مروری بر انواع عفونت‌های جنسی، به همراه روش‌های درمانی و نحوه پیشگیری از آن‌ها

عفونت جنسی چیست؟

عفونت‌های منتقلِ جنسی (STDها) از فردی به فرد دیگر از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعدی، یا دهانی صورت می‌گیرند. STDها بسیار شایع هستند. هرساله 20 میلیون مورد جدید در ایالات‌متحده گزارش می‌شوند، که 50 درصد این موارد را به‌طور کلی افراد بین سنین 15 تا 24 سال تشکیل می‌دهند.

خبر خوب حاکی از آن است که اغلب STDها قابل درمان هستند و حتی مواردی که بدون درمان هستند می‌توانند به‌طور مؤثر با درمان کنترل شوند یا به حداقل برسند.

فهرست عفونت جنسی یا STD

عفونت‌های جنسی بسیار مختلفی وجود دارند که عبارت‌اند از:

 • ویروس HIV و ایدز
 • هپاتیت
 • زخم آتشک (زخم عفونی اعضای تناسلی)
 • تریکومونیاز
 • زگیل تناسلی
 • هرپس (تب‌خال تناسلی)
 • سوزاک
 • کلامیدیا (بیماری تناسلی شبیه سوزاک)
 • سفلیس
 • خارش (گال)
 • شپش تناسلی
 • مولوسکوم کانتوژیوزوم (زگیل آبکی)
 • ورم غدد لنفاوی

اگر در مورد برخی از موارد بالا چیزی نشنیده‌اید، به این دلیل است که بسیاری از این عفونت‌های جنسی (STD) غیرمتداول هستند. بیش از 20 نوع STD وجود دارد که هشت مورد از شایع‌ترین عفونت‌های جنسی عبارت‌اند از:

 1. سفلیس
 2. هپاتیت B
 3. سوزاک
 4. ویروس یک‌جانبه هرپس
 5. کلامیدیا
 6. اچ آی وی
 7. تریکومونیاز
 8. ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

از این هشت بیماری عفونی، فقط چهار مورد غیرقابل درمان می‌باشند.

عفونت‌های جنسی غیرقابل درمان

اکثر عفونت‌های جنسی از طریق استفاده از آنتی بیوتیک‌ها و یا داروهای ضدویروس قابل‌درمان هستند. بااین‌حال هنوز چهار STD غیرقابل درمان وجود دارد:

 1. هپاتیت B
 2. هرپس
 3. اچ آی وی
 4. اچ پی وی

البته با توجه به اینکه این قبیل بیماری‌های عفونی در حال حاضر قابل درمان نیستند، اما آن‌ها با استفاده از برخی روش‌های درمانی و مصرف دارو، قابل‌کنترل و مدیریت هستند.

هپاتیت B

هپاتیت B، یکی از علل اصلی سرطان کبد است. نوزادان معمولاً در هنگام تولد واکسن این بیماری عفونی را دریافت می‌کنند، اما بسیاری از بزرگ‌سالانی که قبل از سال 1991 متولد شده‌اند ممکن است واکسن را تزریق نکرده باشند.

اغلب موارد هپاتیت B باعث بروز علائم نمی‌شوند و اکثر بزرگ‌سالان می‌توانند به تنهایی با این عفونت مبارزه کنند. اگر شما مبتلا به هپاتیت B هستید، بهترین گزینه این است که با پزشک خود درباره کنترل کبد و گزینه‌های دارویی خود صحبت کنید. سیستم ایمنی بدن و داروهای ضدویروسی می‌توانند به کاهش آسیب این ویروس به کبد کمک کنند.

هرپس (تب‌خال تناسلی)

هرپس، یکی از دو بیماری مزمن ویروسی است. عفونت هرپس بسیار شایع است. براساس یک منبع معتبر برآورد شده است که بیش از 500 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به هرپس هستند.

هرپس از طریق تماس پوستی منتقل می‌شود. بسیاری از افراد مبتلا به ویروس هرپس ممکن است ندانند که مبتلا به آن هستند چون هیچ‌گونه نشانه‌ای ندارند. بااین‌حال هنگامی که علائم وجود داشته باشند، آن‌ها به شکل زخم‌های دردناک در اطراف اندام‌های تناسلی یا مقعد نمود می‌یابند.

خوشبختانه هرپس با داروهای ضدویروسی بسیار قابل‌درمان است که شیوع بیماری و خطر انتقال را کاهش می‌دهند. اگر مبتلا به هرپس هستید و علائم، خود را نشان می‌دهند، با پزشک‌تان در مورد داروهای ضدویروسی مناسب برای شما صحبت کنید.

اچ آی وی

اچ آی وی، دیگر عفونت ویروسی مزمن است. به لطف پزشکی مدرن، بسیاری از افراد مبتلا به اچ ای وی می‌توانند زندگی طولانی و سالمی داشته باشند و عملاً هیچ خطری در خصوص آلوده کردن دیگران از طریق رابطه جنسی نداشته باشند.

درمان اصلی برای اچ آی وی، درمان ضد ویروسی نامیده می‌شود. این داروها میزان ویروس اچ آی وی موجود در خون را به میزان غیرقابل تشخیصی کاهش می‌دهند.

اچ پی وی

ویروس پاپیلومای انسانی بسیار شایع است. طبق منبع موثقی، حدود 9 نفر از هر 10 نفر بیمار فعال جنسی، دچار اچ پی وی می‌شوند؛ حدود 90 درصد از این مبتلایان در طی دو سال بعد از تشخیص فوت می‌کنند. بااین‌حال اچ پی وی هنوز غیرقابل درمان است و در برخی موارد آن می‌تواند منجر به موارد زیر شود:

بسیاری از کودکان در برابر اَشکال مختلف اچ پی وی واکسینه می‌شوند. آزمایش پاپ اسمیر برای خانم‌ها هرچند سال یک‌بار برای کنترل اچ پی وی صورت می‌گیرد. زگیل تناسلی می‌تواند با پماد، نیتروژن مایع، اسید و جراحی جزئی از بین بروند.

چشم‌انداز

در صورت ابتلا به عفونت جنسی (حتی یک مورد غیرقابل درمان) قابل‌ کنترل و مدیریت است. بسیاری از آن‌ها با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها یا داروهای ضدویروسی قابل مداوا هستند، حتی موارد قابل‌درمان، و برخی از STD ها به‌صورت خود به خودی از بین می‌روند.

اکثر عفونت‌های جنسی ممکن است هیچ‌گونه علائم و نشانه‌ای را بروز ندهند. به همین دلیل به خاطر خودتان، شریک‌تان و سلامت عمومی خود مهم است که بر مبنای اصولی و منظمی مورد آزمایش قرار گیرید.  بهترین درمان برای عفونت‌های جنسی همیشه پیشگیری است.

اگر مبتلا به عفونت جنسی هستید یا فکر می‌کنید ممکن است به یکی از آن‌ها مبتلا شده باشید، با پزشک‌تان صحبت کنید تا در مورد گزینه‌های ممکن مذاکره‌ای داشته باشید.

عفونت‌هایی که از طریق روابط جنسی منتقل می‌شوند (STD) بیماری‌های عفونی هستند که از شخصی به شخص دیگر از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شوند. علل عفونت‌های جنسی، باکتری‌ها، انگل‌ها، مخمّر و ویروس‌ها هستند.

بسیاری از عفونت‌های جنسی هم زنان و هم مردان را تحت تأثیر قرار می‌دهند اما در بیشتر موارد، مشکلات سلامتی که آن‌ها ایجاد می‌کنند می‌تواند برای زنان شدیدتر باشد. اگر یک زن باردار به یک STD مبتلا باشد، این بیماری می‌تواند باعث مشکلات جدی سلامتی برای نوزاد باشد.

آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند عفونت‌های ناشی از باکتری، مخمّر و یا انگل‌ها را درمان کنند. هیچ‌گونه درمانی برای STD های ناشی از ویروس وجود ندارد، اما داروها اغلب می‌توانند به علائم بیماری کمک کنند و بیماری را تحت کنترل نگه دارند.

استفاده صحیح از کاندوم‌ها تا حد زیادی خطر ابتلا و یا گسترش عفونت‌های جنسی را کاهش می‌دهد اما به‌طور کامل منجر به حذف آن‌ها نمی‌شود. مطمئن‌ترین راه برای جلوگیری از سرایت عفونت این است که رابطه جنسی مقعدی، واژینال یا دهانی وجود نداشته باشد.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.healthline.com/health/stds-that-cannot-be-cured#outlook

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
زهره عزیزی

زهره عزیزی

ترس، تنها دشمن آدمی است

Fear only enemy of man