بهترین روش‌های خانگی برای پیشگیری از بارداری

بسیاری از زوج‌ها خواهان داشتن فرزند هستند اما تصمیم‌گیری برای فرزند دار شدن تنها زمانی اتفاق می‌افتد که هر دو طرف آمادگی کامل و برنامه‌ریزی لازم برای آن را داشته باشند. بنابراین بسیاری از زنان برای پیشگیری از بارداری‌های ناخواسته از قرص‌های پیشگیری یا ضد بارداری مصرف می‌کنند که حتی ممکن است در دراز مدت اثرات نامطلوبی را بر بدن داشته باشند.

خوشبختانه روش‌های خانگی برای پیشگیری از بارداری وجود دارد که در صورت نگرانی از مصرف قرص و یا هر عامل دیگر می‌توانند به راحتی مورد استفاده قرار بگیرند. ولی باید به این نکته توجه داشته باشید که روش‌های فوق اگرچه بی‌خطرند ولی نمی‌توان با قطع به یقین آن‌ها را موثر دانست و برای عملکرد موثر بهتر است از روش‌های دیگری در کنار آن‌ها استفاده شود.

چند مورد از روش‌های خانگی جلوگیری از بارداری

زنجبیل

زنجبیل جریان خون قاعدگی را تحریک می‌کند بنابراین می‌تواند به طور موثر در جلوگیری از بارداری موثر باشد.

  • برای این کار زنجبیل را بشویید و رنده کنید سپس آن را به یک ظرف آب جوش اضافه کنید. آن را برای مدت پنج دقیقه بخیسانید و سپس آب این ترکیب را بگیرید. هر روز 2 فنجان از این چای قوی زنجبیل برای جلوگیری از حاملگی بنوشید.

زردآلو خشک 

زردآلو هم‌چنین یک ماده طبیعی است که به جلوگیری از بارداری با روش پیشگیری از لانه گزینی جنین کمک می‌کند.

  •  100 گرم زردآلو خشک و 2 قاشق غذاخوری عسل را به یک فنجان آب اضافه کنید. مخلوط را برای مدت 20 دقیقه جوش داده و اجازه دهید تا حجم آن به 1/4 کاهش یابد. سپس آن را قبل از نزدیکی بنوشید. شما هم‌چنین می‌توانید 5-10 دانه هسته زردآلو را هر روز پس از مقاربت جنسی بخورید تا زمان شروع دوره قاعدگی مصرف کنید. این روش درمانی موثر برای خون‌ریزی‌های بیش از حد دوران قاعدگی می‌باشد. 

انجیر خشک

انجیر خشک یکی از بهترین روش‌های جلوگیری از بارداری است از طرفی برای بهبود گردش خون بدن نیز بسیار مفید است.

  • بعد از نزدیکی می‌توانید 2 تا 3 انجیر خشک مصرف کنید فقط به خاطر داشته باشید که با ناراحتی معده نباید انجیر خشک مصرف کنید.

دارچین

دارچین به عنوان یک عامل تحریک کننده رحم و سقط جنین شناخته شده است. ولی عملکرد فوری ندارد بنابراین باید به صورت منظم و برای مدت طولانی مصرف شود. قبل از استفاده این ماده به عنوان روش پیشگیری از بارداری بهتر است با یک پزشک طب سنتی مشورت کنید.

ویتامین C بهترین روش جلوگیری از بارداری

مصرف ویتامین C روش دیگری است که به عنوان بهترین روش پیشگیری از بارداری شناخته شده است. این ویتامین با هورمون پروژسترون که رحم را برای بارداری آماده می‌کند، تداخل نموده، بنابراین مانع از حاملگی می‌شود. مهم است بدانید که استفاده از این روش در صورت مصرف آنتی بادی‌های ضد انعقادی و یا وجود بیماری آنمی سلول‌های داسی شکل باید اجتناب گردد.

جعفری

جعفری یکی از مواد بدون عوارض جانبی برای پیشگیری از حاملگی می‌باشد و بهتر است به عنوان چای مصرف شود.

موز

چیز بیش از حد خوبی که بد است. در حالیکه موز با خواص تغذیه‌ای بالا می‌تواند برای بدن مفید باشد، مصرف دو تا 3 عدد موز در طی روز در واقع می‌تواند باعث سقط جنین شود. از آنجایی که دارای خواصی مانند پاپایا و آناناس می‌باشد می‌تواند باعث زایمان زودرس شود. 

علی‌رغم روش‌های گفته شده، روش‌های زیر نیز در پیشگیری از بارداری موثرند:

خودداری

خودداری به معنای این که هیچ نوع رابطه جنسی بین دو طرف وجود نداشته باشد. این تنها روشی است که می‌توان گفت به طور 100 درصد مانع از حاملگی‌های ناخواسته می‌شود. انتخاب این روش با تصمیم و موافقت هر دو طرف صورت می‌گیرد.

تغذیه مدام شیر مادر

تغذیه مداوم با شیر مادر (روش آمنوره لاکتاسیله) می‌تواند تخمک‌گذاری را تا 6 ماه بعد از زایمان به تعویق اندازد. این یک روش طبیعی جلوگیری از بارداری می‌باشد چرا که هورمون مورد نیاز برای تحریک شیردهی باعث جلوگیری از آزاد شدن هورمون تخمک‌گذاری می‌شود. دقت داشته باشید که نمی‌توان بیش از 6 ماه به این روش تکیه کرد. این روش تنها زمانی موثر است که کودک حداقل 6 بار در روز (هر 4 ساعت در طول روز و هر 6 ساعت در طول شب) با هر دو سینه تغذیه شود.

آگاهی از زمان تخمک‌گذاری

آگاهی از زمان تخمک‌گذاری روشی بسیار موثر در پیشگیری از بارداری می‌باشد. این روش‌ها به پیگیری چرخه قاعدگی کمک نموده و زمان رهاسازی تخمک را از تخمدان‌ها نشان می‌دهد. رزروهای نزدیک به تخمک‌گذاری بهترین زمان برای باروری است بنابراین بیشترین احتمال باروری در این زمان‌ها وجود دارد. در نتیجه بهترین روش جلوگیری از بارداری در این زمان با اجتناب از رابطه جنسی یا استفاده از وسایل پیشگیری مانند کاندوم و یا غیره می‌باشد. روش‌های مختلفی برای پیگیری چرخه قاعدگی وجود دارد مانند:

روش دما. در این روش هر روز و بعد از بیدار شدن از خواب باید دمای بدن چک شود.

روش ترشحات رحم. در این روش هر روز باید ترشحات رحمی بررسی گردد.

روش تقویم. در این روش چرخه قاعدگی در یک تقویم ثبت می‌گردد.

موثرترین روش استفاده از ترکیب این سه مدل می‌باشد که در آن زمان چرخه قاعدگی تعیین می‌گردد. با پیگیری چند ماهه این سه روش دوره قاعدگی (بین 26 تا 32 روزه) مشخص می‌شود. دقت کنید چرخه‌های کوتاه‌تر و طولانی‌تر را نمی‌توان به درستی با این سه روش پیگیری نمود.

از آنجایی که تخم یک روز بعد از تخمک‌گذاری و اسپرم 6 روز بعد از رابطه جنسی زنده می‌ماند، اساسا 7 روز از هر دوره قاعدگی زمان مناسبی برای باروری است که 5 روز آن قبل از تخمک‌گذاری و یک روز بعد از تخمک‌گذاری می‌باشد. هم‌چنین احتمال باروری یک تا دو روز بعد از تخمک‌گذاری وجود دارد اما این احتمال کمتر است.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.verywellhealth.com/natural-birth-control-methods-906798
  2. https://parenting.firstcry.com/articles/25-home-remedies-to-avoid-pregnancy/

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
فاطمه قربانی

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی هستم، لیسانس ژنتیک، به علوم نوین پزشکی و ایمونولوژی علاقمندم. از شما دوست گرامی بخاطر مطالعه این مقاله و همچنین مجموعه تریتا بخاطر فرصت انتشار مطالبم در راستای کمک به ارتقای دانش کمال تشکر دارم. شاد باشید و سلامت

my name is Fatemeh Ghorbani, I have a B.S in genetics and interested in immunology and medical science. I believe that, even into the smallest acts, should be put our heart, mind and soul. Thank you for reading my article