مروری بر اتفاق‌های مهم جهان در حوزه بهداشت و سلامتی؛ در سال 2018 چه گذشت؟

نام بردن از یک پیشرفت خاص در حوزه سلامت و پزشکی، به عنوان مهم‌ترین رخداد، در یک سال مشخص کار ساده‌ای نیست. اما اگر مجبور باشیم تعدادی از آن‌ها را بطور برجسته عنوان کنیم، رخدادها و یافته‌های به یاد ماندنی و مهم را برخواهیم گزید.

وقتی پای منافع شخصی به تحقیقات پزشکی باز می‌شود!

ما آموختیم بسیاری از پزشکان، در تحقیقات منتشر شده‌ی خود، روابط و گره‌های مالی را فاش نمی‌کنند! دکتر Jose.Baselga، یکی از وزنه‌های سنگین دنیای سرطان، در ماه سپتامبر از سمت خود (به عنوان مدیر موسسه) در مرکز سرطان کیترینگ یادبود اسلون، در نیویورک استعفا داد. یک تحقیق و بررسی انجام شده توسط تایمز و پروپابلیکا فاش کرد که وی در ده‌ها مقاله، در مورد میلیون‌ها دلاری که توسط شرکت‌های مراقبت بهداشتی پرداخت شده، لاپوشانی کرده است. البته دکتر، تنها اولین و آخرین محقق در عالم پزشکی نیست که همچین مواردی را فاش نمی‌کند.

لطفا بر علیه آنفلوآلانزا واکسینه شوید!

بار دیگر به یاد آوردیم که آنفلوالانزا تا چه حد می‌تواند بد و خطرناک باشد. در زمستان 2018-2017، 80000 آمریکایی در اثر آنفلوالانزا جان خود را از دست دادند. این بالاترین تعداد در بیش از یک دهه بوده است و شامل 180 کودک و نوجوان می‌باشد. تعدادی از بیمارستان‌ها مجبور شدند برای درمان بیماران و مراجعه کنندگان در محیط باز چادر بزنند! با وجود اینکه تا امروز واکسن کاملا موثری برای آنفلوالانزا وجود ندارد ولی تزریق آن خصوصا برای کودکان تا حدی اثر مثبت دارد، منشی خدمات بهداشت و انسان AlexM.Azar دریافت واکسن ضد آنفلوالانزا را با بستن کمربند ایمنی مقایسه کرده است. و می‌گوید "شما حتما واکسن خودتان را زده‌اید؟ هان؟"

ادغام بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و اثرش بر روی هزینه‌های پزشکی

آموختیم، زمانی که بیمارستان‌ها با هم ادغام می‌شوند، بیماران در نهایت باید پول بیشتری بپردازند! در سرتاسر ایالات متحده آمریکا، بیمارستان‌ها به هم مرتبط اند. به جای اینکه با این ادغام در منابع صرفه‌جویی شود و مراجعه کنندگان هزینه کمتری کنند، یک تحقیق نشان داد که در برخی مناطق عکس این حالت رخ داده است! از سال 2013-2010، هزینه متوسط اقامت در بیمارستان بین 11 تا 54 درصد افزایش پیدا کرده است!

امپراطوری مواد مخدر

آموختیم چگونه شهر در حال تبدیل شدن به کنجی برای همه گیر شدن مواد مخدر است! دایتون، اوهایو، یکی از بالاترین آمار مرگ در اثر مصرف بیش از حد مواد مخدر را در کشور دارد. در حالیکه اطلاعات و داده‌ها مقدماتی و ابتدایی هستند اما عوامل گوناگونی می‌توانند به کم شدن آمار مرگ و میر کمک کنند:

  • پیشرفت روش‌های پزشکی برای درمان
  • در دسترس نبودن برخی داروهای خاص
  • استفاده بیشتر از نالوکسن (داروی سنتزی مشابه مورفین) که می‌تواند اثرات مصرف بیش از حد مواد را خنثی کند
  • داشتن شبکه بزرگی از گروه‌های حمایتی (مثل گروه‌های ان ای)
  • بالا بردن هماهنگی بین مجریان قانون و کارمندان سلامت عمومی

نوجوانان و سیگارهای الکتریکی!

آموختیم که استعمال دخانیات در جوانان یک مشکل ملی در حال رشد است!

سیگارهای الکتریکی ممکن است به بعضی افراد برای ترک سیگار کمک کنند، اما پیشرفت روز افزون استفاده از سیگارهای الکتریکی توسط نوجوانان، سازمان غذا و دارو را تحریک کرده است که برای فروش این سیگارها محدودیت‌های جدیدی وضع کند. دبیرستان‌ها با دانش آموزانی که با ولع دود بیرون می‌دهند کشمکش دارند، نوجوانانی که ممکن است هرگز تا به حالا سیگار دود نکرده باشند، خود را در حال دست و پنجه نرم کردن با اعتیاد نوین نیکوتین درمی‌یابند.

شکست دادن هموفیلی

آموختیم این مرض می‌تواند دیگر یک چیز مادام العمر نباشد، چون یک بیمار می‌تواند آن را مغلوب کند.

بیماران مبتلا به هموفیلی، ناتوانی در ایجاد لخته خون، زندگی خود را درحالی می‌گذرانند که پیوسته با احتمال خون‌ریزی کنترل نشده در عضله، مفصل و حتی مغز، تهدید می‌شوند!

ژن درمانی تجربی، حداقل در حال حاضر توانسته است تعدادی از بیماران را از این وضعیت و شرایط خلاص کند. این روش فعلا در حد و اندازه یک روش درمانی معتبر نیست و ناقص است. اما تعدادی از کسانی که ژن درمانی شدند با اشتیاق و دلهره، خودشان را در حال تطبیق با آزادی‌های جدید پیدا می‌کنند!

جایی که یک گلو درد تیر خلاص را می‌زند!

آموختیم که در کشورهای فقیر یک گلو درد درمان نشده، می‌تواند منجر به مرگ شود. در ایالات متحده آمریکا و دیگر کشورهای ثروتمند، آنتی بیوتیک‌های ارزان قیمت به سادگی گلو درد کودکان را درمان می‌کنند. اما در کشورهای فقیر، گلو درد می‌تواند تبدیل به روماتیسم قلبی شود و در طولانی مدت، به آهستگی حکم مرگ بیمار را بدهد. در کشور رواندا، یک گروه پزشکی به نام تیم قلب، سالی یک بار مردم را برای انجام جراحی جایگزینی دریچه قلب، بر روی 16 نفر، معاینه می‌کنند. اما بیش از هزاران نفر در این کشور هستند که به روش و درمانی غیر از جراحی نیاز دارند.

الکل و سلامت قلب! صبر کنید!

آموختیم که چگونه تحقیقات بهداشت عمومی با علاقه‌مندی‌ها و ترجیحات شخصی دست به یکی می‌کنند!

درماه ژوءن، موسسه ملی سلامت، به دنبال تحقیقات انجام شده توسط موسسه تایمز، به یک تحقیق که در مورد تاثیر مثبت نوشیدن متعادل الکل بر روی حمله قلبی و سکته مغزی بود، خاتمه داد. محققین این پروژه از طرف شرکت‌های تولید کننده آبجو و مشروب رشوه گرفته بودند و در تحقیقات خود عنوان کرده بودند که، تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که مصرف روزانه الکل و نوشیدنی یک انتخاب خوب برای سلامتی است!

مدیرN.I.H دکتر فرانسیس کولینز در این مورد گفت: به نظر می‌رسد این آزمایش طوری تنظیم شده، که فواید و نقاط مثبت الکل در آن (تعمدا) بزرگ‌نمایی شود!

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.nytimes.com/2018/12/20/health/what-we-learned-2018.html

اشتراک گذاری:

زهره دباغ

زهره دباغ

ترجمه کلمات جدید برای من مثل سرک کشیدن به دنیای جدید دیگری است. هیجان‌انگیز و چالش برانگیز