سبزیجات بیشتر، همبرگر کمتر. آیا خانواده‌ها می‌توانند به رژیم‌های غذایی سالم علاقمند شوند؟

راستش را بخواهید، اخیرا در رژیم غذایی خانواده، بیشتر از حبوبات استفاده کرده‌ام. ما در حال استفاده از یک رژیم غذایی گیاهی خاص، به نام لورل، هستیم که توسط 37 دانشمند در سراسر دنیا، به منظور بهبود وضعیت سلامت و محافظت از سیاره زمین، مورد تایید قرار گرفته است.

این رژیم بیشتر بر پایه حبوبات است، اما به ما اجازه می‌دهد یک بار در هفته گوشت قرمز، یک بار گوشت مرغ، و دو بار از گوشت ماهی استفاده کنیم. بیشتر حجم پروتئین مورد نیاز ما از گوشت مرغ و آجیل تامین می‌شود. مصرف لبنیات به استفاده از تنها یک لیوان شیر در روز محدود شده. تنها یک عدد تخم مرغ در هفته می‌توانیم بخوریم و مجاز هستیم که فقط از نان، پاستا، و برنج قهوه‌ای استفاده کنیم. علاوه بر این، نصف بشقاب ما باید شامل سبزیجات و میوه‌ها باشد. شکر اضافی نیز باید کاهش یابد.

این رژیم آنچنان هم افراطی نیست، اما برای بیشتر ما متوسط میزان مصرف گوشت و لبنیات بسیار بیشتر از این مقدار است.

رژیم لورل چیست؟

خانواده من از نظر سلیقه غذایی اصلا یکدست نیست، همسرم، جانی، گیاهخوار است و سبزیجات تشکیل دهنده غذاهایش تقریبا خام هستند. نیازی به گفتن نیست که بچه‌ها اصلا طرفدار این نوع غذاهای پدرشان نیستند، آن‌ها بیشتر دوست دارند پاستا با سس، سوسیس و چیپس، برگر و ماهی سرخ شده بخورند. زمانی که در مدرسه هستند حتی غذاهای بدتری می‌خورند. غذاهایی مثل بیکن، غذاهای سوخاری و پیتزا. اسنک بعد از مدرسه هم مافین تهیه شده از آرد سفید، نان تست و مربا، یا کیک است. به این‌ها، شیرینی‌های یواشکی که در راه خانه می‌خورند را هم اضافه کنید.

رژیم خودم؟ من یک عالمه سبزیجات می‌خورم، اما از گوشت هم استفاده می‌کنم، هم‌چنین، عاشق پنیر، ماست و قهوه لاته هستم. مقدار لبنیاتی که مصرف می‌کنم بسیار بیشتر از حد مجاز در این رژیم است. خوب، واضح است که امکان ایجاد تغییرات زیادی در رژیم من وجود دارد.

چای بعدازظهر؟ بله، اما کیک، خیر!

ماموریت اول من این است که مواظب باشم دخترم بعد از مدرسه چه می‌خورد. در سوپرمارکت نزدیک خانه به دنبال میان وعده‌های سالم می‌گردم. مقداری پاپ کورن با نمک کم، کراکرهای تهیه شده با برنج قهوه‌ای، هوموس، جلبک دریایی، آجیل و زیتون برمی‌دارم. این‌ها را دور بشقاب جوجه سرخ شده دخترم می‌گذارم و منتظر می‌مانم تا از مدرسه برگردد. جوزی 11 ساله، از جلبک دریایی چندان خوشش نمی‌آید. لویسا 13 ساله، عادت دارد هنگام انجام تکالیف مدرسه پاپ کورن بخورد. جوزی در حالی که وارد آشپزخانه می‌شود می‌گوید: پاپ کورن! عالیه!

او عاشق این میان وعده است، چون او را یاد سینما می‌اندازد. اما به آجیل‌ها هیچ توجهی نمی‌کند، از جلبک دریایی هم که خوشش نمی‌آید، اما زیتون‌های درون کاسه را کامل می‌خورد و چندتایی هم کراکر برنجی برمیدارد.

پیشرفت قابل توجهی است!

برای پیش غذا، در حال آماده کردن قارچ‌های فلفلی هستم. طعم‌شان بد نیست. اما موقع شام، همه با بی‌میلی از آن می‌خورند. در آخر لویسا می‌گوید می‌تواند یک همبرگر برای آخر هفته داشته باشد؟ صبح روز بعد، لویسا فرنی خود را با شیر جو دو سر آماده می‌کند. بدون اینکه از من سوالی بپرسد، و در مدرسه، به جای غذای سوخاری، میوه خشک شده می‌خورد.

مشخصا تغییراتی مثبت در رژیم غذایی خانواده به چشم می‌خورد. بعدازظهر آن روز، استیک توفو به همراه زنجبیل و کنجد درست کردم که دستور یک آشپز ایرلندی است. خودم آنقدرها هم عاشق توفو نیستم، اما این غذا خوشمزه است و سریع آماده می‌شود.

و نظر بچه‌ها راجع به آن؟

لویسا می‌گوید: طعم آن شبیه بیکن بدون طعم دهنده است. جوزی می‌گوید: در مدرسه چیزی که دوست داشته باشم را می‌خورم! اما بشقاب‌ها خالی است، و من این را نشانه پیروزی می‌دانم. همانطور که میزان مصرف حبوبات در خانواده بالا می‌رود، مصرف لبنیات را کمتر می‌کنم.

حالا، من قهوه‌ام را با شیر جو دو سر می‌خورم، که طعم آن واقعا دلپذیر است. در بیشتر مواقع سعی می‌کنم ماست و پنیر نخورم، و این در حالی است که بیشتر از قبل احساس سبکی می‌کنم، شاید هم این احساس مربوط به این باشد که اخیرا سبزیجات را به میزان بسیار بیشتری می‌خورم و خوردن کیک را متوقف کرده‌ام. هم‌چنین، با تصمیمی که برای کمک به حفظ سیاره زمین دارم، سعی می‌کنم بیشتر از سوپرمارکت‌های محلی خرید کنم، از مواد غذایی ارگانیک برای آشپزی استفاده کنم، و تا حد امکان از گوشت و ماهی تولید شده در کشورم استفاده کنم.

رای نهایی

خانواده من برای تبدیل شدن به طرفداران سرسخت رژیم‌های سالم گیاهی دوست دار زمین هنوز راه زیادی در پیش دارد، اما در حال استفاده از رژیمی هستیم که به ما کمک می‌کند تغییرات مثبتی در وضعیت سلامت خود به وجود آوریم؛ ما بیشتر میوه و سبزی می‌خوریم و مصرف گوشت قرمز، لبنیات، و شکر را کم کرده‌ایم. بچه‌ها کمتر از قبل سبزیجات درون غذا را به عنوان "علف" از بشقاب‌شان بیرون می‌اندازند. همسرم که پیش از این نیز گیاه‌خوار بود از این رژیم با آغوش باز استقبال کرده است.

نظر جوزی درمورد این رژیم: "هم جالب است و هم نفرت انگیز. خیلی بد است که یک بچه نتواند غذاهای چربی که ناسالم، اما عوضش خوشمزه هستند را بخورد، اما من بعضی از میان وعده‌ها را دوست داشتم، مثل پاپ کورن کم نمک و کشمش. اسپاگتی تهیه شده از غلات کامل هم خوب بود."

و اما خودم؛ من متوجه شدم زندگی با پنیر کمتر همچنان می‌تواند ادامه داشته باشد. قصد دارم تهیه پیش غذاهای گیاهی را با برنامه ادامه دهم و به دنبال دستور پخت غذاهایی بگردم که با سلیقه و ذائقه خانواده‌ام جور در می‌آیند. در آخرین روز از این رژیم، از بچه‌هایم خواستم بین استیک ارگانیک و بادنجان کاری، یکی را انتخاب کنند. تعجب نکردم که استیک ارگانیک را انتخاب کردند و بعد هم آن را با ولع کامل خورند. هرچه باشد آن وعده گوشت قرمزشان برای کل هفته بود.

در مدرسه چه می‌خورند؟ "رژیم تمام شده است؟ بله؟ سوسیس و چیپس لطفا!".

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.bbc.co.uk/news/health-47074333

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
سارا خانی

سارا خانی

کارشناس میکروبیولوژی

Microbiology expert