با طاسی سر و عوامل پیدایش آن بیشتر آشنا شوید

طاسی سر و علل پیدایش آن

طاسی به وضعیت نداشتن مو یا از دست دادن آن در نواحی‌ای که مو در آن نواحی اغلب رشد می‌کند، و به خصوص در سر، اطلاق می‌شود. شایع‌ترین و معمول‌ترین شکل طاسی، نوعی روند پیش‌روندهٔ از دست دادن مو می‌باشد که بدان آلوپسی آندروژنیک یا طاسی، با الگوی مردانه گفته می‌شود و در انسان بالغ رخ می‌دهد.

میزان طاسی و الگوهای ریزش مو در این حالت، می‌توانند تا حد زیادی متفاوت باشند، و انواع گوناگونی را از طاسی با الگوی مردانه و زنانه (که آلوپسی آندروژنیک، آلوپسی آندروژنتیک، و آلوپسی آندروژنتیکا نیز نامیده می‌شود و در فارسی می‌توان آن را به طاسی وابسته به هورمون مردانه یا کچلی آندروژنیک نیز ترجمه کرد) گرفته، تا مواردی همچون طاسی منطقه‌ای یا همان آلوپسی آره آتا، که شامل از دست دادن منطقه‌ای مو در برخی از نواحی سر یا بدن است، و همینطور طاسی کامل یا همان آلوپسی توتالیس، که به از دست دادن تمامی موی سر به طور کامل اطلاق می‌گردد، و نیز ریزش مو یا طاسی سرتاسری یا همان آلوپسی یونیورسالیس، که شامل از دست دادن تمام موهای سر و بدن می‌باشد را، در بر می‌گیرد.

ریزش مو یکی از ناراحت کننده‌ترین مسائلی است که یک فرد در دوران زندگی خود با آن برخورد می‌کند، چون وجود مو بر روی سر از نظر ظاهر بسیار موثر است و افرادی که دچار ریزش وسیع مو هستند از نظر ظاهری مسن‌تر از همسن‌های خود (که موهایشان نریخته) به نظر می‌رسند.

بعضاً ریزش مو در افراد عکس العمل‌های مختلفی را ایجاد می‌کند در مواردی برخی از بیماران با این مسئله به این علت که کاری نمی‌توان برای درمان ریزش مو یا طاسی کرد، کنار آمده‌اند ولی برخی دیگر از بیماران که در سنین 18 تا 35 سال قرار دارند دچار استرس و حتی افسردگی می‌گردند.

این گروه به دلیل ریزش مو و عوارض روحی و روانی، اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند و از انجام کارهای روزمره و حضور در اجتماعات دوری می‌کنند. برای ریزش مو چندین عامل مطرح گردیده که عبارتند از :

  • ارث
  • تغییرات هورمونی
  • استرس و شوک‌ها
  • تغذیه
  • بهداشت
    داروها
  • تصادفات، سوختگی و ...

از موارد ذکر شده، دو عامل اول و دوم بیشترین دلیل در ریزش موها می‌باشد. ارث و تغییرات هورمونی حدود 90 درصد علت ریزش مو و طاسی را در آقایان و خانم‌ها تشکیل می‌دهند.

گیاه مفید برای درمان طاسی سر

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://simple.wikipedia.org/wiki/Baldness
  2. http://mentalfloss.com/article/54336/what-causes-baldness

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
محبوبه زعفرانی

محبوبه زعفرانی

اینجانب سید محبوبه زعفرانی دارای مدرک کارشناسی مهندسی نرم‌افزار می‌باشم که به مباحث مهندسی پزشکی علاقه دارم و از اینکه علم نرم‌افزاری خود را در راستای پیشرفت تریتا و خدمت به علوم پزشکی قرار داده‌ام، خوشحال هستم.