آشنایی با علل گرفتگی گردن و شانه همراه با راه کارهای درمانی

گردن انسان از ماهیچه‌ها، تاندون‌ها، لیگامان‌ها و استخوان‌ها تشکیل یافته است. این بخش‌ها با همکاری یکدیگر از سر حمایت کرده و حرکت آن را به جهات مختلف میسر می‌سازند. گرفتگی گردن شرایط دردناکی است که قدرت حرکت سر فرد به جهات مختلف را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مردم اغلب قادر به درمان گرفتگی گردن در خانه خواهند بود مگر در موارد نادری که شرایط حاد پزشکی باعث ایجاد این دردها شده باشد.

علل گرفتگی گردن

عضلات گردنی زمانی که تحت تاثیر فشار بیش از حد و یا کشیدگی قرار بگیرند دچار این دردها خواهند شد. شدت این دردها از خفیف تا شدید متغیر بوده و می‌توانند حرکت سر به جهات مختلف و عضلات شانه را با درد مواجه سازند. گرفتگی گردن اغلب ناشی از فشار یا آسیب جزیی می‌باشد و شایع‌ترین علل گرفتگی گردن عبارتند از:

 • کشش‌های جزئی و کشیدگی
 • بد خوابیدن
 • نشستن طولانی پشت میز و یا راه رفتن به صورت خمیده
 • آسیب ناشی از ورزش
 • تجربه افتادن
 • داشتن گرفتگی عضلات به علت استرس

1- کشیدگی گردن

بسیاری از آسیب‌های شدید گردنی به علت رگ به رگ شدن گردن یا کشیدگی گردن می‌باشد. اغلب مردم در طی تصادفات ناگهانی به سمت جلو یا عقب با چنین شرایطی روبه‌رو می‌شوند. آسیب عضلات، استخوان‌ها، رباط‌ها، اعصاب گردن و یا همه این موارد می‌توانند باعث کشیدگی گردن شوند. این حالت می‌تواند باعث ایجاد یک حس درد و یا سفتی در گردن شود. سایر علائم کشیدگی گردن عبارتند از:

 • سردرد
 • سرگیجه
 • درد شانه و یا پشت
 • احساس خارش یا سوزش در ناحیه گردن
 • از دست دادن حافظه یا مشکلات تمرکز

2- آرتروز

تحلیل مهره‌های گردنی یا آرتروز گردن می‌تواند باعث درد و گرفتگی گردن شود که با دراز کشیدن بهبود می‌یابد. این درد زمانی بدتر می‌شود که فرد به مدت طولانی ایستاده و یا در حالت نشسته پشت میز مانیتور یا رانندگی قرار گرفته است. سایر علائم آرتروز گردنی عبارتند از:

 • سردرد
 • سوزش دست یا بازو
 • مشکلات تعادلی یا راه رفتن و یا هر دو
 • ضعف در بازوها یا پاها

پزشک معمولا با کمک آزمایشات خاص مانند تصویربرداری اشعه ایکس، اسکن MRI و یک آزمایش خون به وجود آرتروز گردنی پی خواهد برد.

3- مننژیت

گاهی اوقات گرفتگی گردن و یا درد آن می‌تواند نشانه یک شرایط بسیار جدی به نام مننژیت باشد. مننژیت نوعی بیماری است که در آن لایه پوشاننده بافت مغز و نخاع دچار التهاب می‌گردد. ویروس، باکتری یا قارچ ممکن است باعث مننژیت شوند. مننژیت ویروسی می‌تواند به خودی خود بهبود یابد، اما مننژیت‌های باکتریایی و قارچی می‌توانند تهدید کننده حیات به حساب بی‌آیند. برخی از علائم مننژیت عبارتند از:

 • تب ناگهانی، معمولا با سردرد، گرفتگی گردن و یا هر دو
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • حساسیت به نور
 • سردرگمی، تحریک‌پذیری یا هر دو
 • ناتوانی در بیدار شدن از خواب

چنانچه هر یک از این علائم بهبود نیابند نیاز به اقدامات فوری پزشکی وجود خواهد داشت.

پیشگیری از ابتلا به گرفتگی گردن

سعی کنید از کیف و یا کوله پشتی‌های با اندازه بند مناسب و همچنین متناسب با وزن خود استفاده کنید. از یک طرفه انداختن کوله پشتی به شدت اجتناب کنید و اگر از کیف با یک بند استفاده می‌کنید مدام جای آن را بر روی شانه‌های خود تغییر دهید.

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که گوشی تلفن را با شانه خود در تماس با گوشتان قرار می‌دهید پس بهتر است به شما بگوییم که برای عدم ابتلا به گرفتگی گردن از انجام این کار به شدت خودداری کنید چرا که کشیدگی بیش از حدی را به عضلات گردن و شانه وارد می‌آورد.

اگر کارمند هستید و یا باید مدت زمان طولانی بر روی صندلی بشینید، بهتر است هر 20 دقیقه یک بار، کمی تحرک داشته باشید. سعی کنید ورزش‌هایی که در آن فشار زیادی به گردن وارد می‌شود را به هیچ وجه انجام ندهید.

ورزش‌هایی که باعث آسیب گردن یا گرفتگی گردن می‌شوند

درمان گرفتگی گردن و شانه

برای درمان گرفتگی گردن و شانه در قدم اول از کمپرس سرد استفاده کنید. با شروع درد و یا در ابتدای آسیب دیدگی به مدت 48 تا 72 ساعت برای کنترل التهاب، از کمپرس سرد استفاده کنید. التهاب موجب درد می‌شود و بدون درمان رها کردن آن موجب مشکلات مزمن گردن و شانه خواهد شد. 15 تا 20 دقیقه کمپرس سرد را قرار داده و به مدت 40 دقیقه آن را کنار بگذارید. اگر قصد استفاده از یخ را دارید حتما آن را به دور حوله بپیچید.

پس از گذشت 2 تا 3 روز از درد و گرفتگی اولیه می‌توانید از کمپرس گرم برای شل کردن اسپاسم و گرفتگی گردن استفاده کنید. کمپرس گرم نیز مانند کمپرس آب سرد با به کار بردن 15 تا 20 دقیقه و با فاصله‌ی 40 دقیقه‌ای باید اعمال شود. از ماساژ استفاده کنید. این روش باید در چند روز اول به صورت بسیار ملایم صورت بگیرد تا از تشدید دردها جلوگیری کند. احتمالا باید به مدت 72 ساعت از زمان آسیب اولیه منتظر بمانید و سپس ماساژ درمانی را آغاز کنید.

یکی از روش‌های درمان طبیعی گرفتگی گردن استفاده از زنجبیل می‌باشد. این ماده خاصیت ضد التهاب قوی داشته و می‌تواند جریان خون را به منطقه آسیب دیده افزایش دهد. از دم کرده چای زنجبیل برای کاهش درد و از مصارف موضعی آن همراه با روغن در زمان ماساژ گردن خود استفاده نمایید. می‌توانید زنجبیل تازه را به قطعاتی برش دهید و سپس آن‌ها را به مدت 30 ثانیه در آب گرم قرار داده و بعد از گذشت این مدت زمان آن‌ها را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید تا این قطعات خنک شوند. در نهایت این برش‌های خنک شده زنجبیل را به مدت 15 تا 20 دقیقه بر روی موضع مورد نظر قرار دهید. این روش را چندین‌بار در طی روز تکرار کنید تا زمانی که التهاب و درد به طور کامل بهبود یابد.

در برخی افراد ادویه فلفل هندی نیز به عنوان بر طرف کننده درد و التهاب گردن به خوبی عمل می‌کند که در این حالت هم 1 قاشق از آن با دو قاشق روغن زیتون ترکیب کرده و بر روی موضع مالش دهید تا درد را از بین ببرد. برای درمان گرفتگی عضلات گردن می‌توان به مدت 4 تا 5 دقیقه از دوش آب گرم هم استفاده نمود ولی باید به این نکته توجه داشت که نباید در حین انجام این روش گردن را تکان داد.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.verywellhealth.com/stiff-neck-things-to-stop-doing-right-now-297173

اشتراک گذاری:

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی هستم، لیسانس ژنتیک، به علوم نوین پزشکی و ایمونولوژی علاقمندم. از شما دوست گرامی بخاطر مطالعه این مقاله و همچنین مجموعه تریتا بخاطر فرصت انتشار مطالبم در راستای کمک به ارتقای دانش کمال تشکر دارم. شاد باشید و سلامت

my name is Fatemeh Ghorbani, I have a B.S in genetics and interested in immunology and medical science. I believe that, even into the smallest acts, should be put our heart, mind and soul. Thank you for reading my article