نکات کلیدی درباره روابط جنسی طی بارداری و پس از زایمان

روابط جنسی در طی بارداری و پس از زایمان

آیا بارداری باعث افزایش میل جنسی شما می‌شود؟ برقراری روابط جنسی در طول بارداری مشکلی برای جنین ایجاد نمی‌کند؟ آیا روابط جنسی در حین بارداری برای مادر مفید است یا مضر؟ بسیاری از زوج‌ها نگران هستند که رابطه جنسی در طول بارداری بر روی جنین اثر منفی داشته باشد، اما بدانید اگر بارداری سالم داشته باشید و سابقه سقط جنین نداشته باشید تحت نظر پزشک می‌توانید در حین بارداری و یک ماه پس از زایمان رابطه داشته باشید.

البته برخی از پزشکان توصیه می‌کنند که در هفته‌های آخر بارداری از برقراری رابطه جنسی اجتناب کنید، زیرا ممکن است هورمون‌های مایع منی انقباضات را تحریک کنند. در اینجا برخی از سوالات متداول اکثر زوج‌ها را بخوانید:

آیا روابط جنسی در دوران بارداری باعث سقط جنین می‌شود؟

روابط جنسی در دوران بارداری، سقط جنین را تحریک نخواهد کرد. اغلب سقط جنین به این دلیل رخ می‌دهد که جنین به طور طبیعی رشد نکند.

بهترین پوزیشن جنسی در دوران بارداری چیست؟

هر موقعیتی که در آن راحت هستید، اکثر موقعیت‌های جنسی در دوران بارداری خوب است. رابطه جنسی دهانی نیز در دوران بارداری مشکلی ندارد.

آیا استفاده از کاندوم در دوران بارداری ضروری است؟

عفونت‌های ناحیه تناسلی در دوران بارداری مشکلات جدی را برای جنین و مادر به همراه دارد. بهتر است قبل از روابط جنسی تمام نکات بهداشتی رعایت شود و حتما از کاندوم استفاده کنید.

در چه زمان‌هایی باید از روابط جنسی اجتناب شود؟

 1. مادر خون‌ریزی واژینال نامعلوم دارد.
 2. مایع آمنیوتیک جنین از بین می‌رود.
 3. گردن رحم شما در آزمایشات انجام شده ضعیف است.
 4. سابقه زایمان زودرس دارید.
 5. سابقه قبلی سقط جنین داشته‌اید .
 6. افتادگی رحم دارید.

روابط جنسی بعد از زایمان

شش هفته اول پس از زایمان، دوره پس از زایمان نامیده می‌شود. در این زمان ممکن است میل شما به روابط جنسی کاهش یابد. به طور کلی توصیه می‌شود که  مادر طی 4 تا 6 هفته اول پس از زایمان طبیعی یا سزارین از مقاربت جنسی اجتناب کند. با این حال، قبل از شروع مجدد روابط جنسی، با پزشک متخصص مشورت کنید. اغلب موارد، به خصوص در موارد سزارینی، توصیه می‌شود تا 6 هفته منتظر بمانید. بعد از زایمان، دهانه رحم به آرامی بسته می‌شود. داشتن رابطه زناشویی خیلی زود، به ویژه در دو هفته اول، به دلیل خطر خون‌ریزی پس از زایمان یا عفونت رحمی توصیه نمی‌شود.

بعضی از زنان تا 6 هفته تمایلی برای روابط زناشویی ندارند، برخی از دلایل عبارت است از:

 • درد
 • خستگی
 • فشار
 • ترس از رابطه جنسی یا حاملگی مجدد
 • خشکی واژن
 • افسردگی پس از زایمان

زنان پس از زایمان از لحاظ جنسی در چه شرایطی هستند؟

با توجه به تغییرات هورمونی در دوران بارداری پس از زایمان، بسیاری از زنان از خشکی واژن رنج می‌برند، این موضوع به علت تغذیه کودک با شیر مادر، در دوره زمانی 4 الی 6 هفته اول است، این به خاطر سطوح پایین استروژن در گردش است. تغذیه با شیر مادر هم‌چنین می‌تواند باعث کاهش میل جنسی شما شود. علاوه بر سطوح پایین‌تر هورمون‌های گردش خون، ممکن است روابط جنسی دردناکی را ایجاد کند.
مسائلی که می‌تواند درد پس از بارداری را کاهش دهد عبارتند از:

 • کنترل عمق نفوذ آلت مرد با موقعیت‌های مختلف جنسی
 • افزایش روان‌کاری واژینال (استفاده از کرم یا ژل واژینال)
 • مصرف داروهای ضد درد
 • تخلیه مثانه
 • حمام آب گرم

اندازه واژن پس از تولد نازاد تغییر می‌کند، به طور معمول، این تغییر اندازه در لحظه واژینال موقت است و با عواملی مانند ژنتیک، اندازه نوزاد، تعداد تولدهای قبلی مربوط است. اما با استفاده از تمرینات Kegel تحت تاثیر قرار می‌گیرد. در طول مقاربت جنسی، مقدار شیر سینه‌های شما ممکن است به علت پاسخ هورمونی به ارگاسم، کاهش یابد. قبل از رابطه جنسی سعی کنید این موضوع را برطرف کنید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/sex-during-pregnancy/art-20045318
 2. https://www.webmd.com/baby/guide/sex-and-pregnancy#1

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
معصومه راهی

معصومه راهی

معصومه راهی هستم،کارشناس مترجمی زبان انگلیسی،مدت ۴ سال سابقه ترجمه دارم و اعتقاد دارم تنها راه رسیدن به موفقیت انجام کاریست که بهش علاقه داری

I m masoomeh rahi and im bachelors degree in english translation.i translated in 4 years and i believe that the only way to success is to love what to do