آشنایی با 10 روش خانگی ساده و طبیعی برای کاهش علائم سردردهای میگرنی

آشنایی با سردردهای میگرنی و نحوه کنترل آن‌ها

میگرن یک سردرد معمولی نیست. اگر آن را تجربه کرده باشید، می‌دانید که ممکن است درد، تهوع و حساسیت به نور و صدا را نیز به همراه داشته باشد. زمانی که دچار حملات میگرن می‌شوید، تقریباً هر کاری انجام می‌دهید تا از آن رها شوید.

داروهای طبیعی یک راه درمانی برای کاهش علائم میگرنی هستند. این درمان‌های خانگی می‌توانند به جلوگیری از میگرن کمک کنند یا حداقل بر کاهش شدت و طول مدت آن تأثیرگذار باشند. توجه داشته باشید که سردردهای میگرنی شدید، نیاز به درمان با داروهای تجویزی یا داروهای بدون نسخه دارند. درباره یک طرح درمانی که برای شما کارساز باشد، با پزشک خود صحبت کنید. در ادامه با 10 روش خانگی درمان و بهبود علائم میگرن آشنا می‌شوید.

1- رژیم غذایی

رژیم غذایی نقش مهمی در پیشگیری از میگرن دارد. بسیاری از غذاها و نوشیدنی‌ها باعث عود میگرن می‌شوند، مانند:

 • غذاهای حاوی نیترات ازجمله هات‌داگ، غذای گوشتی، بیکن و سوسیس
 • شکلات
 • پنیر حاوی ترکیبات طبیعی تریامین مانند فتا، چدار، پارمسان
 • الکل، به ویژه شراب قرمز
 • غذاهایی که خیلی سرد هستند مثل بستنی یا نوشیدنی‌ها
 • غذاهای فرآوری‌شده
 • مواد غذایی ترش
 • لوبیا
 • میوه‌های خشک‌شده
 • محصولات لبنی پرورده مانند دوغ، خامه‌ترش و ماست.

گاهی مقدار کمی کافئین در برخی از افراد مبتلا باعث کاهش درد می‌گردد، کافئین در برخی از ترکیبات داروهای میگرن وجود دارد اما مصرف بیش‌ازحد کافیین باعث شدت میگرن می‌شود. برای مشخص کردن اینکه کدام غذاها و نوشیدنی‌ها باعث میگرن شما می‌شوند، یک دفترچه غذایی روزانه تهیه کنید. هرگونه واکنش به غذای خاصی را در دفترچه ثبت کنید.

2- استعمال روغن اسطوخودوس

اسانس اسطوخودوس موجب کاهش درد میگرن می‌شود. با توجه به تحقیقاتی در سال 2012، افرادی که روغن اسطوخدوس را طی یک حمله میگرنی به مدت 15 دقیقه استعمال کردند، سریع‌تر بهبود یافته‌اند.

3- طب فشاری (فشاردرمانی) را امتحان کنید

طب فشاری، روش اِعمال فشار با انگشتان و دست‌ها به نقاط خاص روی بدن برای تسکین درد و سایر علائم است. براساس بررسی یک منبع موثق در سال 2014، طب فشاری یک روش درمانی جایگزین معتبر برای افراد مبتلا به سردردهای مزمن است. یک تحقیق مجزا به این نتیجه رسید که طب فشاری می‌تواند به تسکین حالت تهوع ناشی از میگرن کمک کند.

4- به دنبال بابونه گاوی باشید.

بابونه گاوی یا "تاناستوم پارتنیوم"، یک گیاه گل‌دار است که شبیه به گل آفتابگردان است. این گیاه، یک گیاه دارویی بومی برای میگرن است. با این‌حال طبق بررسی یک منبع موثق در سال 2004، شواهد کافی وجود ندارد که بابونه گاوی از میگرن پیشگیری کند. با این‌وجود بسیاری از مردم ادعا می‌کنند که این گیاه بدون هیچ‌گونه عوارض جانبی به رفع علائم میگرن‌شان کمک می‌کند.

5- روغن نعناع را استعمال کنید.

براساس بررسی یک منبع موثق در سال 2010، جوهر نعناع خشک در روغن نعناع می‌تواند مانع از بروز میگرن شود. این مطالعه نشان داد که به‌کارگیری محلول جوهر نعناع خشک روی پیشانی و شقیقه بسیار مؤثرتر از دارو برای درد مرتبط با میگرن، حالت تهوع، و حساسیت به نور بود.

6- به سراغ زنجبیل بروید.

زنجبیل و میگرن

زنجبیل برای تسهیل و رهایی از حالت تهوع ناشی از بسیاری از بیماری‌ها، ازجمله میگرن شناخته شده است. هم‌چنین ممکن است دارای دیگر فواید در خصوص میگرن نیز باشد. طبق بررسی، پودر زنجبیل شدت و مدت‌زمان میگرن و هم‌چنین تجویز داروی سوماتریپتان را همراه با عوارض جانبی کمتر کاهش می‌دهد.

7- کلاس یوگا ثبت‌نام کنید.

یوگا از تنفس، مراقبه و حالات بدنی برای ارتقای سلامتی و آرامش استفاده می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که یوگا می‌تواند تکرار، مدت‌زمان، و شدت میگرن را تسکین دهد. تصور می‌شود که یوگا باعث بهبود اضطراب، کاهش استرس در نقاط آغازگر میگرن و بهبود وضعیت سلامت عروقی می‌شود.

اگرچه محققان به این نتیجه می‌رسند که توصیه یوگا به‌عنوان درمان اولیه برای میگرن بسیار زود است، آن‌ها معتقدند که یوگا از سلامت کلی پشتیبانی می‌کند و می‌تواند به‌عنوان یک روش درمانی مکمل مفید باشد.

8- بیوفیدبک را امتحان کنید.

بیوفیدبک یک روش تمدّد اعصاب است. آن به شما می‌آموزد که واکنش‌های ناخواسته به استرس را کنترل کنید. بیوفیدبک می‌تواند برای میگرنی که از واکنش‌های فیزیکی استرس مانند اسپاسم ماهیچه‌ای ناشی می‌شود، مفید واقع شود.

9- منیزیم را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

کمبود منیزیم به سردرد و میگرن مرتبط است. مطالعات نشان می‌دهند که مکمل اکسید منیزیم به پیشگیری از میگرن کمک می‌کند. هم‌چنین می‌تواند از میگرن مرتبط با قاعدگی هم پیشگیری کند. شما می‌توانید منیزیم را از غذاهای زیر به دست آورید:

 • بادام
 • دانه‌های کنجد
 • تخم گل آفتابگردان
 • آجیل برزیلی
 • بادام‌هندی
 • کره بادام‌زمینی
 • بلغور جو دوسر
 • تخم‌مرغ
 • شیر

10- نوبت ماساژ بگیرید.

ماساژ هفتگی می‌تواند از تکرار میگرن بکاهد و کیفیت خواب را بهبود بخشد. مطالعات نشان می‌دهند که ماساژ، استرس و مهارت‌های مقابله را بهبود می‌بخشد. هم‌چنین به کاهش ضربان قلب، اضطراب، و سطوح کورتیزول کمک می‌کند.

گزینه پیشنهادی

اگر مبتلا به میگرن هستید، می‌دانید که علائم می‌توانند برای مقابله با آن به چالش کشیده شوند. ممکن است کارتان را از دست بدهید یا قادر نباشید در فعالیت‌هایی که دوست دارید شرکت کنید. درمان‌های فوق را امتحان کنید تا کمی تسکین پیدا کنید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.healthline.com/health/natural-ways-to-reduce-migraines#5

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
زهره عزیزی

زهره عزیزی

ترس، تنها دشمن آدمی است

Fear only enemy of man