سونوگرافی اولتراسوند، راهنمای شما برای هر اسکن بارداری

سونوگرافی اولتراسوند چگونه کار می‌کند؟

اولتراسوند با یک دستگاه دارای مبدل اولتراسوند (پروب؛ یا همان دسته تولید کننده امواج اولتراسوند) انجام می‌شود. سونوگرافی اولتراسوند معمولاً به کمک یک پروب یا همان مبدل انجام می‌گیرد.

ابتدا سطح شکم را با ژل لوبریکنت لغزنده می‌کنند (در سونوگرافی شکمی یا Abdominal) و سپس وسیله کوچکی را روی شکم حرکت می‌دهند تا نمایی از جنین بر روی صفحه به نمایش درآید. اساس انجام سونوگرافی امواج صوتی هستند. تصویری که از جنین به دست می‌آید نتیجه ارسال و بازگشت امواج صوتی است.

دین مریدث، یک تکنسین سونوگرافی در بیمارستان پورتلند لندن، می‌گوید: "اگر در دوران بارداری متوجه موضوعی خاص و یا نگرانی‌ شوید، می‌توانید سونوگرافی‌هایی اضافه انجام دهید و از مطمئن شوید"

اگر شما دیابت بارداری، فشارخون بارداری و یا عارضه‌ای دیگر دارید حتماً به تعداد سونوگرافی‌های بیشتری نیاز خواهید داشت. بارداری‌های چندقلویی، هرگونه ناهنجاری جنین یا موقعیت غیرمعمول جنینی در سونوگرافی قابل تشخیص است.

 

سونوگرافی التراسوند، راهنمای شما برای هر اسکن بارداری

کاربردهای سونوگرافی اولتراسوند

تصویربرداری اولتراسوند یا اولتراسونوگرافی یک روش تشخیصی ایمن و بدون درد به وسیله امواج صوتی به شمار می‌رود که در آن با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا تصاویری از فعالیت‎های اندام‎های داخل بدن نمایش داده می‎شود.

از این نوع تصویربرداری برای کمک به تشخیص علل درد، تورم و عفونت در اندام‎های داخلی بدن، بررسی وضعیت نوزاد در طول دوره حاملگی، کمک به انجام انواع بیوپسی‎ها، تشخیص بیماری‌های قلبی و ارزیابی آسیب بعد از حمله قلبی استفاده می‌شود.

سونوگرافی اولیه

اگر سابقه سقط جنین دارید، اگر خون‌ریزی و یا درد شدید دارید، اولین سونوگرافی بارداری‌تان، بین هفته ششم تا یازدهم انجام می‌شود. ممکن است پزشک از یک پروب اسکن در مهبل (واژن) استفاده کند که ممکن است به عنوان تجهیزات معمول قادر به تشخیص جنین شما نباشد.

سونوگرافی هفته دوازدهم

هفته دوازدهم زمانی است که شما ماه سوم را پشت سر گذاشته‌اید. شما احتمالاً یک سونوگرافی لگن خواهید داشت، جایی که مبدل روی پوست بر روی لگن قرار می‌گیرد.

سونوگرافی NT (فضای شفاف پشت گردن )

بین هفته 10 تا 13 این سونوگرافی انجام می‌شود، این سونوگرافی احتمال خطر سندرم داون در نوزاد شما بررسی می‌کند. در این سونوگرافی اول اندازه سر تا انتهای ستون فقرات جنین و بعد میزان مایع پشت گردن اندازه‌گیری می‌شود. در اینجا پوست به‌صورت خط سفید ظاهرشده و مایع زیرپوست سیاه است.

سونوگرافی آنومالی

برای اکثر زنان باردار این سونوگرافی بین هفته 19 تا 20 انجام می‌شود، این یک سونوگرافی دقیق است که مشخص می‌کند که آیا کودک شما در حال رشد نرمال است و یا مشکل و یا ناهنجاری دارد.

سونوگرافی التراسوند، راهنمای شما برای هر اسکن بارداری

سونوگرافی التراسوند پس از 20 هفته

اگر سابقه نقص‌های زایمان مانند ناراحتی قلبی در خانواده دارید و یا مشکلی دیگر، به نظر می‌رسد در این زمان برای انجام یک سونوگرافی اضافه با پزشک خود مشورت کنید.

مزایای سونوگرافی سه‌بعدی و چهاربعدی

سونوگرافی سه‌بعدی و چهاربعدی نسبت به سونوگرافی دوبعدی جزئیات کامل‌تر و روشن‌تری از بدن جنین را نشان می‌دهند. ما در این سونوگرافی‌ها می‌توانیم دقت بالاتری در تشخیص ناهنجاری‌های بزرگ داشته باشیم.

این نوع سونوگرافی از هفته پانزدهم تا بیست و ششم انجام می‌شود و راه بهتری برای بررسی شرایط جنین به حساب می‌آید. در چنین سونوهایی هم‌چنین مادر می‌تواند عکس‌العمل‌ها و حرکات فرزندش را واضح‌تر مشاهده کند.

سونوگرافی التراسوند، راهنمای شما برای هر اسکن بارداری

آیا امواج اولتراسوند خطرناک هستند؟

امواج سونوگرافی بر خلاف پرتوهای یونیزه یا پرتوهای trag، از موج‎های صوتی تشکیل شده‌اند که هیچ ضرری برای بدن ندارند. فرکانس آنها تنها کمی بیشتر از دامنه‌ای است که بتوان با گوش شنید ولی برخلاف تصورات اشتباه، آن‎ها موج‎های فراصوت معمولی هستند و هیچ و ضرری ندارند.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.motherandbaby.co.uk/pregnancy-and-birth/pregnancy/pregnancy-scans-tests-and-advice/ultrasounds-uncovered-your-guide-to-every-pregnancy-scan

اشتراک گذاری:

نجمه جهاندار

نجمه جهاندار

اگر عقاید خود را با تفکر و مطالعه به‌دست آورید، کسی نمی‌تواند به آنها توهین کند. اگر کسی چیزی بر خلافشان بگوید عصبانی نمی‌شوید، یا میخندید یا به فکر فرو می‌روید.

If you get your ideas by thinking and study, nobody can insult them. If someone tells you the opposite, you will not get angry, either you laugh or think about it.