روش‌های کاربردی برای به تاخیر انداختن ارگاسم و انزال زودرس در مردان

انزال زودرس یا زود انزالی چیست

انزال زودرس یا زودانزالی یکی از اختلالات جنسی شایع می‌باشد که بیشتر مردان در زندگی و رابطه زناشویی خود تجربه می‌کنند. هنگامی که مرد، قبل از آنکه شریک جنسی‌اش ارضا شود، دچار انزال شود و از او منی خارج شود، مرد دچار انزال زودرس شده است.

گاهی انزال زودرس طبیعی بوده و بر اثر پرهیز طولانی از مسایل جنسی به وجود می‌آید. انزال زودرس دائمی، مشکلی جدی بوده و به عدم رضایت خود شخص یا شریک جنسی‌اش منجر می‌شود. فاکتورهای متعددی می‌تواند بر روی زمان انزال تاثیر بگذارد اما به کمک برخی از روش‌ها و در موارد خاص با کمک درمان‌های دارویی می‌توان آن را کنترل کرد.

مدت زمان استاندارد و طبیعی انزال مردان

بطور طبیعی مدت زمان لازم برای اینکه یک مرد به ارگاسم برسد بین ۵ تا ۱۰دقیقه (بسته به سن و شرایط جسمی فرد) متغیر و بطور متوسط ۵ دقیقه برای یک مردان جوان است. هر چند بیشتر آقایان تمایل دارند مدت زمان بیشتری تا رسیدن به ارگاسم داشته باشند ولی زمان ارگاسم اصلاً مهم نبوده و کیفیت ارگاسم به ویژه همزمانی ارگاسم طرفین از اهمیت برخوردار است.

اگر دو طرف بطور هم‌زمان به ارگاسم برسند حتی اگر مدت کمی نزدیکی کرده باشند در آن صورت سکس موفقی داشته‌اند. اکثر مردان به موضوع معاشقه (foreplay) قبل از انجام عمل نزدیکی بی‌توجه بوده و بنابراین شریک جنسی آن‌ها بعد از خودشان به ارگاسم می‌رسد و همین موضوع در تماس‌های بعدی باعث تنش شده و انزال زودرس را تشدید می‌کند.

پرهیز از هیجان‌زدگی و حفظ آرامش نه تنها باعث از بین رفتن انزال زودرس می‌شود بلکه باعث طولانی شدن رابطه و احساس رضایت طرفین می‌شود. پیشنوازی یک تجربه جنسی شامل لمس کردن، ماساژ دادن و نوازش دادن بدن شریک جنسی بدون انجام دخول است که در صورتی‌که با نفس‌های عمیق و آرام همراه باشد می‌تواند به درمان زودانزالی کمک فراوانی بکند.

زن‌ها به ۲۰ تا ۳۰ دقیقه زمان برای تحریک شدن از نظر جنسی نیاز دارند در حالی که مردها به سرعت بسیار بیشتری تحریک می‌شوند. با تمرین طولانی مدت پیشنوازی، مردها یاد می‌گیرند که هیجان خود را کنترل کنند و بدین ترتیب از نظر روانی تمرکز لازم برای جلوگیری از انزال خود را در دراز مدت پیدا می‌کنند.

برای جلوگیری از زود انزالی، اضطراب را در خود کاهش دهید

برای بیشتر مردان، اضطراب و فشار می‌تواند اصلی‌ترین دلیل برای زود انزالی باشد. آرام باشید و به خاطر بی‌آورید که شریک زندگی‌تان بیشتر از هر چیزی به خود شما فکر می‌کند. انزال زودرس به معنای این نیست که شما رابطه جنسی خوبی ندارید یا نمی‌توانید رابطه خوبی برای همسرتان ایجاد کنید. انتظار بیش از حد از خود نداشته باشید. در عوض رابطه جنسی را به عنوان یک فرآیند لذت بخش با همسر خود ببینید که صرف نظر از انزال می‌توانید از آن لذت ببرید. این طرز فکر جدید را با همسرتان در میان بگذارید.

اگر احساس کردید بسیار هیجان زده‌اید، افکار خود را به یک موضوع دیگر تغییر دهید، مثلا به یک موضوع غیر جنسی همچون ریاضیات، ترافیک یا یک ورزش فکر کنید. تنها ۵ الی ۱۰ ثانیه توجه خود را به سایر موارد معطوف کنید و بعد از این مدت، دوباره بر روی موضوع اصلی تمرکز نمایید. از فکر کردن به موضوعی که باعث ایجاد استرس یا از دست دادن لذت می‌شود، بپرهیزید.

ارگاسم خود را کنترل کنید تا دچار زود انزالی نشوید

سعی کنید انزال خود را به تعویق بی‌اندازید. این کار نیازمند تمرین است، با گذشت زمان ساده‌تر و راحت‌تر می‌شود. موسسه ملی سلامت، دو روش را برای متوقف کردن انزال زودرس پیشنهاد می‌کنند:

1- روش توقف و شروع

آمیزش را همانند معمول داشته باشید تا اینکه احساس کنید به ارگاسم نزدیک می‌شوید. بلافاصله و به طور ناگهانی، هر چیزی که باعث تحریک می‌شود را به مدت ۳۰ ثانیه متوقف کنید. سپس دوباره شروع کنید. این الگو را تا زمانی که برای انزال آماده بودید ادامه دهید.

2- روش فشار دادن

آمیزش خود را طبق معمول تا زمانی که احساس کردید چندین ثانیه با ارگاسم فاصله دارید ادامه دهید. به طور ناگهانی و سریع موارد تحریک کننده را متوقف کنید و به آرامی انگشت شست و نشان خود را در اطراف آلت تناسلی قرار دهید و آن را بفشارید. بعد از اینکه برای چند ثانیه اینکار را انجام دادید، به مدت ۳۰ ثانیه دیگر موارد تحریک کننده را متوقف کنید. این الگو را تا زمانی ادامه دهید که احساس کردید برای انزال آماده هستید.

برای مقابله با انزال زودرس، موقعیت یا پوزیشن جنسی خود را تغییر دهید

برخی از پوزیشن‌های جنسی یا نحوه قرارگیری در آمیزش، فشار اندکی بر روی بخش آلت تناسلی وارد می‌کند. زیر همسر خود دراز بکشید یا تلاش کنید موقعیت پهلو به پهلو داشته باشید. از حرکت‌های سریع و فعال بپرهیزید.

بسته به حساسیت شخصی‌ای که دارید می‌توانید حرکات خود را کندتر کنید و به دنبال آمیزش آرام و کند باشید. این کار به شما کمک می‌کند دیرتر به ارگاسم برسید. اگر احساس کردید به ارگاسم نزدیک می‌شوید، کمی حرکات خود را کند کنید، موقعیت دیگری را امتحان کنید یا برای تحریک همسر خود کمی استراحت کنید و بعد دست به کار شوید.

با تمرینات مرتبط با عضلات پوبوکوکسیژئوس از زود انزالی جلوگیری کنید

انعطاف‌پذیری و تقویت عضلات پوبوکوکسیژئوس می‌تواند به کنترل بیشتر انزال کمک کند. با تمرینات کگل (Kegel) این عضلات را تقویت کنید. هم‌چنین می‌توانید یک یا دو انگشت خود را درست پشت بیضه‌ها قرار دهید. وانمود کنید که در حال ادرار هستید. سپس سعی کنید جریان ادرار را با انقباض سریع عضلات متوقف نمایید. عضله‌ای که برای متوقف کردن جریان از مثانه نیاز دارید عضله پوبوکوکسیژئوس است.

به طور منظم عضلات را منعطف کنید. سعی کنید ۱۰ الی ۲۰ ست فشار را دو الی سه بار در روز تکرار نمایید. هر وقت که زمان داشتید می‌توانید این کار را انجام دهید. عضلات پوبوکوکسیژئوس را زمانی که انزال به سراغ‌تان آمد، فشار دهید. بعد از اینکه عضلات به اندازه کافی قوی شد، باید بتوانید جلوی انزال را همانند متوقف کردن ادرار بگیرید.

راجع به زود انزالی با یک پزشک مشورت کنید

اگر به طور منظم انزال شما کمتر از یک دقیقه و نیم بعد از آمیزش واژینال طول می‌کشد و هیچ کدام از روش‌های بالا برای‌تان کارساز نیست می‌توانید از یک پزشک متخصص کمک بگیرید. درمان‌هایی که پزشک توصیه می‌کند به سن، سلامت کلی و سابقه جنسی شما بستگی دارد اما برخی از درمان‌های رایج را در ادامه با هم مرور می‌کنیم:

1- داروهای بی‌حس کننده

داروهای موضعی که در برگیرنده بی‌حس کننده هستند و به طور مستقیم بر روی آلت تناسلی اعمال می‌شوند. برخی از داروهای موضعی بدون نسخه در بازار موجود است و پزشک می‌تواند بر اساس تشخیص خود از میان آن‌ها یکی را انتخاب کند.

2- SSRIهایی با فعالیت کوتاه

محققان بر این باورند که سروتونین می‌تواند بر روی انزال تاثیر داشته باشد. برخی از داروهای مهار کننده‌های بازجذب سروتونین انتخابی، می‌توانند به تاخیر انزال کمک کنند.

3- مسکن‌های خوراکی خفیف

استفاده از داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای

4- درمان Intracavernous vasodilator

در موارد حاد، پزشک ممکن است تزریق تنگ کننده عروق را به آلت تناسلی قبل از آمیزش جنسی تجویز کند.

5- روان درمانی

اگر پزشک احساس کند که انزال زودرس منشا احساسی و روانی دارد تلاش می‌کند به کمک یک مشاور شرایط را بهبود ببخشد.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.wikihow.com/Control-Premature-Ejaculation
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Premature_ejaculation
  3. http://www.majalesalamat.com/lifestyle/marriage/how-to-stop-premature-problem/

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
رامین حسین‌زاده

رامین حسین‌زاده

رامین حسین زاده
ramin hoseyn zadeh