روش‌های خانگی تست بارداری به همراه آموزش استفاده از بیبی چک

تست بارداری خانگی چگونه عمل می‌کند؟

این آزمایش بارداری مقادیر هورمون hCG یا همان هورمون بارداری را در ادرار اندازه‌گیری می‌کند. هنگامی که یک تخم بارور شده در رحم کاشته می‌شود، بدن زن شروع به تولید این هورمون خواهد نمود. اکثریت تست بارداری مقادیر این هورمون را اندازه‌گیری می‌کنند و می‌توانند سطوح 200 mIU تشخیص دهند. البته حساسیت برخی از تست‌ها بالا و برخی کم می‌باشد.


بیشتر بخوانید:

هر آنچه که باید در مورد آزمایش BhCG یا آزمایش بارداری بدانید


مزایای استفاده از روش‌های خانگی تست بارداری

استفاده از روش‌های خانگی برای تشخیص بارداری به غیر از ساده و کم هزینه بودن می‌توانند نگرانی خرید کیت بیبی چک را برطرف کنند. علاوه بر این لازم به نگرانی در مورد عمر مفید کیت یا انقضای آن وجود ندارد.

آمادگی قبل از انجام تست بارداری خانگی:

برای انجام تست‌های بارداری خانگی اعم از بیبی چک و یا حتی روش‌های طبیعی بهتر است که اولین ادرار صبحگاهی بدین منظور جمع آوری گردد. دقیق بودن جواب آزمایش با این نمونه بیشتر خواهد بود. برای این کار باید آب زیادی نوشیده شود تا حجم ادرار مثانه بیشتر شده و فشار ناشی از آن احساس گردد.

در ادامه به برخی کیت‌های خانگی تست بارداری اشاره می‌گردد که به راحتی و در هر آشپزخانه‌ای یافت می‌شوند و نیازی به صرف وقت و هزینه اضافی ندارند. هر زمان که بخواهید می‌توانید از این مواد استفاده کنید.

1- تست بارداری با مواد سفید کننده

این روش نسبت به سایر روش‌ها قابل اطمینان‌تر است و نسبت به سایرین، سریع‌ترین جواب در کمترین زمان ممکن داده خواهد شد.

 • ادرار صبحگاهی را در ظرفی جمع آوری کرده و ماده سفید کننده را به آن اضافه کنید. و خوب آن‌ها را مخلوط کنید تا گلوله‌ای از مواد سفید کننده در آن باقی نماند.
 • اگر شروع به کف کردن و جوشیدن کرد یعنی فرد حامله بوده و در غیر اینصورت فرد باردار نمی‌باشد.

توجه داشته باشید که گازهای متساعد شده از ماده سفید کننده خطرناک هستند و نباید استنشاق شوند. در صورت تماس با دست این ماده بهتر از آب و صابون برای شستشوی آن استفاده کنید.

تست بارداری خانگی با پودر سفید کننده

2- تست حاملگی با شکر

تست شکر ساده‌ترین تست بارداری خانگی است و به طور گسترده زمانی که هیچ کیت تست حاملگی تجاری با عنوان بیبی چک وجود نداشته باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • یک قاشق چای‌خوری شکر را در یک کاسه بریزید. تقریبا به اندازه همان میزان شکر باید نمونه ادرار به آن اضافه گردد. باید به نوع واکنش ادرار با شکر توجه کنید. اگر شکر به راحتی در ادرار حل شود یعنی حاملگی وجود ندارد و در صورتی که شکر به صورت توده‌هایی در نمونه ادرار جمع گردد به معنای بارداری می‌باشد. هورمون hCG در ادرار به شکر اجازه نخواهد داد که در ادرار حل شود.

3- تست بارداری با خمیر دندان

چگونه باید از خمیر دندان برای تشخیص حاملگی استفاده کنید؟ مهم نیست که چه نوع خمیر دندانی باشید تنها سفید بودن آن کافیست تا بتوانید این تست را در خانه انجام دهید.

 • دو قاشق چای‌خوری خمیر دندان سفید رنگ را در ظرفی ریخته و سپس نمونه ادرار را به آن اضافه کنید. باید به تغییر رنگ خمیر دندان دقت کنید. در صورت هر گونه آبی شدن و یا کف‌دار شدن آن، تست بارداری مثبت خواهد بود.

4- آزمایش حاملگی با سرکه

سرکه یکی از اجزای معمول در هر آشپزخانه‌ای است که به کمک آن می‌توان حاملگی را تشخیص داد. برای این کار باید از یک ظرف پلاستیکی و سرکه سفید استفاده نمود.

 • سرکه سفید را باید در یک ظرف پلاستیکی ریخت و نمونه ادرار را به آن اضافه کرد. در هنگام مخلوط کردن باید تغییر رنگ و سایر تغییرات سرکه توجه نمود. تغییر رنگ و حباب‌دار شدن سرکه به معنای حاملگی می‌باشد.

سرکه سفید به عنوان تست خانگی بارداری

5- تست حاملگی با صابون

بهترین بخش این ماده برای تست حاملگی این است که تقریبا می‌توان از هر نوع صابونی صرف نظر از رنگ، عطر و یا نوع آن استفاده کنید.

 • یک تکه صابون را بردارید، این صابون باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا در دستان خود بگیرید. نمونه ادرار را بر روی آن بریزید و واکنش آن را بررسی کنید.
 • اگر حباب بر روی صابون ایجاد شود نشان از حامله بودن فرد می‌باشد و در غیر این صورت بارداری وجود نخواهد داشت.

6- آزمایش حاملگی با جوش شیرین

دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را در یک کاسه بریزید، ادرار جمع آوری شده را بر روی آن اضافه نموده و واکنش آن را بررسی نمایید. اگر متوجه حباب در آن شدید یعنی آزمایش بارداری مثبت می‌باشد.

7- آزمایش بارداری با نمک

این روش نسبت به سایر روش‌ها ارزان‌ترین روش به حساب می‌آید.

 • برای این منظور شما، مقداری از نمک را درون ظرفی بریزید و سپس نمونه ادرار صبحگاهی را به آن اضافه کنید. دو تا سه دقیقه به آن فرصت دهید و سپس تغییرات حاصل را بررسی کنید.
 • ایجاد توده‌های کرمی سفید رنگ در ظرف نشانه بارداری بوده و عدم واکنش نشانه منفی بودن آزمایش بارداری می‌باشد.

چگونه می‌توان دقت تست بارداری خانگی را افزایش داد؟

در حین آزمایش نمونه ادرار، ممکن است اشتباه کنید. برای جلوگیری از چنین شرایطی، بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

 1. استفاده از اولین ادرار روزانه، چرا که سطح هورمون hCG ادرار مقدار بیشتری را دارد.
 2. استفاده از ظروف پلاستیکی برای جمع آوری نمونه‌های ادرار بهتر است.
 3. مقادیر مناسبی از نمونه ادرار را جمع آوری کنید چرا که با مقدار کم احتمالا جواب مناسب، کمتر است.
 4. برای کسب بهترین نتیجه باید حداقل پنج تا ده دقیقه منتظر بمانید.
 5. از روش‌های خانگی آزمایش بارداری می‌توان چندین نوبت دیگر استفاده نمود.
 6. در حین انجام آزمایش، بهتر است نمونه‌ها را تکان ندهید.

چگونه باید از بیبی چک استفاده کرد؟

یک قاعده کلی و مناسب برای استفاده از بیبی چک این است که حداقل 3 هفته (21 روز) بعد از رابطه جنسی محافظت نشده و یا یک روز بعد از، از دست رفتن دوره قاعدگی از بیبی چک استفاده شود. البته باید خاطر نشان کرد که 7 تا 10 روز بعد از تخمک‌گذاری سطوح هورمونی به میزان 200 mIU خواهد رسید.

برای انجام تست باید نمونه ادرار صبحگاهی جمع آوری شده و یا از نمونه مستقیم ادرار بر روی بیبی چک استفاده گردد. برای این منظور بهتر است از دستورالعمل خود کیت پیروی کنید. نمونه ادرار باید به مدت 5 تا 10 ثانیه بر روی کیت باقی بماند.

بعد از این مدت زمان کیت باید در یک سطح صاف بدون حرارت بالا و بدون لرزش قرار بگیرد. بر اساس نوع کیت مدت زمان نتیجه‌گیری کیت 5 تا 10 دقیقه خواهد بود. نتایج گزارش شده با نمادهای به کار رفته در کیت بیبی چک به صورت -/+، خط آبی یا صورتی، تغییر رنگ پنجره نمایش و یا کلمه بارداری و غیر بارداری مشخص می‌گردد.

بررسی نتیجه حاصل از تست بیبی چک

اگر دوره قاعدگی از دست رفته وجود داشته باشد ولی آزمایش بارداری نتیجه منفی گزارش کند باید بعد از گذشت 3 تا 5 روز مجددا آزمایش را تکرار نمود چرا که احتمال منفی کاذب بودن نتیجه وجود دارد.

یک نتیجه مثبت برای آزمایش بارداری دقیقا به معنای بارداری نیست و برای بررسی دقیق‌تر باید از آزمایش خونی استفاده نمود.

اگر کیت هیچ مقادیری از هورمون را شناسایی نکرده باشد معمولا هیچ نمادی بر روی پنجره آن نمایش داده نخواهد شد. ولی هر گونه نشانه یا خطوط ضعیف هم می‌توانند به معنای مثبت بودن نتیجه آزمایش بارداری تلقی شوند. اگر بیش از 3 دقیقه و یا زمان اشاره شده در کیت گذشته باشد و هیچ علامتی بر روی آن ظاهر نگردد احتمال تبخیر شدن نمونه ادرار وجود خواهد داشت.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.momjunction.com/articles/homemade-pregnancy-test_00373199/#gref
 2. https://parenting.firstcry.com/articles/15-simple-reliable-homemade-diy-pregnancy-tests/
 3. https://www.verywellfamily.com/how-to-use-a-home-pregnancy-test-906662

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
فاطمه قربانی

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی هستم، لیسانس ژنتیک، به علوم نوین پزشکی و ایمونولوژی علاقمندم. از شما دوست گرامی بخاطر مطالعه این مقاله و همچنین مجموعه تریتا بخاطر فرصت انتشار مطالبم در راستای کمک به ارتقای دانش کمال تشکر دارم. شاد باشید و سلامت

my name is Fatemeh Ghorbani, I have a B.S in genetics and interested in immunology and medical science. I believe that, even into the smallest acts, should be put our heart, mind and soul. Thank you for reading my article