معرفی غذاهایی که نباید در مایکروویو مجددا گرم کنید

معرفی غذاهایی که هرگز نباید در ماکروویو گرم شوند

مایکروویو یک روش مناسب و آسان برای استفاده، و یک راه فوق ‌العاده سریع برای گرم کردن باقیمانده غذاها است. دستگاه مایکروویو از جمله وسایلی است که این روزها تقریبا در هر آشپزخانه‌ای پیدا می‌شود اما به نظر می‌رسد این وسیله نیز مانند هر وسیله دیگری فرهنگ و روش استفاده خاص خودش را دارد. منتها مشکل این جاست که برخی برداشت درست و صحیحی از نحوه استفاده از این دستگاه ندارند که گاه منجر به فاجعه می‌شود.

برای گرم کردن مجدد برنج از ماکروویو استفاده نکنید

برنجی که با مایکروویو گرم شود می‌تواند منجر به چیزی به نام سندرم برنج سرخ شده شود. سندرم برنج سرخ شده یک نوع مسمومیت غذایی است که توسط باکتری‌های باسیلوس سرئوس ایجاد می‌شود.

این نوع باکتری‌ها حتی از طریق پخت و پز نیز می‌توانند به زندگی‌شان ادامه دهند و وقتی که برنج در دمای اتاق باقی بماند، این باکتری‌ها رشد می‌کنند. برنجی که با مایکروویو گرم شده باشد بد نیست، اما در اصل این کار اشتباه است و راه اشتباه فقط برای روده‌تان بد است.

شیر بچه را در ماکروویو گرم نکنید

هرگز شیری را که می‌خواهید به نوزاد بدهید در مایکروویو گرم نکنید. مایکروویو شیر و غذای بچه را به‌صورت ناهمگون گرم می‌کند و باعث به‌وجود‌آمدن نقاط داغ (Hot spots) می‌شود که می‌تواند دهان و گلوی کودک را بسوزاند. برای ایمنی بیشتر، هر نوع شیری را که می‌خواهید به کودک بدهید، با روش بن‌ماری (حرارت دادن غیرمستقیم با بخار آب) روی اجاق گاز گرم کنید.

به‌طورکلی، وقتی غذاها را در مایکروویو گرم می‌کنید، حتما صبر کنید تا به دمای بالا برسد. هم‌چنین هیچ غذایی را که بیشتر از سه روز مانده نخورید تا مطمئن باشید غذایی که می‌خورید سالم است و میکروبی در آن رشد نکرده است.

فلفل قرمز چیلی را در ماکروویو قرار ندهید

پس از قرار دادن فلفل قرمز چیلی در ماکروفر، به دلیل فعل و انفعالات شیمیایی ناشی از حرارت، می ‌تواند گلو و چشم‌‌های شما را بسوزاند. این موضوع به قدری جدی است که مردم مجبور شده‌اند ساختمان‌ها را به خاطر فلفل تندی که توسط مایکروویو گرم شده تخلیه کنند!

استفاده کلم بروکلی در ماکروویو، باعث از بین رفتن ارزش غذایی آن می‌شود

این سبزی به راحتی در مایکروویو گرم می‌‌شود. اما قرار دادن کلم بروکلی در مایکروویو کل محتوا و ارزش غذایی آن را هدر می‌دهد. مهم‌تر اینکه پختن بروکلی بسیاری از مزایای مثبت آن را از بین می‌برد.

سیب ‌زمینی پخته شده را مجددا در ماکروویو گرم نکنید

پختن سیب ‌زمینی خام در مایکروویو مشکلی به همراه ندارد. اما گرم کردن سیب ‌زمینی‌ای که قبلا پخته شده ‌است، یک مشکل واقعی است. سیب زمینی شامل C. botulinum، که نوعی باکتری است که روی سیب ‌زمینی‌ها رشد می‌کند و می‌تواند باعث مشکلات جدی سلامتی شود.

این به این معنی است که خوردن باقیمانده سیب ‌زمینی به طور کلی ایده خوبی نیست. اگر واقعا به این کار اصرار دارید، آن‌ها را بدون پوشش آلومنیومی در فر قرار دهید؛ این می ‌تواند باعث گرما و کشتن باکتری‌ها شود. گرم‌کردن سیب‌زمینی بعد از سردشدن آن در یخچال، مشکلی ایجاد نمی‌کند.

مرغ، باکتری سالمونلا و ماکروویو

گرم کردن مرغ در مایکروویو بدون شک برای شما بد است. مرغ غذایی است که بسیار مستعد رشد باکتری، به خصوص سالمونلا، است. مرغ خام باید به طور کامل پخته شود تا باکتری‌‌ها را در درون خود بکشد. کسانی که مرغ را در یک ماهی ‌تابه می‌پزند به طور کامل سالم هستند، اما کسانی که از مایکروویو استفاده می‌کنند، ممکن است با نوعی بیماری روبرو شوند.

علت آن این است که باکتری‌‌های سالمونلا از طریق فرآیند حرارتی جان سالم به در می‌برند. مرغ یکی از مهم‌ترین غذاهایی است که هرگز نباید در مایکروویو گرم شود.

گرم کردن مجدد قارچ با ماکروفر می‌تواند به دستگاه گوارش‌تان آسیب بزند

قارچ‌ها دسته‌ی دیگری از سبزیجات هستند که هرگز نباید گرم کنید. قارچ‌ها بعد از اینکه گرم می‌شوند به‌علت ریزمغذی‌هایی که دارند می‌توانند باعث به‌هم‌ریختن معده شوند. پس بهتر است قارچ را در یک وعده مصرف کنید و برای بعد نگه ندارید.

اگر قبلا قارچ را پخته‌اید و قسمتی از آن باقی مانده بهتر است آن را دور بریزید و یا اگر می‌خواهید آن را دوباره گرم کنید، آن را به صورت کامل گرم کنید. سعی کنید فقط مقدار قارچی را که نیاز دارید طبخ کنید. در اغلب موارد، هر نوع قارچ گرم شده ممکن است به روده شما آسیب برساند.

هرگز میوه یخ زده را درون ماکروویو نگذارید

از مایکروویو به عنوان یک راه سریع برای باز کردن یخ میوه‌ها، استفاده نکنید. انجام این کار در واقع میوه را برای دریافت مواد سرطان‌زا باز می‌‌کند و به طور موثر بسیاری از ویژگی‌‌های مثبت و مزایای سلامتی که قرار بود از آن‌ها دریافت کنید را از بین می‌برد.

مهم‌تر اینکه خوردن این میوه‌ها می‌تواند عملکرد سیستم ایمنی شما را کاهش دهد. بهترین راه این است که فقط چند ساعت قبل از اینکه به آن‌ها نیاز پیدا شود، میوه یخ زده را در یخچال نگه دارید.

آب را در ماکروویو نجوشانید

شاید تعجب کنید اگر بگوییم که آب دشمن مایکروویو است. وقتی آب در این دستگاه گرما می‌بیند، برخلاف زمانی که روی اجاق به جوش می‌آید، حباب تولید نمی‌کند چون اصلا فرصتش را پیدا نمی‌کند و تا به خودتان بیایید می‌بینید که آب بخار شده است و احتمالا بخار آب بلاهایی سر مایکروویو شما آورده است. به عوض این کار، مثل همیشه آب را در کتری بریزید، درش را بگذارید و روی شعله‌ی اجاق گاز قرار دهید تا به جوش آید.

سس قرمز در ماکروویو منفجر می‌شود

سس پاستای قرمز بعد از اینکه در مایکروویو قرار بگیرد، هنوز می‌تواند طعم خوشمزه‌ای داشته باشد. اما فقط یک مشکل وجود دارد.سس منفجر می‌شود و درون مایکروویو را خراب و کثیف می‌‌کند. تکه‌‌های گوجه‌ فرنگی در سس‌های پاستا قرمز می‌توانند بخار درون سس را به درستی مسدود کنند.

سپس، ناگهان سس به خاطر فشار بالا به بیرون منفجر می‌شود و شما باید آن آشفتگی وحشتناک را تمیز کنید. بهتر است یک قابلمه را روی اجاق ‌گاز قرار دهید و سس را روی حرارت ملایم قرار دهید تا به خوبی گرم شود.

غذاهای پر روغن در ماکروویو باعث تولید رادیکال‌های آزاد می‌شوند

هر روغنی می‌تواند تا درجه‌ی خاصی از حرارت را تحمل کنند. اگر دمای روغن از این دما بالاتر برود، کف‌های سمی و مواد خطرناکی تولید می‌شوند که رادیکال‌های آزاد نام دارند و می‌‌توانند باعث بیماری‌هایی نظیر سرطان شوند. پس بهتر است از گرم‌کردن غذاهای چرب در مایکروویو خودداری کنید، چون ممکن است بیش‌ازحد داغ شوند و بسوزند.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.powerofpositivity.com/13-foods-to-never-reheat-in-a-microwave/
  2. http://www.businessinsider.com/foods-that-you-should-not-reheat-in-the-microwave-2016-11
  3. http://www.majalesalamat.com/nutrition/foods-to-never-reheat-in-a-microwave/

اشتراک گذاری:

رامین حسین‌زاده

رامین حسین‌زاده

رامین حسین زاده
ramin hoseyn zadeh