با 21 علائم رایج شروع بارداری آشنا شوید

1. لکه بینی

حدود یک هفته بعد از لقاح، تخمک بارور شده و در تخمدان قرار می‌گیرد. این موضوع باعث لکه بینی شده و معمولا یک یا سه روز طول می کشد. معمولا این خون‌ریزی را با دوره قاعدگی اشتباه می‌گیرند، ولی تفاوت آن این است که این نوع خون‌ریزی بسیار خفیف بوده و سریع قطع می‌شود.

نکته: لکه بینی ممکن است به دلیل عفونت نیز باشد.

2. افزایش دمای بدن

قبل از تخمک‌گذاری، دمای بدن زنان افزایش می‌یابد و پس از چند روز به حالت عادی باز می‌گردد. اما در زنان باردار ، درجه حرارت به مدت طولانی بالاست و حتی تا ماه‌های آخر نیز ادامه دارد.

3. تغییرات در سینه‌ها

در هفته‌های اول بارداری با افزایش سطوح استروژن، سینه‌ها دردناک و حجیم شده و پوست آن نیز کمی تغییر می‌کند. نوک سینه‌ها تیره‌ترشده و احساس گزگز و سوزش در آن‌ها کاملا مشهود است.

4. احساس خستگی و ضعف

خستگی و خواب آلودگی، نشانه‌های اولیه باردار شدن است. در این حالت سطح پروژسترون بدن شما بالا رفته و بدن شروع به تولید خون بیشتری کرده تا بتواند جنین را تقویت کند. بعد از تست و مشخص شدن بارداری حتما باید با پزشک خود نیز مشورت کنید و از مکمل‌های خاص دوران بارداری، آهن و فولیک اسید استفاده نمایید.

5. احساس تهوع

تهوع و استفراغ، بارزترین نشانه بارداری است که اغلب "بیماری صبحگاهی" نامیده می‌شود. با توجه به افزایش سطح استروژن و پروژسترون این حالت را تجربه خواهید کرد. تهوع لزوما در صبح اتفاق نمی‌افتد، ممکن است در هر زمان ظاهر شود. حدود 80درصد از زنان باردار در هفته‌های اول بارداری تهوع دارند. شدت بیماری صبحگاهی یا علائم تهوع در زنان مختلف متفاوت است، اما 50درصد زنان باردار در طی شش هفته حاملگی یا حتی قبل از آن احساس تهوع می‌کنند.

6. هوس کردن غذاهایی خاص یا حساسیت به بو

هورمون‌های بارداری نقش مهمی در این زمینه دارند. حساسیت ناگهانی و شدید به بو، هوس آنی غذایی خاص در طی هفته‌های اول پس از تخمک‌گذاری رخ می‌دهد و ممکن است در کل دوره بارداری ادامه یابد که به اصطلاح آن را ویار می‌نامند.

7. نفخ

یکی از علائم بارداری نفخ شکم است. این حالت در نتیجه افزایش پروژسترون می‌باشد. افزایش سطح هورمون‌ها مانع از هضم و جذب گاز در روده‌ها می‌شود.

8. تکرر ادرار

رشد تدریجی رحم باعث فشار به مثانه می‌شود. با تغییرات هورمونی و گردش خون دو برابر، کلیه‌ها نیز برای فیلتر کردن خون فعال‌تر می‌شوند. در نتیجه تمایل شما برای تخلیه ادرار بیشتر خواهد شد. ادرار مکرر یک نشانه رایج است که پس از دوران بارداری بهبود پیدا خواهد کرد.

9. تغییرات رفتاری

عدم تعادل هورمون‌ها بر انتقال دهنده‌های عصبی در مغز تاثیر می‌گذارد و باعث حساس شدن و زودرنج شدن فرد باردار می‌شود. بهتر است در این مدت، بیشتر استراحت کنید و موزیک‌های شاد گوش دهید.

10. سرگیجه

احساس سرگیجه نشانه اولیه بارداری است. این علائم تا سه ماه اول بارداری ادامه دارد و در مراحل دیگر نیز به تدریج کاهش می‌یابد. با این حال، اگر سرگیجه همراه با خون‌ریزی واژینال و درد شکم می‌باشد، باید بلافاصله با پزشک مشورت کنید.

11. یبوست

حرکات روده به علت هورمون‌های پروژسترون سخت می‌شود و سرعت تولید غذا را از طریق دستگاه گوارش کاهش می‌دهد. اگر بیش از یک هفته این حالت را همراه با ضعف تجربه کردید باید تست حاملگی انجام دهید.

12. سردرد

سردرد شایع‌ترین نشانه‌های قبل از قاعدگی است. هورمون‌ها، قند خون را پایین می‌آورند و موجب سردرد می‌شوند زیرا سلول‌های مغزی تلاش می‌کنند تا قند بیشتری تولید کنند. پس از تایید حاملگی با رژیم غذایی خوب که توسط پزشک توصیه می‌شود این مشکل برطرف خواهد شد.

13. استخوان درد

تغییرات هورمونی باعث افزایش کشش رباط‌ها و مفاصل شده و شما دردهای استخوانی را در این حالت تجربه خواهید کرد. این حالت اغلب با خستگی همراه است.

14. طعم و بوی عجیب و غریب در دهان

در این حالت احساس می‌کنید یک فلز خورده‌اید و دهان‌تان بوی فلز گرفته است. این علائم معمولا بعد از سه ماهه اول ناپدید می‌شوند، اما در بعضی از زنان ممکن است بیشتر طول بکشد.

15. تشنگی بیش از حد

تکرر ادرار و افزایش میزان قند خون در دوره بارداری موجب احساس تشنگی می‌شود. در این مدت سعی کنید برای تعادل سطح هورمون آب بیشتری مصرف کنید.

16. افزایش مخاط بینی

بالا بودن میزان مخاط بینی یکی از علائم بارداری است. دراین حالت حس می‌کنید که مدام باید بینی خود را تخلیه کنید.

17. تنگی نفس

تنگی نفس می‌تواند نشانه‌ای از حاملگی باشد زیرا بدن نیاز به اکسیژن بیشتری دارد و گردش خون نیز مسئول اکسیژن‌رسانی است. این حالت در طول سه ماه اول بارداری طبیعی است.

18. افزایش اشتها

در دوران بارداری گاهی فرد مدام گرسنه می‌شود و بیش از پیش میل به غذا خوردن دارد. این حالت در 17 هفته اول بسیار رایج است زیرا جنین نیاز به مواد غذایی بیشتری برای رشد دارد.
نکته:سعی کنید در این مدت غذاهای گازدار نخورید زیرا نفخ را افزایش می‌دهد.

19. ترشح واژن افزایش می‌یابد

ترشحات زیاد رحم می‌تواند یکی از نشانه‌های بارداری باشد. این ترشحات برای محافظت از رحم تولید می‌شود.

20. لکه و جوش روی صورت

تغییرات هورمونی و گردش خون بالا، پوست شما را نیز درگیر می‌کند و باعث می‌شود غدد چربی‌تان بیش از پیش فعال شده و باعث ایجاد جوش و لک روی پوست‌تان شود.

21. خواب‌های عجیب و غریب

شاید باورتان نشود اما خواب‌های عجیب و غریب می‌تواند در طول هفته‌های اولیه حاملگی شایع باشد. این علائم در بسیاری از زنان در طول یک یا دو هفته پس از تخمک‌گذاری رخ می‌دهد. هورمون‌های بارداری به طرز عجیب و غریبی بالا رفته و این موضوع حتی بر روی خواب شما نیز تاثیر خواهد داشت.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. http://parenting.firstcry.com/articles/21-early-pregnancy-symptoms-before-missed-period/

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
معصومه راهی

معصومه راهی

معصومه راهی هستم،کارشناس مترجمی زبان انگلیسی،مدت ۴ سال سابقه ترجمه دارم و اعتقاد دارم تنها راه رسیدن به موفقیت انجام کاریست که بهش علاقه داری

I m masoomeh rahi and im bachelors degree in english translation.i translated in 4 years and i believe that the only way to success is to love what to do