روش‌های کلیدی و مهم برای سالم نگه داشتن دهان و لثه

یکی از بخش‌های عمده این گونه‌ها، باکتری‌ها می‌باشند. تنها با یک تناسب ساده می‌توان گفت که از 7.3 میلیارد نفری که در جهان زندگی می‌کنند، تنها 6 میلیارد باکتری در دهان هر انسان وجود دارد.

این باکتری‌های دهانی در بخش‌های مختلفی زندگی می‌کنند. باکتری‌های مضری هم در دهان وجود دارند که باعث پوسیدگی دندان‌ها و از دست دادن آن‌ها می‌شوند. باکتری‌های زیان آوری هم چون استرپتوکوک موتانس که با عنوان عامل پوسیدگی دندان و نوع دیگری از باکتری‌هایی که پورفیروموناس ژینژیوالیس (باکتری مضر) نامیده می‌شوند، تنها در زمان عفونت لثه، به لثه‌ها حمله می‌کنند.

براحتی می‌توانید از دندان‌هایتان مراقبت کنید. عمده کاری که باید انجام دهید دوبار مسواک زدن در روز است که باعث محافظت از آسیب ناشی از باکتری‌های مضرر می‌گردد. از سوی دیگر مشکلات دهان و لثه باعث بروز مشکلات حادی هم چون حمله قبلی و سکته مغزی می‌شود.

8 روشی که برای حفظ سلامت دندان می‌توانید انجام دهید عبارتند از:

سالم نگه داشتن دندان‌ها جزء بخشی از وظایف روزانه ما محسوب می‌شود. البته گاهی اوقات شرایطی مانند دیابت و حاملگی می‌تواند به مشکلات دندانی دامن بزنند. هنگامی که قند خون بالاست، ممکن است باعث مشکلات بهداشتی دهان و دندان مانند درد و عفونت شوند.

1. اجتناب از غذاهای قندی و نوشیدنی‌ها:

باکتری‌هایی که در دهان زندگی می‌کنند، قند و کربوهیدرات موجود در مواد غذایی را دوست دارند. گفته می‌شود که این نوع باکتری‌ها در زمان بسیار کوتاهی تکثیر یافته و به یکدیگر متصل می‌شوند و لایه ضخیمی بر روی دندان بنام پلاک را ایجاد می‌کنند. یک راه حل ساده وجود دارد، و آن اینست که مصرف همه موادی که در آن‌ها از شکر و آرد سفید استفاده شده را کاهش دهید.

تشکیل پلاک در دندان برابر با 90 درصد از مشکلات دندانپزشکی است که همه با آن روبرو هستند. این حالت هم‌چنین باعث تشکیل اسید می‌شود که پوسیدگی دندان را به همراه خواهد داشت. هم‌چنین مصرف میوه‌های اسیدی، نوشابه‌های گازدار و آبمیوه‌های قندی محدود کنید.

2. بیش از حد مسواک نزنید:

از مسواک زدن‌های خیلی سریع و سخت دندان‌هایتان اجتناب کنید زیرا ممکن است بر روی مینای دندان خراش ایجاد کنند. مواد غذایی حاوی اسید می‌تواند مینای دندان نرم‌تر کرده و سایش مسواک بر روی آن را راحت‌تر کنند. یک ساعت پس از خوردن غذاهای یا نوشیدنی‌های شیرین، دندان‌های خود را بشویید.

3. از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید:

فلوراید به عنوان یک مبارز طبیعی با حفرات خوانده می‌شود، زیرا هدف آن تقویت مینا و ترمیم مراحل اولیه پوسیدگی دندان است. این ماده باعث می‌شود دندان‌ها در برابر اسیدهایی ناشی از مواد غذایی و باکتری‌های مضر موجود در دهان مقاوم شوند.

4. مراقب کلر استخرهای شنا باشید:

به اکثر استخرهای شنا به درستی کلر زده نمی‌شود و آب آن‌ها ممکن است بیش از حد اسیدی باشند. اگر آب حاوی کلر وارد دهان شود، ممکن است به اسید موجود دردهان افزوده و در نهایت به پوسیدگی دندان ختم خواهد شد. از مدیریت مقدار کلر موجود در آب اطمینان حاصل کنید. پس از شنا، از نوشیدن طعم دهنده‌های قندی و یا اسیدی که ممکن است میزان اثر کلر موجود در دهان را دو چندان کنند خودداری کنید.

5. به طور منظم چکاب شوید:

همیشه یک چکاب 6 ماهه را در نظر داشته باشید. اگر شناگری هستید که بیشتر اوقات خود را در استخر صرف می‌کند، پس باید از دندانپزشک خود بخواهید تا برای شما مکمل‌های حاوی فلوراید، دهان شویه و یا هر نوع پوشش دندانی تجویز نماید.

6. با دندان‌هایتان خرد نکنید:

بعضی از مردم عادت دارند که از قسمت‌های بالایی و پایین دندان‌هایشان برای خرد کردن استفاده می‌کنند. این راه بسیار خطرناک بوده و یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای ساییده شدن مینای دندان است. اگر عادت همیشگی به خرد کردن دارید، با دندانپزشک خود مشورت کنید، او احتمالا استفاده از پوشش محافظتی دندان متناسب با دندان‌هایتان را توصیه خواهد کرد.

7. از دندان‌هایتان برای باز کردن یا پاره کرده استفاده نکنید:

بعضی اوقات ممکن است از دندان‌ها برای باز کردن در بطری، خرد کردن آجیل و پاره کردن یک بسته استفاده کنید. اگر این عادت را داشته باشید، دندان‌هایتان ممکن است در معرض آسیب قرار گرفته یا حتی بشکنند. اگر می‌خواهید دندان تان نشکند، و برای بدست آوردن زیبایی خود هزینه زیادی صرف نکنید، پس بهتر است دست از اینکار بکشید.

8. پس از نوشیدن مایعات اسیدی، دهان خود را بشویید:

بعد از مصرف مایعات اسیدی دهان خود را با آب گرم بشویید. این به این دلیل است که نوشیدنی‌های اسیدی و مواد غذایی می‌توانند مینای دندان شما را ضعیف‌تر ساخته، در نتیجه باعث فرسایش و پوسیدگی آن شوند. بعد از یک ساعت می‌توانید مسواک بزنید. زمانیکه مواد اسیدی مصرف می‌کنید، دهان برای مدت حداقل 30 دقیقه اسیدی است.

ترکیبات اسیدی موجود در دهان، فسفات و کلسیم موجود در مینای دندان را تخلیه می‌کنند. زمانیکه این اتفاق بیفتد، دندان‌ها زرد و کدر خواهند شد. ساده‌ترین راه برای خلاص شدن از شر این اسیدیته اینست که پس از یک ساعت آب بنوشید و غرغره کنید.

4 راه برای سالم نگه داشتن لثه:

اغلب مردم در مورد زیبایی ظاهری، صاف و سفید کردن دندان فکر می‌کنند، اما فراموش می‌کنند که از آن محافظت کنند. یک دندان سالم با لبخند زیبا تعریف نشده، بلکه به جای آن، با نحوه غذای مصرفی تعریف می‌گردد. لثه‌ها نگه داشتن و محافظت از دندان‌ها را بر عهده دارند و اگر این محافظت از لثه‌ها انجام نشود، بیماری‌های لثه ایجاد خواهند شد.

1. هر روز نخ دندان بکشید:

نخ دندان کشیدن به زدودن آلودگی و پلاک‌های ما بین دندان‌ها کمک می‌کند. هر روز از نخ دندان استفاده کنید. اغلب اوقات این آلودگی و پلاک‌ها تنها به وسیله مسواک زدن از بین نمی‌روند. برای اینکار در ابتدا از نخ دندان استفاده کنید. به آرامی آن را بین دندان بکشید. سپس دهان را با آب گرم بشویید تا نسبت به حذف پلاک‌ها اطمینان حاصل کنید.

2. سیگار نکشید.

سیگار کشیدن باعث بروز بیماری‌های لثه می‌شود و به علت ضعف سیستم ایمنی بدن مبارزه با باکتری‌ها به آرامی صورت خواهد گرفت. هم‌چنین در صورتی که لثه‌ها دچار بریدگی یا جراحت شوند بهبودی آن‌ها به کندی صورت خواهد گرفت. حال ممکن است فرصتی مناسبی برای ترک سیگار باشد. با این وجود روش‌های مختلفی برای مبارزه با نیکوتین در سیگار وجود دارد.

  • آب بیشتری بنوشید.
  • در صورت تمایل به سیگار کشیدن، بنشینید و چند نفس عمیق بکشید.
  • سعی کنید از مناطق غیر سیگاری استفاده کنید.
  • ورزش کنید (پیاده‌روی آرام،دویدن، شنا و غیره)
  • زمانی که حس می‌کنید نیاز به کشیدن سیگار دارید، با بینی خود یک نفس عمیق بکشید. سپس از دهان خود خارج نمایید. (به طور مداوم اینکار را برای مدت 10 دقیقه تکرار کنید تا احساس آرامش کنید).

3. توسط دندانپزشک بصورت منظم چکاب شوید:

هر 6 ماه یکبار توسط دندانپزشک ویزیت شوید. گاهی اوقات تنها دندانپزشک می‌تواند علائم بیماری لثه را تشخیص دهد و قبل از بروز عوارض جدی‌تر آن‌ها را درمان نماید. تارتار یک ماده قارچ مانندی است که می‌تواند بر روی دندان‌ها لکه ایجاد کند، این مورد تنها توسط یک متخصص دندانپزشکی می‌تواند برداشته شود.

4. بر روی زبان برس‌های مسواک بکشید:

پلاک‌ها علاوه بر دندان می‌توانند برروی زبان هم وجود داشته باشند. اگر حتی پس از مسواک زدن دهان بوی بدی می‌دهد، می‌توان فهمید که پلاک‌ها بر روی زبان وجود دارند. باکتری‌های مضر می‌توانند بر روی پرزهای زبانی انباشته شده و سپس بر روی لثه و دندان بنشینند. همه چیزهایی که لازم است انجام دهید اینست که بعد از مسواک زدن به آرامی زبان خود را با آب گرم بشویید.

مواد غذایی که دارای خواص اعجاب انگیزی برای تقویت دندان‌ها می‌باشند شامل آووکادو، کفیر، اسفناج، سیر، هویج و سیب می‌باشند که می‌توانید با کمک آن‌ها به دندان‌های خود استحکام بیشتری ببخشید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.medlife.com/blog/do-it-yourself-keep-your-teeth-gums-healthy/
  2. https://www.drstevenlin.com/foods-to-strengthen-teeth/

اشتراک گذاری:

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی هستم، لیسانس ژنتیک، به علوم نوین پزشکی و ایمونولوژی علاقمندم. از شما دوست گرامی بخاطر مطالعه این مقاله و همچنین مجموعه تریتا بخاطر فرصت انتشار مطالبم در راستای کمک به ارتقای دانش کمال تشکر دارم. شاد باشید و سلامت

my name is Fatemeh Ghorbani, I have a B.S in genetics and interested in immunology and medical science. I believe that, even into the smallest acts, should be put our heart, mind and soul. Thank you for reading my article