بررسی انواع گریه نوزاد به همراه روش‌های ساده برای آرام کردن آن‌ها

علت گریه نوزادان چیست و چه معنایی دارد؟

یکی از اولین چالش‌هایی که در مقام پدر و مادر با آن مواجه می‌شوید گریه نوزادان است و برای این که کمی آرام شوید باید بگوییم شما تنها نیستید. همه‌ی نوزادان گریه می‌کنند و این کاملا طبیعی است. در این مقاله به دلایل احتمالی گریه نوزادان و کارهایی که شما می‌توانید برایشان انجام دهید، خواهیم پرداخت.

چرا نوزاد من گریه می‌کند؟

علت اصلی گریه نوزادان گرسنگی و خستگی یا کولیک است، آن‌ها گریه می‌کنند چون راه ارتباطی دیگری ندارند، آن‌ها نمی‌توانند حرف بزنند، چیزی را یادآوری کنند یا برای شما پیام بفرستند! وقتی دایره‌ی عمل و توانایی محدودی دارید طبیعی است که بهترین آن را انتخاب می‌کنید، این بهترین برای نوزدان ورزش دادن ریه‌ها و گریه است!

به مرور زمان که نوزاد خود را بهتر بشناسید ممکن است متوجه تفاوت در گریه‌هایش بشوید و پاسخ مناسب بدهید. گریه نوزاد معمولا دلایل مشخص و رایجی دارد، با شناخت آن‌ها می‌توانید نیازهای نوزادتان را بشناسید و به آن پاسخ درست بدهید.

گرسنه‌ام! به دادم برسید!

ممکن است مدت زمان زیادی از آخرین باری که تغذیه شده نگذشته باشد اما معده نوزاد کوچک است و ظرفیت نگهداری شیر کمی را دارد. اگر شیر مادر می‌خورند پستان خود را به وی عرضه کنید تا خودش دست از خوردن بردارد، اگر با شیشه شیر تغذیه می‌شود شیشه شیر را آماده کنید و چک کنید که چقدر شیر می‌خورد. و کمی بعد دوباره او را تغذیه کنید.

اگر بعد از شیر خوردن باز هم نوزاد به گریه کردن ادامه داد، رفلاکس یا بازگشت شیر از معده به دهان می‌تواند برای نوزاد مشکل‌ساز شود و علت این اشک‌ها و جیغ‌های باشد!

من خسته‌ام!

اغلب اوقات نوزادان به علت خستگی گریه می‌کنند! نوزادان معمولا به سختی به خواب می‌روند و اگر خیلی خسته باشند این مشکل بیشتر هم می‌شود. سعی کنید در آغوشتان نوازششان کنید، به گفتن هیس آرامشان کنید، در آغوشتان با آن‌ها راه بروید و یا یک اتاق تاریک و ساکت پیدا کنید و هر دو یک چرتی بزنید.

من خیس و کثیفم!

یک پوشک خیس و کثیف پوست حساس نوزاد را آزار می‌دهد. البته واکنش به پوشک کثیف در هر نوازادی متفاوت است. بهتر است بین تعویض پوشک یک زمانی را برای بدون پوشک بودن نوزاد اختصاص دهید تا پوست نوزاد نسوزد و قرمز نشود فقط یادتان نرود یک زیر انداز ضد آب، زیرش بیندازید!

سرعت عمل هنگام تعویض پوشک می‌تواند کمک بزرگی برای آرام کردن گریه نوزاد باشد. برخی از نوزدان هنگام تعویض پوشک از برخورد هوای سرد با بدنشان احساس بدی دارند! تعویض سریع پوشک همراه با آواز و لالایی می‌تواند به این دسته کمک کند.

من را در آغوش بگیر و نوازش کن! لطفا!

بعد از نه ماه که نوزاد در رحم مادر بوده است جدا شدن ناگهانی سخت و ناخوشایند است، نوزادان به عشق زیادی نیاز دارند، عشق و محبت به نوزاد و تعامل درست با او به وی احساس تعلق و اطمینان می‌دهد. عشق ورزیدن و بازی کمک می‌کند این فرشته‌های کوچک احساس امنیت و راحتی کنند.

درد دارم! حالم خوش نیست!

اگر مشخص نیست که نوزاد چرا گریه می‌کند و یا موارد ذکر شده در بالا منجر به آرامش کودک نشده است، شاید او درد دارد. نوزادان ممکن است به علت کولیک، گوش درد، دندان درآوردن و... گریه کنند. شما بهتر از هر کسی نوزاد خود را می شناسید، گریه ناشی از درد معولا با گریه‌های دیگر فرق دارد، اگر نگران هستید از کمک‌های پزشکی و دارو استفاده کنید.

من کولیک دارم!

اگر نوزاد شما خیلی گریه می‌کند اما ظاهرا سالم است احتمالا کولیک دارد. گریه‌های کولیکی معمولا ساعت خاصی در روز اتفاق می‌افتد و ناخوشایند و ناراحت کننده است، در این زمان نوزاد به هیچ طریقی آرام نمی‌شود. در این حین نوزاد دست‌هایش را مشت می‌کند، زانوهایش را جمع می‌کند و به کمرش قوس می‌دهد.

علت اصلی کولیک نامشخص است و در عین حال آنقدر رایج است که می‌تواند مرحله‌ای از رشد تلقی شود.

در این شرایط می‌توانید از روش‌هایی برای آرام کردن نوزاد استفاده کنید. مثلا استفاده از داروهای مناسب به تجویز پزشک، استفاده از اصواتی به نام صدای سفید، بغل کردن نوزاد طوری که شکم او روی بازوی شما قرار بگیرد، ماساژ دادن و رانندگی کردن با او!


بیشتر بخوانید:

علت کولیک یا گریه بی‌وقفه نوزادان چیست؛ به همراه علائم و روش‌های درمانی خانگی


خیلی گرممه! خیلی سردمه!

مطمین شوید که لباس نوزاد مناسب است. وقتی هوا گرم و آفتابی است به او زیاد مایعات بدهید و حداکثر چند دقیقه ریز تابش مستقیم آفتاب باشید. اگر سرد است او را خوب بپوشانید ولی مراقب باشید که آن قدر زیاد نپوشانید که گرمش شود.

باید باد گلو بزنم، نفخ دارم!

باد گلو و نفخ اگر خارج نشود می‌تواند مشکل‌ساز شود! با این کارها می‌توانید کمک کنید تا نوزاد باد گلو بزند:

  1. نوزادتان را به پهلوها بخوابانید
  2. شکم کودک را در جهت عکس عقربه‌های ساعت ماشاژ دهید (با کمک روغن سیاه دانه و روغن زیتون یا روغن‌های مخصوص)
  3. پاهای نوزاد را خم کنید و آرام به طرف شکم بچرخانید مثل حالت دوچرخه سواری.

به من توجه کنید!

نوزدان گاهی کاملا بدون علت و فقط برای جلب توجه گریه می‌کنند، روش پاسخ‌گویی به این نوع گریه نوزاد کاملا به پدر و مادر بستگی دارد. مثلا در آغوش گرفتن، تماس چشمی، غذا دادن با عشق، داستان خواندن و ...

چه زمانی لازم است به پزشک مراجعه شود؟

اگر گریه‌های نوزاد بسیار شدید است و تمامی ندارد و نیز بیش از یک روز ادامه دارد و با وجود همه‌ی تمهیدات و رسیدگی‌ها قطع نمی‌شود و اگر نوزاد همراه با گریه شدید نشانه‌های دیگری مثل تب دارد باید سریع‌تر به پزشک مراجعه کرد. سوالاتی که پزشک از شما خواهد پرسید به شرح زیر می‌باشد:

  1. آیا نوزاد در مرحله دندان در آوردن است؟
  2. آیا نوزاد گرسنه، تشنه، خسته و نیازمند محبت است؟
  3. آیا نوزاد نفخ و بادگلو دارد؟
  4. آیا نوزاد نشانه‌هایی مانند تهوع، تب، کم اشتهایی و... دارد؟

چرا این گریه‌ها تمامی ندارد؟

مطمئن باشید همه‌ی والدین بارها و بارها زیر بار این گریه‌ها به مرحله جنون رسیده‌اند! لبخند بزنید! بد نیست اگر مطمین هستید که نوزاد مشکلی ندارد و در امنیت است دقایقی دست از تلاش برای آرام کردنش بردارید. اگر ممکن است نوزاد را دقایقی به همسر، یکی از اعضای خانواده یا دوست خود بسپارید.

در 6 ماهگی گریه‌های نوازد کمتر خواهد شد چرا که روش‌های جدیدی برای تعامل و برقراری رابطه خواهد آموخت، خودش را بهتر خواهد شناخت و با دنیای اطراف راحت‌تر خواهد بود اما این روند یک شبه رخ نخواهد داد! بنابراین تا آن زمان منتظر یک دریا اشک باشید! امیداورم این اشک‌ها برای شما نباشد! اما شک نکنید این روزها می‌گذرد و همیشگی نخواهد بود.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.nct.org.uk/baby-toddler/crying/why-do-babies-cry-reasons-and-responses
  2. https://medlineplus.gov/ency/article/003023.htm

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
زهره دباغ

زهره دباغ

ترجمه کلمات جدید برای من مثل سرک کشیدن به دنیای جدید دیگری است. هیجان‌انگیز و چالش برانگیز