درمان‌های خانگی برای خلاص شدن از شر هموروئید

این مسئله سلامت ناحیه مقعدی را تحت تاثیر قرار داده و علائمی مانند درد، خارش، خون‌ریزی در طی حرکات روده‌ای و خروج از آن را با خود به همراه خواهد داشت. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که رگ‌های اطراف مقعد متورم شده و بافت‌های حمایت کننده از این رگ‌ها دچار کشیدگی می‌شوند. بعد از این حالت، دیواره رگ‌های خونی نازک شده و دچار خون‌ریزی می‌شوند. اگر این کشش و فشار همچنان ادامه داشته باشد، عروق متورم شده و پر خون می گردند.

اگر چه ممکن است این حالت برای شما خجالت‌آور باشد ولی طبق نظر انجمن جراحان کولون، پزشکان بر این باورند که اکثریت مردم این حالت را معمولا بعد از 30 سالگی تجربه می‌کنند. با این که این شرایط با افزایش سن بیشتر دیده می‌شود ولی عواملی همچون بارداری و زایمان، یبوست مزمن و اسهال مداوم به این شرایط دامن می‌زنند. وراثت فاکتور دیگری است. اما هموروئید ایجاد شده می‌توانند با رژیم غذایی و عادات دستشویی رفتن، تحت کنترل درآیند. خوشبختانه، بسیاری از هموروئیدها به طور چشمگیری با اقدامات ساده بهبود می‌یابند.

فیبر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

انجمن گوارش آمریکا ادعا می‌کند که آب آشامیدنی و خوردن فیبر به مقدار کافی جزو بزرگترین روش‌های درمان برای توده‌های هموروئیدی هستند. فیبر اثرات مثبتی دارد. افزایش فیبر در رژیم غذایی می‌تواند باعث نرم‌تر شدن مدفوع و حرکات  راحت‌تر روده شده و فشارخون درون هموروئید را کاهش می‌دهند. با خوردن غذاهای حاوی مقادیر فیبر بالا و یا با مصرف مکمل‌های فیبر (مانند متاموسیل Metamucil، سیتروسل Citrucel) می‌توانید فیبر غذایی خود را تقویت کنید. هم‌چنین باید از نوشیدن مقدار زیاد مایعات مطمئن شوید. مواد غذایی با فیبر زیاد شامل بروکلی، لوبیا، سبوس گندم و جو، غلات کامل و میوه‌ها شامل مقادیر زیاد فیبر می‌شوند.

وارد کردن فیبر به رژیم غذایی را به آرامی انجام دهید.

فیبر می‌تواند باعث ایجاد نفخ و یا گاز شوند، بنابراین مقدار مصرف روزانه آن را به آرامی افزایش دهید. مصرف هر روزه 25 تا 30 گرم مناسب است. همانطور که مصرف فیبر را افزایش می‌دهید، حتما آب بیشتری بنوشید.

حرکات روده را روان‌تر کنید.

زمانی که فیبر و مایعات را در رژیم غذایی خود افزایش دادید. حالا باید سعی کنید تا حرکات روده‌ای نرم‌تر و با تلاش کمتری داشته باشید. بدین منظور شما می‌توانید از روغن‌های طبیعی و یا کرم‌های مخصوص هموروئید موجود در بازار استفاده کنید. فقط کافی است مقدار کمی از آن را بر روی ناحیه مورد نظر بمالید. از دستور موجود در کرم‌ها پیروی کنید.

کمی ورزش کنید.

کارشناسان معتقدند که شما می‌توانید حرکات روده‌ای خود را تنها با ورزش‌های ملایم هوازی و یا تنها 30 دقیقه پیاده‌روی در روز منظم کنید.

زمان دستشویی رفتن را به تعویق نیندازید.

زمانی که نیاز فوری به تخلیه دارید این کار را انجام دهید. این تعویق زمانی باعث می‌شود که مدفوع به عقب برگشته، که نتیجه‌ای جزء افزایش فشار و درد و کشیدگی نخواهد داشت.

زیاد در دستشویی نمانید.

یک نظرسنجی در بریتانیا نشان می‌دهد که 40 درصد از افراد زمان زیادی در دستشویی سپری می‌کنند. اگر مبتلا به هموروئید هستید نشستن زیاد ایده خوبی نیست. نشستن زیاد در دستشویی باعث افزایش خون‌رسانی به ناحیه مقعد می‌شود.

خودتان را به آرامی تمیز کنید.

مهم است که خودتان را به خوبی و به آرامی تمیز کنید. بعضی دستمال توالت‌ها می‌توانند روی پوست خراش ایجاد کنند و یا حتی حاوی مواد شیمیایی مضر و مواد معطر باشند. می‌توانید از دستمال کاغذی‌های سفید مرطوب شده با آب بدون بو استفاده کنید.

از وان حمام‌استفاده کنید.

اکثر متخصصان توصیه می‌کنند که یک حمام 20 دقیقه‌ای پس از هر حرکت روده (2 یا 3 بار در روز) برای تمیز کردن ناحیه مقعد و از بین بردن درد و تحریک می‌تواند کمک کننده باشد. در وان حمام با 3 تا 4 سانتی‌متر آب گرم بشینید.

با حساسیت تمام خودتان را خشک کنید.

بعد از استفاده از یک وان حمام، منطقه مقعد را خشک کنید این کار با مالش دادن و یا کشیدن پارچه بر روی آن انجام ندهید.

از خاریدن مقعد دست بکشید.

هموروئید می‌تواند خارش داشته باشد، و خاریدن می‌تواند آن را تسکین دهد. اما بر روی آن خراش ایجاد نکنید. شما با خاریدن ممکن است به دیواره‌های این رگ‌های ظریف آسیب برسانید و موارد بسیار بدتری را برای خودتان ایجاد کنید.

بلند کردن اجسام سنگین ممنوع

انجام ورزش‌های سنگین و برداشتن اجسام سنگین مانند انقباضات شدید در دستشویی عمل می‌کنند. اگر شما مستعد ابتلا به هموروئید هستید، از یک دوست و یا یک نفر برای بلند کردن اجسام سنگین کمک بخواهید.

از کرم‌های هموروئید بدون نسخه استفاده کنید.

کرم‌ها و شیاف‌های هموروئید در بازار موجود هستند و می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید ولی در عین حال آن‌ها برطرف کننده اساسی مشکلات شما نخواهند بود، اکثر آن‌ها به عنوان مسکن‌های موضعی طراحی شده‌اند و می‌توانند برخی از ناراحتی‌های ممکن را از بین ببرند. استفاده موضعی از آن‌ها را به مدت 1 هفته محدود کنید. این کرم‌ها می‌توانند پوست را خیلی نازک‌تر کنند. از کرم‌های هموروئید به شکل شیاف استفاده کنید. قطعا شیاف‌ها برای هموروئیدهای خارجی بی‌اثرند. حتی برای عملکرد مناسب در هموروئیدهای داخلی هم باید خیلی بالاتر بروند.

از انواع توت‌ها بخورید.

این آنتی اکسیدان‌ها، که عمدتا در توت‌های تیره‌تر یافت می‌شوند، می‌توانند مانع از نازک شدن ضخامت عروق ایجاد کننده هموروئید شوند. در یک مطالعه بر روی 120 نفر مبتلا به هموروئید، نشان داده شد که افرادی که دو بار در روز مکمل 500 میلی گرم فلاونوئیدها دریافت کردند، تعداد حملات هموروئیدی کمتر و با شدت کاهش یافته‌ای دارند.

اگر باردار هستید به سمت چپ خود دراز بکشید.

زنان باردار به ویژه در معرض ابتلا به هموروئید هستند چرا که رحم مستقیما بر روی عروق خون رسان رگ‌های هموروئیدی قرار می‌گیرد. یک درمان اصلی برای هموروئیدهای دوران بارداری دراز کشیدن به سمت چپ بدن هر 4 تا 6 ساعت از روز و هر بار به مدت 20 دقیقه می‌باشد. این کار به کاهش فشار وارد بر روی رگ اصلی کمک نموده و این فشار را به آرامی به نیمه پایینی بدن منتقل می‌کند.

به آرامی آن را به داخل هل دهید.

گاهی اوقات کلمه هموروئید به یک رگ متورم اشاره می‌کند که از پوشش داخلی کانال مقعد بیرون زده است. اگر شما دچار چنین بیرون زدگی‌هایی شده‌اید، به آرامی آن‌ها را به سمت داخل کانال مقعد هدایت کنید. هموروئیدهای آویزان مستعد ایجاد لخته‌های خونی دردناک هستند.

انواع هموروئید و روش‌های درمان

از بالش‌های مخصوص هموروئید استفاده کنید.

نشستن روی سطوح سخت ممکن است هموروئیدها را تشدید کند. یک کوسن به شکل دایره با حفره‌ای در وسط آن می‌تواند از فشار خون‌ریزی‌های دردناك هموروئید بکاهد.

کمپرس یخ

بسته‌های یخ می‌توانند التهاب و درد را از بین ببرند، اما هرگز نباید به طور مستقیم بر روی پوست گذاشته شوند و یا بیش از 10 دقیقه در موضع قرار گیرند.

از مواد طبیعی استفاده کنید.

ژل آلوئه‌ورا، روغن ویتامین E و روغن نارگیل، موادی طبیعی هستند که می‌توانند در تسکین دادن و کوچک کردن جزئی هموروئید خارجی کمک کنند. از مصرف کرم‌ها یا لوسیون‌هایی که حاوی این محصولات هستند اجتناب نموده و به جای آن‌ها  از روغن‌های خالص تصفیه شده استفاده کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید.

اگر هرگز هموروئید نداشته‌اید، اما ناگهان دچار احساس ناراحتی شده‌اید، احتمالا مشکل دیگری وجود دارد. بعنوان مثال، اگر این  احساس ناراحتی همراه با خارش باشد و شما به تازگی از یک سفر خارجی بازگشته باشید، ممکن است علت ناراحتی بعلت وجود یک انگل باشد. برای خلاص شدن از شر انگل‌ها، به درمان‌های پزشکی نیاز خواهید داشت. هموروئیدها هرگز نمی‌توانند به سرطان مبتلا شوند، اما هموروئید می‌تواند خون‌ریزی کند و سرطان هم می‌تواند با خون‌ریزی همراه باشد. در موارد دیگر، احتمالا یک رگ خونی بزرگ شده در ناحیه مقعد، می‌تواند لخته‌های بزرگ، آبی، متورم، سخت و بسیار دردناک را ایجاد کند. در اغلب موارد، پزشک به راحتی می‌تواند این لخته‌ها را بیرون بکشد.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.verywellhealth.com/hemorrhoid-treatments-and-home-remedies-89353

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
فاطمه قربانی

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی هستم، لیسانس ژنتیک، به علوم نوین پزشکی و ایمونولوژی علاقمندم. از شما دوست گرامی بخاطر مطالعه این مقاله و همچنین مجموعه تریتا بخاطر فرصت انتشار مطالبم در راستای کمک به ارتقای دانش کمال تشکر دارم. شاد باشید و سلامت

my name is Fatemeh Ghorbani, I have a B.S in genetics and interested in immunology and medical science. I believe that, even into the smallest acts, should be put our heart, mind and soul. Thank you for reading my article