با 10 تاثیر مثبت و شگفت‌انگیز یوگا بر سلامتی آشنا شوید

یوگا و تاثیرات آن بر سلامتی

احتمالا به گوش‌تان خورده است که یوگا برای شما مفید است. ممکن است خودتان آن را تجربه کرده باشید و پی برده باشید که چقدر با یوگا، احساس بهتری دارید! یوگا فعالیتی است که هم برای جسم و هم برای ذهن مفید است.

برخی از فواید آن مانند افزایش انعطاف بدن، عینی و مشهود هستند و هم‌چنین یوگا در بهبود سلامت روان نیز بسیار تاثیرگذار است. این دو در کنار هم می‌توانند این نکته را توجیه می‌کنند که چرا افراد به یوگا روی می‌آورند و آن را به سایرین نیز توصیه می‌کنند.

یوگا می‌تواند انعطاف بدن را افزایش دهد

حرکات و کش دادن بدن به روش‌های جدید موجب افزایش انعطاف بدن‌تان می‌گردد. به مرور زمان متوجه می‌شوید انعطاف بدن‌تان در قسمت‌هایی مانند شانه‌ها، عضلات عقب ران و ... بهبود پیدا کرده است. با افزایش سن به خصوص اگر زمان زیادی را به نشستن و رانندگی اختصاص دهیم، انعطاف بدن‌مان کم و کمتر می‌شود، که این موجب درد و مشکلات حرکتی می‌گردد. با کمک یوگا می‌توان به جنگ این مشکل رفت!

تمرینات یوگا باعث افزایش قدرت بدنی می‌شود

در بسیاری از حالت‌ها و تمرینات یوگا، شما باید وزن خود را به روشی جدید تحمل کنید، مثلا ایستادن روی یک پا، یا نگه داشتن خودتان با بازوها. تمرین و حفظ این حالات همراه با تنفس صحیح، عضلات را قوی‌تر خواهد کرد.

یوگا و افزایش توده عضلانی

همان‌طور که قوی‌تر می‌شوید حجم توده عضلانی شما هم بیشتر می‌شود، یوگا موجب شکل‌گیری و طویل‌تر شدن عضلات شانه، شکم، پشت و پاها می‌گردد.

بهبود تعادل بدن با تمرینات یوگا

پیشرفت و بهبود تعادل بدن هر چه مسن‌تر می‌شوید بیشتر ارزش خود را نشان می‌دهد. حالت‌هایی در یوگا مانند ایستادن روی یک پا و وارونه شدن در تمرینات پیشرفته‌تر باعث می‌شود حفظ تعادل آسان‌تر شود و پیشرفت کنید.

یوگا در حفظ سلامت مفاصل بسیار مفید است

حرکات سبک و کم خطر یوگا باعث می‌شود از مفاصل‌تان کار بکشید بدون این که آسیب ببینند. هم‌چنین یوگا با قوی‌تر کردن عضلات دور مفاصل باعث می‌شود بار کمتری رو آن‌ها اعمال شود. افراد مبتلا به آرتروز در صورت انجام منظم تمرینات یوگا تغییرات بسیار مثبتی را در حرکت و کاهش درد حس خواهند کرد.

یوگا در پیشگیری از کمردرد نقش مهمی را ایفا می‌کند

افزایش انعطاف‌پذیری و قوی‌تر شدن عضلات و مفاصل می‌تواند از کمردرد جلوگیری کند. بسیاری از افراد مبتلا به کمردرد معمولا ساعت‌های طولانی می‌نشینند یا رانندگی می‌کنند که با کمک یوگا تاثیرات مضر این وضعیت کمتر خواهد شد.

آموزش تکنیک‌های تنفس صحیح در یوگا

بسیاری از ما به طور نادرست و سطحی نفس می‌کشیم، تمرینات تنفس صحیح یوگا که pranayama نامیده می‌شود روی تکنیک‌های تنفس صحیح تمرکز دارد که برای کل بدن مفید است.

افزایش سلامت روانی با تمرینات یوگا

تمرینات و حرکات یوگا اساسا فیزیکی هستند و تمرکز بر روی جسم و بدن موجب آرامش و سلامت روانی خواهد شد. هم‌چنین یوگا به شما تکنیک‌های مراقبه و مدیتیشن مانند تمرکز رو تنفس و رها کردن فکر را آموزش می‌دهد. تکنیک‌های مراقبه در شرایط حساسی مانند اضطراب و غم می‌توانند به شما کمک کنند که ذهن خود را کنترل کنید.

یوگا و کاهش استرس

فعالیت فیزیکی برای رهایی از استرس و کم‌رنگ کردن آن بسیار مفید است، زمانی که روی تشک یوگا هستید برای دقایقی از افکار منفی و فشارهای روانی کوچک و بزرگ فاصله می‌گیرید، این کمک می‌کند که مشکلات را با آسودگی بیشتری بررسی کنید و به نتایج و راه حل‌های بهتری برسید.

با کمک یوگا در لحظه زندگی می‌کنید، حداقل برای دقایقی از استرس برای گذشته و آینده دور می‌شوید. در پایان کلاس یوگا حتما احساس آرامش بیشتر و فشار روانی کمتری خواهید داشت.

یوگا موجب افزایش اعتماد به نفس می‌شود

یوگا ارتباط بهتر و موثرتری بین بدن و ذهن شما برقرار می‌کند و بدن خود را بهتر خواهید شناخت. با یوگا شما بدن خود را بدون قضاوت خواهید پذیرفت، و از نظر ذهنی و جسمی بهبود خواهید یافت. به مروز زمان با بدن خود راحت‌تر خواهید بود و خود را بیشتر دوست خواهید داشت. پس منتظر چه هستید؟

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.verywellfit.com/top-health-benefits-of-yoga-3566733
  2. https://www.webmd.com/balance/guide/the-health-benefits-of-yoga

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
زهره دباغ

زهره دباغ

ترجمه کلمات جدید برای من مثل سرک کشیدن به دنیای جدید دیگری است. هیجان‌انگیز و چالش برانگیز