الکلسیم Alcoholism یا اختلال سوء مصرف مشروبات الکلی چیست و چگونه درمان می‌شود؟

با اعتیاد شدید به الکل Alcoholism و علائم آن آشنا شوید 

الکلسیم در علم پزشکی به اعتیاد شدید به استفاده از نوشیدنی‌های الکلی گفته می‌شود. طبق گفته موسسه ملی بهداشت (NIH)، در سال 2015، حدود 15.1 میلیون آمریکایی (6.2 درصد از جمعیت) دچار بیماری الکلسیم هستند.

بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO)، در جهان سالانه 3.3 میلیون مرگ و میر ناشی از سوء مصرف الکل اتفاق می‌افتد. موسسه ملی سوء مصرف مواد و مشروبات الکلی (NIAAA) علت اختلال مصرف الکل را "مشکل نوشیدن شدید الکل" می‌داند. در این بیماری کنترل فرد از بین می‌رود و به دلیل اعتیاد به مصرف الکل حالش دگرگون می‌شود و در آن لحظه باید الکل مصرف کند. در این حالت مقدار مصرف الکل از دست فرد خارج شده و مدام می‌نوشد تا دوباره از خود بیخود شود.

در حالت عادی، مصرف الکل به طور کلی باعث آسیب روحی و جسمی نمی‌شود. با این حال توصیه می‌شود کسی که حداقل هفته‌ای یک بار از نوشیدنی‌های الکلی استفاده می‌کند باید در وعده‌های خود آب زیادی بنوشد تا مشکلی برای بدنش ایجاد نشود.

الکلسیم یا اعتیاد شدید به مصرف الکل

علائم یک فرد دچار شده به الکلیسم چیست

برخی علائم و نشانه‌های  الکلسیم یا AUD عبارتند از:

 • مصرف الکل در تنهایی و دور از چشم دیگران
 • عدم توانایی محدود کردن میزان مصرف الکل
 • چاق شدن
 • مشکلات شناختی و اختلالات ذهنی
 • افسردگی شدید بعد از مست کردن
 • نیاز به الکل بیشتر حتی زمانی که کاملا مست شده
 • حالت تهوع، عرق کردن
 • سرگیجه
 • بیهوش شدن
 • بی‌حسی و عدم توانایی در مشارکت در اجتماعی
 • خوابالوده بودن مداوم

مصرف نوشیدنی‌های الکلی چه تاثیرات و خطراتی را ایجاد می‌کند؟

الکلسیم می‌تواند به این موارد نیز مربوط باشد:

1. ژن‌ها

بعضی از عوامل ژنتیکی خاص، ممکن است برخی از افراد را بیشتر به سمت الکل و مواد مخدر بکشاند. ممکن است یک سابقه خانوادگی در فرد نیز وجود داشته باشد.

2. سن

طبق تحقیقات انجام شده مشخص شد، افرادی که شروع به مصرف الکل قبل از 15 سالگی می‌کنند، احتمال بیشتری دارد مبتلا به الکلسیم شوند.

3. دسترسی آسان به نوشیدنی‌های الکلی

به نظر می‌رسد بین دسترسی آسان، قیمت ارزان و سوء مصرف الکل با مرگ و میر مربوط به الکل ارتباطی وجود دارد. مشخص شده دولت‌هایی که قیمت مشروبات الکلی را بالا برده‌اند، آن دولت با کاهش چشمگیر مرگ و میر ناشی از مصرف الکل همراه بوده است. اثر بالا بردن قیمت مشروبات الکلی تقریبا دو تا چهار برابر بیشتر از استراتژی‌های پیشگیری دیگر مانند برنامه‌های مدرسه یا کمپین‌های رسانه‌ای بود.

4. استرس

برخی از هورمون‌های استرس مرتبط با سوء مصرف الکل هستند. اگر سطح استرس و اضطراب بالا باشد، شخص ناخودآگاه به سمت مشروبات الکلی کشیده می‌شود.

5. سوء مصرف الکل توسط همسالان

افرادی که دوستان آن‌ها دچار الکسیم هستند و یا مدام الکل مصرف می‌کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا به این اعتیاد قرار دارند.

6. اعتماد به نفس پایین

افرادی که عزت نفس پایین دارند، ناخودآگاه به سمت مشروبات الکلی کشیده می‌شوند.

7. افسردگی

افسردگی یکی از مهم‌ترین علائمی است که فرد را به سمت مصرف الکل و استعمال سیگار و مواد مخدر سوق می‌دهد. از طرف دیگر، مصرف الکل بیش از حد می‌تواند خطر افسردگی را نیز به شدت افزایش دهد.

8. رسانه‌ها و تبلیغات

در برخی کشورها، الکل به عنوان فعالیت پر زرق و برق، دنیوی و خنثی به تصویر کشیده شده است. تبلیغات الکلی و پوشش رسانه‌ای، ممكن است این خطر را افزایش دهند.

ویژگی‌های یک فرد معتاد به الکل چیست؟

افرادی که دچار الکلسیم هستند و به شما نمی‌گویند از طریق نشانه‌های زیر قابل شناسایی هستند. این افراد پس از مدتی که الکل مصرف نمی‌کنند دچار علائم زیر می‌شوند:

 • لرز
 • اضطراب شدید
 • بی‌خوابی
 • تهوع
 • مشکلات اعصاب و پرخاشگری
 • پیری زودرس
 • آشفتگی ظاهری
 • بی‌حوصلگی
 • مشکلات گوارشی مانند درد معده و دل پیچه
 • درد شدید در قسمت کبد و کلیه

روش‌های تست الکل در خون

آزمایش خون در تشخیص فردی که مبتلا به الکلسیم است بسیار مفید است. اگر آزمایش خون نشان دهد که گلبول‌های قرمز بیش از اندازه بزرگ شده‌اند، این موضوع می‌تواند نشانه‌ای از سوء مصرف طولانی مدت الکل باشد.

آزمایش CDT در خون نیز می‌تواند این آزمایش را مثبت اعلام کند. آزمایش تستوسترون در مردان می‌تواند عامل دیگری برای مصرف الکل طولانی مدت باشد. اگر هورمون تستوسترون آن‌ها کاهش یابد احتمال بروز آن زیاد است.

آزمایش خون برای تشخیص الکل

خطرات شدید ناشی از سوء مصرف الکل چیست؟

افرادی که دچار الکلسیم هستند نمی‌دانند که با دست خود قاتل خود شده‌اند. در زیر به برخی از بیماری‌های مرتبط با الکل اشاره شده است:

1- ارتباط دیابت و مصرف نوشیدنی‌های الکلی

افرادی که مبتلا به دیابت هستند، اگر به طور دائم و افراطی الکل بیشتری مصرف کنند، سلامت آنها در خطر است. الکل از آزاد شدن گلوکز در کبد جلوگیری می‌کند و منجر به هیپوگلیسمی یا افت قندخون می‌شود. اگر فرد مبتلا به دیابت از انسولین برای کاهش سطح قندخون خود استفاده می‌کند، هیپوگلیسمی می‌تواند عواقب جدی داشته باشد.

2- سندرم الکل جنین

مصرف الکل در دوران بارداری، خطر نقایص زایمان را افزایش می‌دهد. سر نوزاد ممکن است کوچک باشد یا دچار مشکلات قلبی شود و یا چهره بسیار پر مویی و وحشتناکی داشته باشد و یا حتی ممکن است مغز او به درستی رشد نکند

تاثیرات الکل بر بدن

درمان الکلیسم و ترک اعتیاد مصرف الکل

اولین گام در درمان این اعتیاد خود بیمار است. فردی که از سوء مصرف الکل رنج می‌برد باید در گام اول خودش، خودش را درمان کند. وجود یک مشاور برای تصمیم به ترک الکل لازم و ضروری است. این فرد می‌توانند علت وجود این بیماری مانند اعتماد به نفس پایین، استرس، اضطراب و افسردگی را شناسایی کرده و برای آن‌ها درمانی بی‌اندیشد. اگر این مشکلات او درمان شود، قطعا در ادامه راه، ترک الکل آسان‌تر خواهد شد.

پس از مشاوره درمانی و بستری شدن بیمار، که حدودا 4 تا 7 روز طول می‌کشد، دارویی به نام کلرودیازپوکساید Chlordiazepoxide یا بنزودیاپین benzodiazepine تجویز می‌شود تا بدن بیمار کاملا سم زدایی شود. پس از آن مراقبت‌ها از بیمار باید دو برابر شود تا دیگر به سمت الکل کشیده نشود.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/157163.php
 2. https://en.wikipedia.org/wiki/Alcoholism

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
معصومه راهی

معصومه راهی

معصومه راهی هستم،کارشناس مترجمی زبان انگلیسی،مدت ۴ سال سابقه ترجمه دارم و اعتقاد دارم تنها راه رسیدن به موفقیت انجام کاریست که بهش علاقه داری

I m masoomeh rahi and im bachelors degree in english translation.i translated in 4 years and i believe that the only way to success is to love what to do