لیپوساکشن چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

لیپوساکشن چیست؟ دانستنی‌هایی درباره از بین بردن چربی‌های شکم و پهلو

لیپوساکشن (liposuction) یا لیپوپلاستی یک روش جراحی زیبایی است که با از بین بردن رسوبات چربی اضافی و بهبود خطوط بدن منجر به تغییر شکل مناطق خاصی از بدن و افزایش رضایت فرد از تناسب اندام خود می‌شود.

لیپوساکشن با استفاده از یک لوله کوچک از جنس استیل به نام کانول انجام می‌شود. کانولا به یک پمپ مکش قدرتمند متصل شده و از طریق یک برش کوچک وارد پوست می‌شود. در سال‌های اخیر تکنیک‌های بهبود یافته باعث شده است فرآیند لیپوساکشن امن‌تر و ساده‌تر باشد و بیمار درد کمتری حس نماید.

لیپوساکشن (liposuction) یا لیپوپلاستی

انواع روش‌های عمل لیپوساکشن

1- لیپوساکشن با کمک بی‌حسی موضعی:

در این نوع لیپوساکشن، از بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن ناحیه‌ای از بدن که قرار است لوله‌های ریز و نازک در آن قرار گیرد استفاده می‌شود. در مرحله بعدی، قبل از اینکه فرآیند لیپوساکشن آغاز گردد، مقدار زیادی از محلول بی‌حسی که معمولا در برگیرنده لیدوکایین و اپی نفرین است به بافت‌های چربی تزریق می‌شود.

لیپوساکشن با کمک بی‌حسی موضعی ممکن است نیازمند بی‌هوشی عمومی نباشد.

2- لیپوساکشن به کمک سونوگرافی:

این تکنیک از سونوگرافی برای آب کردن چربی استفاده می‌کند و همین امر باعث می‌شود خارج کردن چربی از بدن ساده‌تر و راحت‌تر باشد. این تکنیک برای از بین چربی در نواحی همچون گردن، قسمت فوقانی شکم ، اطراف بدن و پشت بسیار موثر است.

3- لیپوساکشن به کمک لیزر:

این تکنیک از امواج کم انرژی برای آب کردن چربی استفاده می‌کند. در نهایت چربی که به مایع تبدیل شده است از طریق لوله‌های کانولا از بدن خارج می‌شود.

لیپوساکشن یک فرآیند سرپایی است که معمولا در مطب پزشک، مرکز جراحی یا بیمارستان انجام می‌شود. به طور کلی، بعد از لیپوساکشن نیازی ندارید در بیمارستان بمانید مگر اینکه حجم زیادی از چربی از بدن خارج شده باشد. در برخی از موارد بی‌حسی موضعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ممکن است برای کمک به بیمار از آرام‌بخش استفاده شود. اگر قرار است حجم وسیعی از چربی از بدن خارج شود، بیهوشی عمومی یا آرام‌بخشی عمیق با یک بی‌حسی موضعی باید مورد استفاده قرار گیرد.

بعد از عمل لیپوساکشن چه نکاتی را باید توجه کنیم؟

بعد از اینکه فرآیند لیپوساکشن به اتمام رسید، ناحیه‌ای از بدن که تحت تاثیر این فرآیند قرار گرفته است به طور محکم بسته می‌شود تا از تورم، کبود شدگی و درد جلوگیری گردد. باند‌های الاستیکی و چسب می‌تواند این ناحیه را پوشش دهد.

ممکن است نیاز داشته باشید از لباس‌های ویژه‌ای استفاده کنید یا به مدت ۳ الی ۴ هفته‌ این ناحیه را محکم ببندید. به مدت ۷ الی ۱۰ روز، ناحیه مورد نظر کبود شده و تورم خواهد کرد. به مدت چند روز ممکن است از محلی که بخیه زده شده است مایعاتی ترشح شود.

برای کاهش خطر ابتلا به عفونت باید به تجویز پزشک از آنتی بیوتیک استفاده کنید. بیشتر افراد بعد از اینکه فرآیند درمانی کامل شد و اثر بی‌حسی از بین رفت می‌توانند از جای خود بلند شوند و حرکت نمایند. به محض اینکه احساس آرامش و راحتی داشتید می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود برگردید. البته این مدت زمان می‌تواند از چند روز تا چند هفته طول بکشد.

بیشتر افراد در عرض چند روز قادر خواهند بود به محل کار خود برگردند. اگر ناحیه‌ای که درمان شده است بزرگ و وسیع باشد، ریکاوری مدت زمان زیادی به طور می‌انجامد.

لیپوساکشن برای چه مواقعی مناسب است؟

شاید بتوان گفت اصلی‌ترین دلیل لیپوساکشن شکل بخشیدن به اندام‌های بدن است. در بیشتر موارد هدف از انجام این کار کاهش وزن نیست. لیپوساکشن معمولا برای نواحی مشکل‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به رژیم غذایی و تمرینات ورزشی پاسخ خوبی نداده‌اند.

این نواحی اغلب ران و باسن در زنان، کمر و پشت در مردان است. صورت، گردن، شکم، پشت، پاها و بازوها معمولا نواحی رایجی هستند که مورد درمان قرار می‌گیرند.

لیپوساکشن در برخی از موارد به همراه سایر جراحی‌های زیبایی همچون ابدومینوپلاستی، کاهش اندازه سینه یا لیفت صورت انجام می‌شود. هم‌چنین این فرآیند ممکن است برای درمان شرایط خاص پزشکی نیز مورد استفاده قرار گیرد. این شرایط عبارتند از:

 • تومور چربی خوش‌خیم
 • بزرگ شدن غیرطبیعی پستان در مردان
 • مشکلاتی در سوخت و ساز چربی در بدن
 • عرق کردن زیاد در نواحی زیر بغل

توجه داشته باشید که لیپوساکشن برای درمان چاقی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

میزان تاثیرگذاری عمل جراحی لیپوساکشن

لیپوساکشن معمولا در از بین بردن ذخیره چربی در نواحی کوچک بدن بسیار موثر عمل می‌کند. اما اگر بعد از لیپوساکشن اضافه وزن پیدا کردید، چربی‌هایی که از بدن خارج شده بود ممکن است دوباره باز گردد و شکل قبلی بدن دوباره ظاهر شود.

برخی از بهبودهایی که در شکل بدن انجام می‌شود درست بعد از جراحی قابل ملاحظه خواهد بود. بهبودهایی که انجام می‌شود ممکن است بعد از چند هفته یا حتی چند ماه خود را نشان دهد. اثر کامل لیپوساکشن ممکن است به مدت چند ماه تا یکسال قابل ملاحظه نباشد.

لیپوساکشن (به جز لیپوساکشن به کمک لیزر) معمولا ناحیه درمان شده را سفت نمی‌کند. بعد از اینکه چربی‌های اضافی از بدن خارج شد، پوست اطراف آن نیز شل خواهد شد. پوست برای اینکه بتواند سفت‌تر شود به ۶ ماه زمان نیاز خواهد داشت.

پوست برخی از افراد بسیار الاستیک است و سریع‌تر از پوست سایر افراد خود را با شرایط موجود وفق می‌دهد. پوست‌های جوان‌تر الاستیسیته‌ی بیشتری دارند. معمولا افرادی که از فرآیند لیپوساکشن برای کاهش وزن استفاده می‌کنند ناامید خواهند شد.

مزایای لیپوساکشن

1- سریع و مؤثر:

در مقایسه با انواع دیگر کاهش وزن، لیپوساکشن سریع‌ترین نتیجه را دارد. این عمل جراحی به نسبت ورزش و رژیم غذایی نتایج قابل مشاهده، سریع‌تر و ضمانت شده دارد.

2- حذف چربی از نقاط دشوار:

لیپوساکشن بهترین گزینه برای کاهش وزن از نقاطی است که توسط روش‌های دیگر با پیچیدگی بیشتری آب می‌شوند. نقاطی همانند سینه و بخش‌های زیرین چانه.

3- دوره‌ی استراحت کوتاه:

اگرچه لیپوساکشن یک عمل جراحی است، اما عملی نیست که نیاز به دوره نقاهت طولانی‌مدت داشته باشد. در یک دوره زمانی کوتاه، افرادی که تحت این عمل جراحی بوده‌اند می‌توانند حرکت کرده و فعالیت‌های روزمره‌شان را انجام دهند.

4- سلامت کلی:

پس از انجام این عمل جراحی، سلامت کلی بدن به طور قابل توجهی بهبود پیدا خواهد کرد و در سطح کلسترول و فشارخون تغییرات مثبتی رخ خواهد داد.

5- انگیزه:

از آنجایی که نتیجه این عمل جراحی سریع بوقوع می‌پیوندد، اغلب افراد برای حفظ وزن جدیدشان و اجرای یک برنامه غذایی و ورزشی مستمر بیشتر انگیزه پیدا خواهند کرد.

6- بیماری‌های مرتبط با چاقی:

بیماری‌های مرتبط با چاقی، مانند درد مفاصل، دیابت و وقفه تنفسی هنگام خواب معمولاً پس از از بین رفتن چربی، بهبود چشمگیری خواهند داشت.

چه افرادی نباید لیپوساکشن انجام دهند؟

قبل از اقدام به عمل جراحی لیپوساکشن باید وجود چند بیماری خاص در فرد مورد نظر مورد بررسی قرار گیرد و یا در صورتی که به این بیماری‌ها مبتلا باشد، بیماری او تحت کنترل درآید.

 1. فشارخون بالا
 2. واکنش‌های آلرژی نسبت به داروها
 3. بیماری‌های ریوی (تنگی نفس و وجود پاکت‌های هوا در جریان خون)
 4. آلرژی‌ها (نسبت به آنتی بیوتیک‌ها، آسم و داروهای مورد استفاده در جراحی)
 5. سیگار کشیدن، مصرف مشروبات الکلی و اعتیاد به مواد مخدر
 6. افرادی که مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی هستند
 7. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند

خطرات و عوارض لیپوساکشن

عمل جراحی لیپوساکشن که توسط پزشک متخصص و در مطب با تجهیزات مناسب انجام می‌شود معمولا امن است. اگر ناحیه‌ای که باید درمان شود بیشتر از یک مورد باشد یا ناحیه مورد نظر بزرگ باشد، خطرات آن نیز افزایش پیدا می‌کند. عوارض جانبی رایج لیپوساکشن به شرح زیر است:

 • تورم
 • کبودی و درد موقت
 • بی‌حسی در اطراف و خود ناحیه درمان شده
 • التهاب و زخم جزئی در اطراف نواحی که بخیه زده شده است
 • ناهمواری در پوست، پوست بعد از چند ماه سفت می‌شود و خود را درمان می‌کند اما در برخی از افراد پوست شل باقی می‌ماند.

عوارض جانبی که شیوع کمتری دارند:

 • تغییر رنگ دائمی پوست
 • سطح پوست ناهموار در اطراف ناحیه درمان شده
 • آسیب به اعصاب و پوست، گرمایی که در طول لیپوساکشن به کمک سونوگرافی تولید می‌شود ممکن است پوست را بسوزاند یا به بافت‌های زیر پوست آسیب بزند.

اگر بعد از فرآیند لیپوساکشن، اضافه وزن داشتید بدن شما ممکن است چربی را در نواحی دیگری ذخیره نماید. چربی‌های جدید در قسمت‌های عمیق‌تر بدن و در اطراف اندام‌هایی همچون قلب و کبد رشد پیدا می‌کنند. این نوع چربی می‌تواند بیشتر از چربی‌هایی که در ران و باسن ذخیره شده است خطرناک و مضر باشد.

به همین خاطر افرادی که از لیپوساکشن استفاده می‌کنند باید مراقب باشند که دچار اضافه وزن نشوند. اگرچه مرگ و میر ناشی از لیپوساکشن بسیار نادر است اما ممکن است در برخی از موارد رخ بدهد. اگر مقدار زیادی چربی باید از بدن خارج شود، چاق هستید یا مشکلاتی در سلامتی خود دارید بهتر است از خطرات این جراحی قبل از انجام آن آگاه شوید.

گاهی اوقات ممکن است موارد زیر رخ دهد:

 • ایجاد لخته خون یا چربی که ممکن است به ریه‌ها منتقل شود و زندگی افراد را به خطر بی‌اندازد.
 • تجمع مایع در ریه‌ها. این موضوع بیشتر زمانی رخ می‌دهد که حجم وسیعی از مایعات به داخل بدن تزریق می‌شود.
 • عفونت. در برخی از موارد، آنتی بیوتیک‌ها قبل و بعد از لیپوساکشن به بیمار داده می‌شود تا جلوی عفونت گرفته بشود.
 • واکنش‌های سمی به محلول تزریق شده به خصوص اگر نواحی تحت درمان بزرگ باشد یا نواحی که باید درمان شود بیشتر باشد.
 • آسیب به اندام‌های شکمی یا اندام‌هایی همچون طحال

لیپوساکشن در افرادی که مبتلا به بیماری قلبی هستند، اختلالات لخته شدن خون دارند یا باردار هستند نباید انجام شود.

در جراحی لیپوساکشن، باید چه مواردی را مدنظر داشته باشیم؟

لیپوساکشن باید توسط پزشک متخصص یا متخصص پوست و مو انجام شود تا از بروز عوارض موجود جلوگیری گردد. اگر قصد دارید وزن کم کنید، لیپوساکشن جایگزین خوبی برای تمرینات ورزشی یا رژیم غذایی متعادل نیست.

در حقیقت، بیشتر جراحان زیبایی بر این باورند که بهترین افراد برای لیپوساکشن آن‌هایی هستند که از سلامت کامل برخوردارند و چربی‌های آنان با کمک تمرینات ورزشی از بین نرفته است.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.webmd.com/beauty/cosmetic-procedure-liposuction
 2. http://www.majalesalamat.com/beauty/surgery/liposuction/

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
رامین حسین‌زاده

رامین حسین‌زاده

رامین حسین زاده
ramin hoseyn zadeh