والدین چگونه باید پسران نوجوان را برای فرآیند بلوغ و عدم خودارضایی آماده کنند؟

اگر شما صاحب یک نوجوان هستید، ممکن است در مورد خودارضایی نوجوان خود اطلاعی نداشته باشید. ولی بهتر است بدانید استمناء در نوجوانان یک فرآیند عادی در رشد طبیعی و بلوغ او به حساب می‌آید. احتمالا شما به زمان‌های طولانی حمام او شک کرده‌اید و یا از اینکه او به خود آسیب برساند نگران هستید. با اینکه نیازی به نگرانی‌های این چنینی وجود ندارد ولی بهتر است با فرزند خود صحبت کنید. در ابتدا با ویژگی‌های بلوغ پسران آشنا شوید.

نشانه‌های بلوغ در پسران:

بلوغ پسران دیرتر از دختران اتفاق می‌افتد. بلوغ 95 درصد از پسران از سن 9 سالگی شروع می‌شود اما احتمال شروع آن از 14 سالگی نیز وجود دارد. برخی از تغییرات فیزیکی در پسران بسیار شخصی هستند و والدین آن‌ها ممکن است متوجه آن‌ها نشوند ولی با این وجود خود پسران متوجه آن تغییرات خواهند شد.

فرم بدن

شما ممکن است متوجه تغییرات بدنی پسرتان شده باشید اما درست قبل از این اتفاق ممکن است وزن کم، بازو و پاهای لاغر او توجه شما را به خود جلب کرده باشد. در حدود 15 سالگی به طور ناگهانی رشد می‌کند، شانه‌هایش پهن‌تر می‌شود و عضلاتش حجیم‌تر می‌گردد. او بطور قابل توجهی قوی‌تر می‌شود و می‌تواند تمرینات مرتب ورزشی را انجام دهد.

تعریق، مو، آکنه

بهداشت شخصی احتمالا یکی از بزرگ‌ترین تغییرات برای پسران جوان است. ممکن است قبلا برای او شستن دستان و یا دوش گرفتن مشکل بوده. اما حالا بدلیل تعریق زیاد بدنی و بوی بد مجبور است به این نکات توجه بیشتری داشته باشد. و یا این احتمال وجود دارد که به زودی به شما روی بیاورد و در مورد اصلاح موهای صورتش سوال کند. هورمون‌های او چربی بیشتری روی صوتش تولید می‌کنند و او را مستعد بروز آکنه می‌کنند.

رشد آلت تناسلی و بیضه‌ها

اولین نشانه بلوغ رشد بیضه‌ها و کیسه بیضه است که در نهایت تقریبا دو برابر می‌شود. بر روی بیضه‌های حدود 1.3درصد از پسران برجستگی‌های روشن کوچکی بنام پاپول ظاهر می‌شود. این برجستگی‌های جوش مانند طبیعی و بی‌خطرند، هر چند که همیشگی باشند.

نعوظ شبانه

با رشد بدنی احتمال نعوظ شبانه غیر عادی وجود دارد. با فرزند خود درباره این اتفاقات شبانه صحبت کنید. دانستن این موضوع نگرانی‌های او را در مورد رطوبت‌های شبانه برطرف نموده و او برای مواجه با این شرایط آماده خواهد کرد. به پسرتان توضیح دهید این عمل ممکن است برای یک مدت رخ بدهد و احتمالا کنترل کمی روی آن خواهد داشت، اما با افزایش سن بهتر خواهد شد.  

تغییرات صدا

با گذر زمان و رشد حنجره و جعبه صدایی، تن صدای او بیشتر می‌شود.

رشد سینه

در یکی دو سال اول وارد شدن به بلوغ بدلیل وجود هورمون استروژن بافت سینه متورم می‌شود. این حالت موقتی است و در پسرانی که اضافه وزن دارند قابل مشاهده خواهد بود.  

تغییرات خلق و خویی  

مانند دختران، پسران نیز می‌توانند تغییرات خلقی را به خاطر تغییرات هورمونی، جسمی و احساسی تجربه کنند. صبور باشید و آن‌ها را درک کنید. این حالت گذراست.

صحبت کردن با نوجوان:

توصیه می‌شود زمانی که والدین در رابطه با رابطه جنسی با نوجوانان صحبت می‌کنند، بهتر است از استمناء حرفی نزنند. به عنوان یک پدر و مادر، باید سبک ارتباطی خودتان را داشته باشید. نوجوان خود را وادار به اعتراف نکنید. هیچ دلیلی وجود ندارد که شما تحت فشار بخواهید اینگونه سوالات را از او بپرسید. از لحن آرامی برای صحبت با او استفاده کنید. او را به خاطر انجام اینکار تنبیه و یا بازخواست نکنید. اینگونه صحبت کردن با او نباید به معنای تشویق کردنش به انجام خودارضایی باشد.

لازم نیست که در مورد خودارضایی به طور گسترده صحبت کنید، مواردی مهمی که نوجوان شما باید بداند این است که هیچ کسی به حریم خصوصی او وارد نمی‌شود. می‌توانید در مورد برخی از عوارض خود ارضایی در پسران با او صحبت کنید، از جمله موارد:

از دست دادن برنامه‌های معمول زندگی

انجام این عمل در نوجوانان می‌تواند باعث احساس جسمی و روانی خستگی گردد. با توجه به این حالت ممکن است علاقه خود را به روال معمول زندگی از دست بدهد. و یا زمانی متوجه این حالت در خود شود که به آن معتاد شده و ترک آن برایش به معنای از دست رفتن عزت نفس و سرخوردگی به همراه تحمل احساس گناه باشد.

ضعف جسمانی

نوجوانی که به این عمل اعتیاد پیدا می‌کند ممکن است از زمان صرف صبحانه و یا شام خودداری کند. این عمل باعث تحلیل قوای جسمانی آن می‌شود، به ویژه که در سن رشد قرار دارد.

عدم تمرکز

نوجوان در این حالت قادر به تمرکز قوی بر روی مسائل درسی خودش نخواهد بود. و احتمالا با چالش مشکلات تحصیلی مواجه است.

چه زمانی باید نگران شویم؟

درد جسمانی. گاهی اوقات ناحیه‌ای تحریک می‌شود که دچار درد و ناراحتی می‌شود و یک روان کننده بدون چربی یا لوبریکانت می‌تواند به این مسئله کمک کند.

آسیب جسمی. ممکن است اجسامی برای این کار مورد استفاده قرار گیرند که باعث آسیب جسمی شوند. و یا ناخن‌ها باعث خراش پوستی و التهاب گردند. اگر فکر می‌کنید نوجوان شما دچار درد یا ناراحتی شده، با او صحبت کنید و به او اطمینان خاطر بدهید که یک پزشک اطفال می‌تواند به راحتی مشکل او را برطرف نماید.  

درد کمر. نوجوانی که بیش از حد این عمل را انجام می‌دهد، ممکن است درد کمر، درد در ناحیه کشاله ران و یا بیضه را تجربه کنند.

اختلال در اندام‌های جنسی. انجام بیش از حد این عمل می‌تواند زندگی زناشویی آینده نوجوان را با تهدید مواجه سازد. اختلال نعوذ می‌تواند یکی از عوارض ناشی ضعف این اندام‌ها باشد.

برای این که او انجام این کار ترک کند و یا به انجام آن دچار نشود، والدین باید در وهله اول از خودشان شروع کنند. از تماشای فیلم‌های غیر اخلاقی جلوی نوجوان، تا حد امکان اجتناب کنید. استفاده او از شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی مدیریت کنید. در صورت امکان می‌توانید از کلاس‌های ورزشی برای تخلیه انرژی‌های نوجوانی استفاده کنید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.verywellfamily.com/stages-of-puberty-in-boys-the-changing-male-body-3200880
  2. https://www.speakingtree.in/allslides/side-effects-of-masturbation-for-men-and-women
  3. https://www.verywellfamily.com/is-teen-masturbation-ok-3200884
  4. https://www.wikihow.com/Talk-to-Your-Teenager-about-Masturbation

اشتراک گذاری:

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی هستم، لیسانس ژنتیک، به علوم نوین پزشکی و ایمونولوژی علاقمندم. از شما دوست گرامی بخاطر مطالعه این مقاله و همچنین مجموعه تریتا بخاطر فرصت انتشار مطالبم در راستای کمک به ارتقای دانش کمال تشکر دارم. شاد باشید و سلامت

my name is Fatemeh Ghorbani, I have a B.S in genetics and interested in immunology and medical science. I believe that, even into the smallest acts, should be put our heart, mind and soul. Thank you for reading my article