کاندوم زنانه چیست و چه کاربردی دارد؟

کاندوم زنانه چیست؟

کاندوم زنانه که به آن کاندوم داخلی نیز گفته می‌شود، وسیله‌ای برای پیشگیری از بارداری است که به عنوان مانعی برای جلوگیری از ورود اسپرم به داخل رحم عمل نموده و از بارداری و عفونت‌های منتقله از راه جنسی (STI) محافظت می‌کند.

کاندوم زنانه یک کیسه نرم و شل با یک حلقه در هر انتهای آن است. یکی از حلقه‌ها به داخل واژن وارد می‌شود تا کاندوم زنانه در جای خود قرار گیرد. حلقه دیگر در انتهای باز کاندوم در خارج از مهبل (واژن) باقی می‌ماند. حلقه بیرونی به نگه داشتن کاندوم کمک کرده و هم‌چنین برای خارج سازی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فقط دو نوع کاندوم زنانه یعنی کاندوم زنانه FC1 و جایگزین آن، کاندوم زنانه FC2 دارای تاییدیه سازمان غذا و دارو ایالات متحده می‌باشند. کاندوم FC1 که از پلاستیک یا ماده‌ای به نام پلی اورتان ساخته می‌شد، دیگر تولید نمی‌شود. کاندوم زنانه FC2 از لاتکس مصنوعی ساخته می‌گردد و برای افرادی که به لاتکس طبیعی حساسیت دارند بی‌خطر می‌باشد و با روان کننده‌های بر پایه سیلیکون، قبل از استفاده سطح آن روان می‌گردد.

استفاده از کاندوم

کاندوم زنانه علاوه بر پیشگیری از بارداری هم‌چنین ممکن است برای محافظت در برابر عفونت‌های مقاربتی (STI) در هنگام رابطه جنسی استفاده گردد. از جمله مزایای مختلف، این کاندوم عبارتند از:

 • تاثیر فوری
 • محافظت از STI
 • هشت ساعت قبل از رابطه جنسی می‌توان آن را جا گذاری کرد.
 • به ندرت باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک می‌شود و از حداقل عوارض جانبی برخوردار است.
 • همانند کاندوم مردانه، نیازی به همکاری شریک جنسی یا تحریک آلت تناسلی ندارد

برخلاف لاتکس، ماده‌ای که برای ساخت اکثر کاندوم‌های مردانه استفاده می‌شود، کاندوم‌های زنانه از پلی اورتان و لاتکس مصنوعی ساخته شده‌اند، که برای افرادی که به لاتکس طبیعی حساسیت دارند بی‌خطر است. کاندوم‌های زن تحت تأثیر رطوبت یا دما تغییر نمی‌کنند. علاوه بر این، برخی از زنان این گونه احساس کرده‌اند که حلقه خارجی این کاندوم می‌تواند باعث تحریک کلیتوریس شود.

این کاندوم برای همه زنان مناسب نیست. در صورتی که دارای هر یک از شرایط زیر می‌باشید بهتر است نوع دیگری از آن را انتخاب کنید:

 • به پلی اورتان یا لاتکس مصنوعی حساسیت دارید.
 • در معرض خطر بالای بارداری قرار دارید. در زنان زیر 30 سال و با سه یا چند نوبت رابطه جنسی در هفته، سابقه شکست در استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری با پوشش‌های محافظتی داشته‌اید، یا به احتمال زیاد به طور مداوم از کاندوم زن استفاده نمی‌کنید.
 • با این تکنیک استفاده راحت نیستید.
 • مبتلا به ناهنجاری‌های واژن می‌باشید که در آن تناسب، قرار دادن یا احتباس کاندوم زنانه تداخل ایجاد می‌کند.

خطرات

حداکثر 21 زن از 100 زن در یک سال با استفاده از کاندوم‌های زنانه معمولی باردار می‌شوند، احتمالاً به این دلیل که در هر بار رابطه جنسی از کاندوم استفاده نمی‌کنند.

نکته‌ای که در مقایسه کاندوم‌ها وجود دارد این است که کاندوم زنانه نسبت به کاندوم مردانه از میزان شکست بالاتری برخوردار است. شکست کاندوم به این معناست که ممکن است عفونت‌های مقاربتی یا بارداری رخ دهد. این کاندوم در شرایط زیر ممکن است از شما محافظت نکند اگر:

 • کاندوم پاره شده باشد.
 • کاندوم از مهبل خارج شود.
 • آلت تناسلی بین واژن و سطح خارجی کاندوم می‌لغزد.
 • حلقه بیرونی کاندوم در طی رابطه جنسی وارد واژن می‌شود.
 • این احتمال وجود دارد که باعث ایجاد ناراحتی در هنگام دخول، احساس سوزش، خارش یا بثورات پوستی شود.

نحوه استفاده

قبل از استفاده از این کاندوم، دستورالعمل‌ها را با دقت بخوانید. اگر تاریخ انقضا کاندوم گذشته باشد یا متوجه نشانه‌های آسیب مانند پارگی‌های کوچک یا سوراخ در آن شدید، کاندوم را دور بیندازید و دیگری را انتخاب کنید.

قبل از اولین باری که می‌خواهید از آن برای رابطه جنسی استفاده کنید، یک بار آن را به صورت تمرینی امتحان کنید. علاوه بر این، هنگامی که برای اولین بار از کاندوم زنانه استفاده می‌کنید، دقت کنید تا در حین رابطه جنسی در جای خود قرار بگیرد. هرگز دو بار آن را مورد استفاده قرار ندهید.

همزمان با کاندوم مردانه از کاندوم زن استفاده نکنید. این دو می‌توانند به هم بچسبند و ممکن است باعث پارگی یک یا هر دو کاندوم شود. کاندوم زن در حال حاضر برای رابطه جنسی مقعد مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی (FDA) نیست.

آنچه باید انتظار داشته باشید

برای استفاده از این کاندوم:

بسته را با دقت باز کنید. از دندان یا ناخن‌های خود برای این کار استفاده نکنید چرا که می‌تواند باعث پارگی کاندوم شود.  

استفاده از لوبریکانت‌ها اضافی را در نظر بگیرید. شما می‌توانید روان کننده‌های بر پایه آب یا روغن را روی کاندوم بمالید تا راحت‌تر بتوانید آن را در محل مورد نظر خود وارد کنید. این کار باعث می‌شود سر و صدا حاصله از آن در هنگام رابطه جنسی به حداقل برسد.

کاندوم را وارد کنید. حلقه در انتهای بسته را با انگشت وسط و انگشت شست خود فشار دهید و مانند یک تامپون وارد واژن کنید. انگشت اشاره خود را درون کاندوم قرار دهید و آن را تا جای ممکن فشار دهید.

اجازه ندهید که کاندوم پیچ بخورد. اطمینان حاصل کنید که حلقه بیرونی در خارج از مهبل (واژن) باقی مانده است و تقریباً 1 اینچ (یا حدود 2.5 سانتی متر) از لبه‌های لابیا فاصله دارد. شما می‌توانید این کاندوم را تا هشت ساعت قبل از رابطه جنسی در داخل مهبل خود قرار دهید.

آلت را به سمت کاندوم هدایت کنید. اطمینان حاصل کنید که آلت تناسلی بین واژن و سطح بیرونی کاندوم زن نمی‌لغزد. در حین رابطه جنسی، مطمئن شوید که حلقه بیرونی کاندوم به داخل واژن فشار نیاورد.

بعد از رابطه جنسی، کاندوم زنانه را با دقت خارج کنید. حلقه بیرونی را بچرخانید تا مایع منی در کاندوم موجود باشد و دستگاه را به آرامی از مهبل خود بیرون بکشید. بعد از استفاده، کاندوم را در سطل زباله و نه در توالت به دور بیندازید.

علت عدم مقبولیت این کاندوم

کاندوم زنانه یک کیسه پلاستیکی طویل است که در هنگام رابطه جنسی درون واژن قرار می‌گیرد. این روش دارای اشکالاتی مشابه کاندوم آقایان است. برخی از آنها شامل موارد زیر می‌باشند:

 • همانند کاندوم‌های مردانه، می‌توانند در طول رابطه جنسی از جای خود خارج شوند.
 • آنها می‌توانند پوست شما یا شریک جنسی‌تان را تحریک کنند.
 • آنها ممکن است کمی بر شدت لذت جنسی بیفزایند. اگر این یک مشکل برای شما وجود دارد، سعی کنید از کاندوم به عنوان بخشی از بازی جنسی خود استفاده کنید.
 • در مقایسه با کاندوم‌های مردانه، آنها در جلوگیری از بارداری و بیماریهای STD کمی كمتر عمل می‌کنند.

تفاوت‌های کاندوم مردانه و زنانه

هر دو نوع کاندوم به همان اندازه مؤثر هستند تا زمانی که بطور صحیح استفاده شوند. خوب است که هر دو گزینه را امتحان کنید. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید در مورد آنها بیشتر فکر کنید:

1- وقفه:

کاندوم مردانه درست قبل از رابطه جنسی باید کارگذاری شود، هنگامی که آلت تناسلی مردانه بصورت راست می‌شود، اما کاندوم زن می‌تواند زودتر وارد شود (تا هشت ساعت قبل از رابطه جنسی). بنابراین، با کاندوم‌های زنانه هیچگونه وقفه‌ای در گرمای لحظه‌ای ایجاد نمی‌شود و آلت تناسلی را می‌توان قبل از راست شدن کامل داخل مهبل وارد نمود.

2- انواع حساس:

بیشتر کاندوم‌های مردانه از جنس لاتکس ساخته شده‌اند و برخی از افراد نسبت به این ماده حساس هستند. کاندوم‌های زنانه از نیتریل ساخته می‌شوند. این ماده ضد حساسیت است بنابراین پوست حساس دستگاه تناسلی را تحریک نمی‌کند.

3- مسئله اندازه:

اگر در طول رابطه جنسی با کاندوم مردانه احساس راحتی نمی‌کنید ممکن است کاندوم زنانه گزینه مناسب‌تری باشد. این کاندوم‌ها بزرگ‌تر هستند و باعث ناراحتی در اطراف آلت تناسلی نمی‌شوند. این بدان معنی است که به آلت تناسلی فضای بیشتری می‌دهند. برخی از مردان استفاده از آنها را ترجیح می‌دهند چرا که راحتی بیشتری با آن دارند و می‌تواند نعوظ را آسان‌تر کنند.

4- حداکثر لذت:

استفاده از کاندوم‌های زنانه می‌تواند رابطه جنسی را برای آقایان و خانم‌ها لذت بخش‌تر کند. در طول رابطه جنسی واژن، حلقه داخلی کاندوم زن ممکن است نوک آلت را تحریک کند و حلقه خارجی می‌تواند در مقابل ولو و کلیتوریس مالیده شود، این حالت می‌تواند برای هر دو طرف احساس خوبی را به همراه داشته باشد.

5- آرام باشید:

بر خلاف کاندوم مردانه، این کاندوم برای ماندن در محل خود احتیاج به نعوظ ندارد، بنابراین شریک جنسی شما مجبور نیست بعد از انزال مانع از تحریک خود گردد. شما می‌توانید بعد از رابطه جنسی استراحت کنید و این کاندوم را هنگامی که هر دو نفر در شرایط مناسبی هستند، خارج نمایید.

6- کنترل کردن:

شما ممکن است کاندوم را در پیش خود قرار دهید تا به شریک زندگی خود اجازه دهید آن را برای شما قرار دهد. یا ممکن است خودتان مسئولیت کنترل کاندوم را ترجیح دهید و احساس آرامش بیشتری داشته باشید. هرچند در ابتدا ممکن است احساس ناخوشایندی داشته باشید، با گذشت زمان راحت‌تر خواهید شد و خواهید آموخت که چه چیزی برای شما بهتر است.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/female-condom/about/pac-20394129
 2. https://www.webmd.com/sex/birth-control/qa/what-are-reasons-why-people-dont-like-female-condoms
 3. https://www.avert.org/sex-stis/safer-sex-hiv/female-condoms

اشتراک گذاری:

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی هستم، لیسانس ژنتیک، به علوم نوین پزشکی و ایمونولوژی علاقمندم. از شما دوست گرامی بخاطر مطالعه این مقاله و همچنین مجموعه تریتا بخاطر فرصت انتشار مطالبم در راستای کمک به ارتقای دانش کمال تشکر دارم. شاد باشید و سلامت

my name is Fatemeh Ghorbani, I have a B.S in genetics and interested in immunology and medical science. I believe that, even into the smallest acts, should be put our heart, mind and soul. Thank you for reading my article