همه چیز درباره جراحی لیزیک LASIK چشم

جراحی لیزیک LASIK چشم

لیزیک LASIK مخفف laser in-situ keratomileusis است که برای اصلاح بیماری‌های چشمی اعم از دوربینی، نزدیک‌بینی و آستیگماتیسم به کار می‌رود. این جراحی می‌تواند جایگزین خوبی برای عینک و یا لنزهای چشمی‌ باشد. در این جراحی در قرنیه برش ریزی داده می‌شود و پس از آن لیزر به روی قرنیه شکافته تابانده می‌شود. در این حال جراح شما را راهنمایی می‌کند که به نور چشمک‌زن بالای سر خود نگاه کنید.

عمل لیزیک چشم

در چه مواردی عمل لیزیک انجام می‌شود؟

به طور معمول، تصاویر به وضوح بر روی شبکیه چشم در پشت چشم شما منعکس می‌شود، زیرا اشعه‌های نور به طور مناسب خم می‌شوند تا با سطح شبکیه ارتباط برقرار کنند. در نزدیک‌بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم، نور به شکل نادرست خم می‌شود و در جاهای دیگر متمرکز می‌شود و منجر به تاری دید می‌شود. شاید تاری دید را بتوان با عینک‌های اصلاحی درمان کرد اما تغییر شکل قرنیه خود نیز باعث عیوب انکساری شده و در این صورت عمل لیزیک تجویز خواهد شد.

عمل لیزیک چگونه انجام می‌شود؟

در این عمل از لیزر اگزایمرExcimer laser استفاده می‌شود. این عمل کمتر از 30 دقیقه طول می‌کشد و روی یک صندلی به صورت زاویه 180 درجه می‌نشینید. پزشک با یک ابزار به نام‌ اسپکولوم پلک شما را باز نگه می‌دارد، سپس از قطره چشم استفاده می‌کند. این قطره ممکن است همان تتراکایین است. یک حلقه مکش بر روی چشم قرار داده می‌شود تا قبل از برش فلاپ قرنیه بتواند مایع اضافی را از چشم بگیرد. در این صورت بینایی شما کم خواهد شد.

چشم پزشک با استفاده از تیغه کوچک یا دستگاه میکروکراتوم یک برش در قرنیه ایجاد می‌کند. با باز شدن فلپ، پزشک می‌تواند به قرنیه دسترسی داشته باشد. با استفاده از یک لیزر تنظیم شده جراح بخش‌هایی از قرنیه را تغییر می‌دهد. پس از تغییر شکل قرنیه جراح فلپ را در سر جای خودش قرار می‌دهد. در طول جراحی از شما خواسته می‌شود تا در روی نقطه‌ای تمرکز کنید. این نور به شما کمک می‌کند تا چشم خود را ثابت نگه دارید. ممکن است بوی بدی مانند موی سوخته استشمام کنید.

عمل و جراحی لیزیک چشم

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی لیزیک چشم

بلافاصله بعد از جراحی، چشم شما ممکن است خارش، سوزش و آبریزش داشته باشد. احتمالا بعد از عمل تا مدتی همه جا مه گرفته خواهد شد. به طور کلی درد کمتری را تجربه خواهید کرد و معمولا چشم شما را سریع بهبود می‌بخشد. چند هفته بعد از عمل نباید از لوازم آرایشی استفاده کنید.

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی لیزیک چشم

بعد از عمل نیاز است تا مدت 3 ماه از قطره‌های چشمی استفاده شود. این قطره‌ها شامل بتاماتازون و فلورمتولون است. مقدار مصرف این قطره‌ها بر حسب نوع و شدت تحت نظر پزشک استفاده می‌شود. یک هفته پس از بیماری استراحت مطلق داده می‌شود تا دید به ثبات برسد. تا دو هفته پس از جراحی نباید از کامپیوتر و گوشی استفاده کرد. تا دو هفته پس از عمل از انجام کارهای سنگین به شدت خودداری شود. بعد از عمل دائما از عینک‌های آفتابی استفاده کنید.

قطره بتاماتازون

مزایای جراحی لیزیک چشم چیست؟

  • این جراحی در افراد بالای 25 سال انجام می‌شود.
  • حدود 95 درصد از این جراحی‌ها با موفقیت انجام می‌شود و فرد پس از عمل، بهبود پیدا می‌کند.
  • پس از عمل لیزیک به بخیه نیازی نیست.
  • این عمل بسیار درد کمی دارد
  • پس از عمل لیزیک حدودا چند روز بعد آثارش را خواهید دید.
  • پس از عمل دیگر نیاز به لنز وجود ندارد

خطرات و ریسک عمل جراحی لیزیک

عوارض ناشی از جراحی لیزیک بسیار نادر است. اما برخی عوارض جانبی جراحی چشم لیزیک، به ویژه چشم‌های خشک و اختلالات بینایی موقت، نسبتاٌ معمول است. این‌ها معمولا بعد از چند هفته یا چند ماه خوب می‌شوند و تعداد کمی از مردم ممکن است عوارض طولانی مدتی را تجربه کنند.

1- چشم‌های خشک

عمل لیزیک باعث کاهش موقت تولید اشک می‌شود. حدودا شش ماه یا بیشتر پس از عمل جراحی، ممکن است چشم شما ناخودآگاه خشک شود، در حالیکه در حال بهبود است. خشکی چشم‌ها کیفیت بینایی را کاهش می‌دهند.

2- دو بینی

دو بینی یا دیدن هاله‌ای از نور ممکن است عوارض دیگری بعد از عمل جراحی باشد. این حالت ممکن است چند روز تا چند هفته طول بکشد. این حالت در نور کم و یا در غروب و مه می‌تواند دو برابر شود. اما جای نگرانی نیست.

3. مشکلات فلپ چشمی

از بین رفتن فلپ از جلوی چشم شما در طول جراحی می‌تواند عوارضی از جمله عفونت و اشک‌های بیش از حد ایجاد کند. لایه بافتی قرنیه (اپیتلیوم) ممکن است در طول فرآیند بهبودی به طور غیرطبیعی در زیر فلپ رشد کند. اگر دچار مشکلات زیر هستید قبل از عمل حتما چشم پزشک را در جریان بگذارید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/lasik-eye-surgery/about/pac-20384774
  2. https://www.webmd.com/eye-health/lasik-laser-eye-surgery#2

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
معصومه راهی

معصومه راهی

معصومه راهی هستم،کارشناس مترجمی زبان انگلیسی،مدت ۴ سال سابقه ترجمه دارم و اعتقاد دارم تنها راه رسیدن به موفقیت انجام کاریست که بهش علاقه داری

I m masoomeh rahi and im bachelors degree in english translation.i translated in 4 years and i believe that the only way to success is to love what to do