تسکین دردهای هموروئید و شقاق مقعدی با استفاده از حمام سیتز sitz bath

درباره حمام سیتز چه می‌دانید؟

حمام سیتز در واقع یکی از روش‌های درمان خانگی برای هموروئید یا بواسیر، دردهای مقعدی، التهاب و تورم و سوزش، عفونت یا تحریک رکتوم (روده بزرگ) و یا اسکروتوم است. هم‌چنین این نوع حمام برای درمان انسداد اندام تناسلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حمام سیتز یک وسیله کوچک پلاستیکی برای کسانی است که به لگن یا وان‌های بزرگ دسترسی ندارند. این وسیله بر روی توالت فرنگی قرار می‌گیرد و به وسیله یک شلنگ که به کیسه آن متصل است میزان درجه حرارت آب را اندازه‌گیری می‌کنند.

حمام سیتز

حمام سیتز برای چه کسانی مناسب است؟

دلایل متداول استفاده از حمام Sitz عبارتند از:

  1. جراحی اخیر در منطقه آنومالی
  2. مشکلات حرکات روده، مانند یبوست یا اسهال
  3. بیماری هموروئید، به ویژه فشارهای بعد از زایمان
  4. خارش‌های شدید ناحیه تناسلی
  5. تحریک شدید ناحیه تناسلی  
  6. در مشکلات زنانگی
  7. باز شدن واژن و ترشحات طبیعی
  8. تمیز نگه داشتن محل واژن و جلوگیری از بوی نامطبوع واژن

نحوه ساختن حمام سیتز

ابتدا در وان سیتز یا تشت بزرگ و تمیز، آب ولرم بریزید. آب باید حتما ولرم باشد زیرا آب داغ درد و تورم را بیشتر کرده و آب خیلی سرد نیز تاثیر چندانی ندارد. سپس نمک و سرکه سفید را در آب ولرم بریزید و داخل وان بنشینید. پس از 15 تا 20 دقیقه نشستن می‌توانید بلند شوید.

حمام سیتز

مزایا و خطرات حمام سیتز 

حمام سیتز خطر ابتلا به کم خونی را کم می‌کند، زیرا این یک درمان غیر تهاجمی است. شایع‌ترین عارضه جانبی مرتبط با حمام سیتز، عفونت پروینوم است، اما این به ندرت اتفاق می‌افتد. این عفونت در شرایطی اتفاق می‌افتد که کاسه لگن به درستی تمیز نشده باشد. اگر خارش بیشتر شد و یا درد و تورم آن اضافه شد بهتر است با پزشک مشورت کنید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.webmd.com/digestive-disorders/sitz-bath
  2. https://www.healthline.com/health/sitz-bath

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
معصومه راهی

معصومه راهی

معصومه راهی هستم،کارشناس مترجمی زبان انگلیسی،مدت ۴ سال سابقه ترجمه دارم و اعتقاد دارم تنها راه رسیدن به موفقیت انجام کاریست که بهش علاقه داری

I m masoomeh rahi and im bachelors degree in english translation.i translated in 4 years and i believe that the only way to success is to love what to do