکمل را مصرف کنند، ولی مصرف آن با بروز آکنه‌های پوستی همراه است.

2- جینسینگ:

انواع مختلفی از جینسینگ وجود دارند که می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند ولی برخی از آن‌ها باعث بی‌خوابی می‌شوند.

3- مکمل L-  آرژینین:

این مکمل غذایی نباید به صورت هم زمان با داروی ویاگرا مصرف شود.

4- پروپیونیل-L-کارنیتین:

منعی برای مصرف این مکمل همراه با داروی ویاگرا وجود ندارد. در صورت مصرف هم‌زمان می‌تواند اثر بخشی دارو را تقویت نماید. با این حال، درهنگام خرید یا مصرف هر محصول جایگزین، از جمله مواردی که ادعا می‌شود نسخه گیاهی ویاگرا هستند، دقت شود.

تغییر سبک زندگی

ورزش می‌تواند به کاهش علائم اختلال نعوظ کمک کند. انتخاب برخی از شیوه‌های زندگی ممکن است در بهبود شرایط اختلال نعوظ بعضی از مردان کمک کننده باشد. تغییرات زیر ممکن است برای کسانی که دارای اختلال نعوظ هستند مفید باشد:

1- مصرف یک رژیم متعادل:

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف غذاهای غنی از فلاونوئید مانند زغال اخته، توت فرنگی، انار، تمشک و مرکبات می‌تواند اختلال نعوظ را در مردان جوان و میانسال کاهش دهد.

2- داشتن وزن متناسب بدنی:

اضافه وزن یا چاقی می‌تواند منجر به اختلال نعوظ و یا تشدید آن گردد.

3- ورزش منظم:

فعالیت بدنی می‌تواند از طرق مختلفی به افراد مبتلا به اختلال نعوظ کمک کند. گردش خون را بهبود می‌بخشد، استرس را کاهش می‌دهد و باعث وزن بدن سالم می‌شود.

4- ترک سیگار:

تحقیقات نشان می‌دهد که بین شدت سیگار کشیدن و میزان ناتوانی نعوظ ارتباط قوی وجود دارد. ترک سیگار می‌تواند عملکرد نعوظ را در بسیاری از افراد سیگاری بهبود بخشد.

5- اجتناب از مصرف بیش از حد الکل و داروهای غیر مجاز:

بیش از حد نوشیدن یا مصرف داروهای غیرمجاز می‌تواند بر عملکرد جنسی مردان تاثیر بگذارد.

6- به دنبال بهبود مسائل روانشناختی یا عاطفی باشید:

برطرف ساختن اضطراب، افسردگی و سایر اختلالات می‌توانند علائم را تا حدودی بهبود بخشند یا آن‌ها برطرف نماید. 

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/314348.php
 2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/316291.php?sr

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
فاطمه قربانی

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی هستم، لیسانس ژنتیک، به علوم نوین پزشکی و ایمونولوژی علاقمندم. از شما دوست گرامی بخاطر مطالعه این مقاله و همچنین مجموعه تریتا بخاطر فرصت انتشار مطالبم در راستای کمک به ارتقای دانش کمال تشکر دارم. شاد باشید و سلامت

my name is Fatemeh Ghorbani, I have a B.S in genetics and interested in immunology and medical science. I believe that, even into the smallest acts, should be put our heart, mind and soul. Thank you for reading my article