9 روش برای بهبود عملکرد جنسی در مردان

در این نوشتار بر روی روش‌هایی که می‌توانند موجب تقویت جنسی مردان شوند، صحبت خواهیم کرد. اما پیش از آن که به این موارد بپردازیم، ذکر این نکته خالی از فایده نیست که تمرکز بیش از اندازه بر روی کم و کاستی‌های جنسی در طی روز ممکن است موجب ایجاد استرس و اضطراب شود. بنابراین در صورتی که از لحاظ جنسی قوی نیستید و یا هر مشکل دیگری دارید، سعی کنید اجازه ندهید که این مشکل در طی روز فکر شما را درگیر خود سازد و موجب بروز استرس در شما شود. در عوض سعی کنید روش‌هایی که در ادامه می‌آیند را به کار گیرید تا به تدریج قوای جنسی‌تان بهبود بیابد.

روش‌های بهبود عملکرد جنسی در مردان

روش‌های زیر جهت پیشگیری و درمان اختلال نعوظ، افزایش استقامت جنسی و در کل بهبود کلی کیفیت جنسی مفید هستند:

1- تمرکز بر عشق بازی:

از جمله روش‌هایی که می‌تواند هم برای مرد و هم برای زن جهت داشتن رابطه‌ی جنسی بهتر مفید باشد، انجام عشق بازی پیش از آغاز رابطه‌ی جنسی است. این عشق بازی می‌تواند شامل لمس، بوسیدن و رابطه‌ی جنسی دهانی باشد. عشق بازی به حدی برای زنان در جهت داشتن رابطه‌ی جنسی بهتر، مفید است که یک مطالعه در سال 2017 نشان از آن داشت که صرفاً 18 درصد از زنان از دخول به تنهایی به ارگاسم می‌رسند، مابقی حتماً باید عشق بازی را تجربه کنند تا بتوانند ارگاسم را نیز تجربه کنند.

2- استفاده از روش استارت و استاپ:

مردانی که فکر می‌کنند زود انزالی دارند و می‌خواهند رابطه‌ی جنسی طولانی‌تری را تجربه کنند می‌توانند از روش استارت و استاپ استفاده کنند. این روش به معنای آن است که مرد هر زمان احساس کرد که در حال انزال است فعالیت جنسی را متوقف کند و چند نفس عمیق بکشد و دوباره به آرامی به فعالیت ادامه دهد. این روش می‌تواند در کل بدن را برای دیر انزال شدن آماده کند و کاری کند که مرد بتواند رابطه جنسی طولانی‌تری داشته باشد.

3- امتحان کردن چیزهای جدید:

بهتر است چیزهای جدید را امتحان کنید. اگر مدت زمانی طولانی با یک شریک جنسی سر کنید، ممکن است رابطه جنسی به چیزی عادی و روتین تبدیل شود و به دشواری بتوان از آن به هیجان آمد، بنابراین بهتر است همواره در این زمینه خلاقیت داشته باشید تا رابطه به چیزی عادی و روتین تبدیل نشود. برای این کار می‌توانید فانتزی‌های جنسی جدید را امتحان کنید، یا آن که مکان رابطه‌تان را تغییر دهید.

در همین راستا، در صورتی که کارهای زیر را به همراه شریک‌تان انجام دهید می‌توانند مفید واقع شوند:

 • آشپزی
 • قایقرانی
 • رفتن به موزه
 • و ...

این کارها می‌توانند برای ارتباطی بهتر با شریک مفید باشند و این ارتباط را به اتاق خواب نیز منتقل کنند.

4- مدیریت استرس و اضطراب:

استرس و اضطراب می‌توانند موجب کاهش عملکرد جنسی در مردان و در کل موجب ناتوانی جنسی شوند. هم‌چنین اگر یک مرد در مورد بهبود عملکرد جنسی خود احساس اضطراب داشته باشد این اضطراب موجب آن می‌شود که او کمتر در مورد رابطه جنسی هیجان‌زده شود و با آن ارتباط کمتری برقرار کند.

در همین راستا، کارهای زیر می‌توانند مفید باشند:

 • خواب بهتر
 • تمرکز بیش‌تر بر جسم نسبت به رابطه جنسی
 • مدیتیشن
 • صرف زمان بیش‌تر برای سرگرمی‌های مورد علاقه
 • مصرف داروهای روان‌پزشکی

5- ترک سیگار:

استعمال سیگار موجب بروز بیماری‌ها و اختلالات قلبی می‌شود و نتیجتاً اختلال در نعوظ را در پی دارد. افزون بر این، استعمال سیگار به طور مستقیم نیز با اختلال نعوظ همراه است. یک آنالیز مربوط به 13 مطالعه در سال 2013 نشان از آن داشت که ترک سیگار در اغلب موارد موجب بهبود میل جنسی و کاهش اختلالات نعوظ می‌شود.

6- خارج کردن مشکلات رابطه از اتاق خواب:

گاه مسائل و مشکلات مربوط به رابطه می‌توانند در رابطه جنسی و کیفیت آن مؤثر باشند. به عنوان مثال، مردی که همواره از سوی شریک خود شماتت می‌شود و مورد انتقاد قرار می‌گیرد نمی‌تواند آنچنان که باید و شاید، عملکرد جنسی مناسبی داشته باشد. این فرد در طول رابطه جنسی دچار اضطراب می‌شود و همین امر نیز بر روی رابطه جنسی تأثیر خواهد گذاشت. در کل سعی کنید در وهله‌ی اول رابطه را بهتر کنید و کاری کنید که رابطه نه بر پایه‌ی انتقاد بلکه بر پایه‌ی صمیمیت باشد و سپس کاری کنید که همواره مشکلات رابطه به بیرون از اتاق خواب رانده شوند.

7- انجام تمرین و ورزش بیش‌تر:

فعال‌تر شدن از لحاظ جسمی می‌تواند موجب کاهش بروز بیماری‌های قلبی شود و از آن جا که بیماری‌ها و اختلالات قلبی از جمله فشارخون و دیابت از طریق آسیب به اعصاب موجب کاهش رسیدن خون به آلت تناسلی می‌شوند، اختلال نعوظ را در پی دارند.

8- استفاده از درمان‌های گیاهی:

برخی از داروهای گیاهی نیز می‌توانند برای بهبود عملکرد جنسی درمان مفید باشند، خصوصاً اگر اختلال نعوظ در وضعیتی نگران کننده باشد. در سال 2018 محققان 24 آزمایش در ارتباط با تأثیر داروهای گیاهی بر رفع اختلال نعوظ را بررسی کردند و نتیجه این شد که جینسینگ تأثیر قابل ملاحظه‌ای در این امر دارد.

اما در این بین نکته‌ای که وجود دارد و باید حتماً آن را مد نظر داشته باشید این است که پیش از مصرف هر گونه داروی گیاهی باید با پزشک مشورت کنید. داروهای گیاهی توسط سازمان‌های رسمی تولید نمی‌شوند و ممکن است با داروهای در حال مصرف تداخل ایجاد کنند و موجب بروز عوارض جانبی شوند. بنابراین بهتر است پیش از مصرف آن‌ها، حتماً پزشک تأییدشان کند.

9- استفاده از مشاوره:

در برخی موارد اختلال نعوظ کاملاً ناشی از عوامل روان‌شناختی است و چه بهتر که برای رفع آن با یک مشاور مشورت شود. از جمله موارد روانی که می‌توانند در اختلال نعوظ نقش داشته باشند می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • اضطراب
 • افسردگی
 • فشارهای اجتماعی در راستای افزایش سن و یا کوچکی آلت
 • سابقه‌ی آسیب روانی

مراجعه به یک مشاور و استفاده بردن از مشاوره‌های او می‌تواند موجب بهتر شدن اوضاع شود، خصوصاً به این دلیل که مرد می‌تواند با یک نفر بدون هیچ گونه رودربایستی و خجالت صحبت کند و هر آن مشکلی که در ذهن در ارتباط با این موضوع دارد را ابراز نماید.

سخن آخر

سعی شد در این نوشتار به برخی روش‌ها که می‌توانند موجب بهبود عملکرد جنسی مردان و کاهش اختلالات نعوظ شوند اشاره شود. به خاطر داشته باشید که تحت هیچ شرایطی نباید از مراجعه به پزشک اجتناب کنید، خصوصاً اگر این روش‌ها را امتحان کردید و نتوانستید آن چنان که باید و شاید، نتیجه‌ی مثبت از آن‌ها دریافت کنید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/322338.php

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
آرش شمسی

آرش شمسی

آرش شمسی هستم. فلسفه می‌خوانم و می‌نویسم‌. ولی پیش از هر فلسفیدنی، بر سلامت می‌بایست متمرکز بود. چه آن‌که به قول شوپنهاور: «یک شاه بیمار از یک گدای سالم بدبخت‌تر است». امیدوارم آن‌چه که ترجمه می‌کنم، به کارتان بیاید.

I'm Arash Shamsi. A Writer. I write philosophy and live with philosophers. But health is more important than philosophy. In here, I translate the best articles about health, fitness and etc.