آیا داروهای جدید مانند ریواروکسابان می‌توانند جایگزین وارفارین گردند؟

وارفارین بعنوان یک داروی موثری ضد انعقادی به حساب می‌آید، اما برخی از ضعف‌ها بر آن وارد است. پزشک نیاز دارد در هنگام مصرف این دارو به طور مرتب، برای جلوگیری از خون‌ریزی‌های اتفاقی مانند خون‌ریزی مغزی و یا حتی خون‌ریزی معده، تست‌های خونی مدت زمان انعقاد مانند INR تجویز نماید. وارفارین بدلیل تداخل دارویی با سایر داروها و یا مواد غذایی می‌تواند زندگی روزمره را با چالش مواجه ساخته و در رژیم غذایی نیز تغییراتی ایجاد کند. جایگزین‌های جدیدتر برای وارفارین دارای مزایا و هم‌چنین معایبی در مقایسه با وارفارین می‌باشند.

چه گزینه‌های دیگری برای وارفارین وجود دارد؟

در حال حاضر داروهای جدیدتری به عنوان جایگزین برای وارفارین در دسترس هستند. برخی از این داروها، داروهای خوراکی بوده، برخی زیر جلدی نزریق می‌شوند. از داروهای خوراکی می‌توان به Apixaban، Dabigatran، Edoxaban و Rivaroxaban اشاره کرد. داروهای تزریقی هم شامل Dalteparin، Enoxaparin، Fondaparinux می‌شوند.

ریواروکسابان (Xarelto)

موارد مصرف این دارو برای درمان بیماری‌های ترومبوز وریدهای عمقی (DVT)، درمان آمبولی ریوی، کاهش عود مجدد این دو بیماری، هم‌چنین پیشگیری از لخته‌های تشکیل شده در اثر جراحی‌های تعویض مفصل زانو، لگن و کاهش خطر سکته می‌باشد.

چگونه عمل می‌کنند؟

همانند وارفارین، این داروها باعث جلوگیری از لخته شدن خون می‌شود. آن‌ها هم‌چنین احتمال ابتلا به لخته‌های دیگر را کاهش می‌دهند. با این حال، روش کارکرد داروهای جدید در بدن متفاوت از عملکردهای مربوط به داروی وارفارین می‌باشد. آن‌ها بر یک بخش متفاوتی از روند لخته شدن تاثیر می‌گذارند. این تفاوت اغلب باعث می‌شود که داروهای جدید برای استفاده مناسب‌تر باشد.

مزایا

  • از زمانی که مصرف این داروها آغاز می‌گردد تا اوج اثر بخشی، زمان کمتری صرف می‌گردد.
  • در طول درمان نیاز به آزمایش خونی کمتری برای بررسی مواد ضد انعقادی موجود در خون دارند.
  • اثربخشی آن‌ها با رژیم غذایی تداخلی ایجاد نمی‌کنند.

معایب

  • احتمالا گران‌تر از وارفارین هستند.
  • این گزینه‌های دارویی ممکن است خطر خون‌ریزی برای برخی افراد افزایش دهند.
  • این داروها به دلیل اینکه به اندازه وارفارین مورد مطالعه قرار نگرفته‌اند، بنابراین اثرات طولانی مدت آن‌ها بر روی بدن بطور کامل شناخته شده نیست.

آیا باید داروی وارفارین را تغییر دهید؟

اینکه داروهای جدید مزایا و معایب کمی نسبت به داروی وارفارین دارند، مجوزی برای تغییر خودسرانه دارو نیست.

بعنوان مثال اگر نارسایی کلیوی وجود داشته باشد، پزشک به احتمال زیاد مصرف وارفارین را تجویز خواهد نمود، در غیر اینصورت براساس شرایط بدنی موجود، پزشک تصمیم گیرنده نهایی خواهد بود.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.rxlist.com/script/main/art.asp?articlekey=170265
  2. https://www.healthline.com/health/dvt/warfarin-alternatives

اشتراک گذاری:

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی هستم، لیسانس ژنتیک، به علوم نوین پزشکی و ایمونولوژی علاقمندم. از شما دوست گرامی بخاطر مطالعه این مقاله و همچنین مجموعه تریتا بخاطر فرصت انتشار مطالبم در راستای کمک به ارتقای دانش کمال تشکر دارم. شاد باشید و سلامت

my name is Fatemeh Ghorbani, I have a B.S in genetics and interested in immunology and medical science. I believe that, even into the smallest acts, should be put our heart, mind and soul. Thank you for reading my article