داروی آموکسی‌سیلین چیست و چه اثرات و عوارضی دارد؟

آموکسی‌سیلین (Amoxicillin) چیست

آموکسی‌سیلین یک نوع آنتی بیوتیک پنی‌سیلینی است که علیه باکتری می‌جنگد. آموکسی‌سیلین در موارد عفونت‌های مختلفی که منشأ باکتریایی دارند، مثل ذات الریه، سوزاک، برونشیت، ورم لوزه و عفونت‌های مرتبط با گوش، بینی، گلو، پوست یا سایر دستگاه به کار می‌رود.

آموکسی‌سیلین گاهی اوقات به صورت درمان ترکیبی با داروی کلاریترومایسین برای درمان زخم معده به کار می‌رود. آموکسی‌سیلین توسط برندهای دارویی مختلف تولید می‌شود.

نکات مهم در رابطه با آموکسی‌سیلین

اگر به آموکسی‌سیلین یا هر گونه پنی‌سیلین دیگر مثل آمپی‌سیلین حساسیت دارید، آن را مصرف نکنید. قبل از اینکه پزشک بخواهد این دارو را برای‌تان تجویز کند، اگر حساسیت به سفالوسپورین‌ها، سفدینیر، سفزیل، سفتین یا کفلکس دارید، حتی وی را در جریان بگذارید. اگر هم چنین مبتلا به آسم، بیماری کبد یا کلیه، اختلالات خونی یا مونوکلئوز عفونی هستید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

آموکسی‌سیلین می‌تواند اثر داروهای کنترل جمعیت را بکاهد؛ بدین منظور، دنبال روش‌های کنترل جمعیت استاندارد دیگر مثل کاندوم، دیافراگم یا اسپرم‌کش باشید. از این دارو توقع نداشته باشید که عفونت‌های ویروسی مثل سرماخوردگی معمولی یا تب را بهبود ببخشد.

آنتی بیوتیک‌ها می‌توانند باعث اسهال شوند. وقتی آموکسی‌سیلین دریافت می‌کنید، ممکن است به این مشکل دچار شوید. این می‌تواند نشانه جدیدی از عفونت باشد. اگر اسهال آبکی یا خونی دارید، مصرف آموکسی‌سیلین را متوقف کنید و به نزد پزشک بروید. یادتان باشد که هرگز بدون مشورت پزشک از دارو های ضد اسهال استفاده ننمایید.

توصیه‌های قبل از مصرف آموکسی‌سیلین

اگر سابقه حساسیت به آنتی بیوتیک‌های پنی‌سیلینی مثل آمپی‌سیلین، اگزاسیلین، دی‌کلوگزاسیلینیا، تیکارسیلین یا آموکسی‌سیلین دارید، نباید آن را استفاده کنید. برای این که مطمئن شوید آموکسی‌سیلین را در ایمن‌ترین شیوه استفاده می‌کنید، موارد زیر را در صورت وجود با پزشک خود در میان بگذارید:

 • آسم
 • بیماری کلیه یا کبد
 • سابقه اسهالی که به علت مصرف آنتی بیوتیک‌ها باشد
 • حساسیت به دارو یا غذا (به خصوص دارو های دسته سفالوسپورین‌ها)

به نظر می‌رسد که آموکسی‌سیلین تأثیری روی جنین ندارد. بهتر است زنان باردار یا کسانی که قصد بارداری دارند و آموکسی‌سیلین مصرف می‌کنند، موضوع را با پزشک خود در میان بگذارند. همان طور که پیش‌تر نیز ذکر شد، آموکسی‌سیلین می‌تواند از اثر قرص‌های کنترل کننده جمعیت بکاهد. شما می‌توانید از روش‌های کنترل جمعیت غیرهورمونی بهره ببرید تا جلوی هر گونه بارداری گرفته شود.

آموکسی‌سیلین می‌تواند به داخل سینه مادران شیرده نفوذ کند، اما بر اساس اندک مطالعاتی که صورت گرفته است، هیچ اثر زیان‌باری در این زمینه یافت نشده است. قرص جویدنی آموکسی‌سیلین می‌تواند حاوی فنیل‌آلانین باشد. اگر مبتلا به فنیل کتونوریا هستید، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

برخی این سؤال را دارند که در حین مصرف آموکسی‌سیلین، آیا باید از مصرف برخی غذاها اجتناب کنند یا خیر، که پاسخ خیر است و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

اثرات جانبی آموکسی‌سیلین

اگر هر گونه علامت یک واکنش حساسیتی به آموکسی‌سیلین داشت، به اورژانس مراجعه کنید، واکنش‌هایی مانند: کهیر، مشکل در تنفس، تورم صورت، زبان یا گلو. اگر حتی با یکی از علائم زیر رو به رو شدید، به نزد پزشک بروید:

 • اسهال خونی یا آبکی
 • زبان سیاه و متورم
 • تب، دردهای دهانی شدید، زخم‌های پوستی، علائم آنفلوانزا یا سرماخوردگی، سرفه، مشکل در تنفس
 • تورم غده‌ها، جوش و خارش، درد منتشره یا احساس عمومی بیماری
 • زرد شدن صورت و چشم، ادرار تیره رنگ، گیجی و احساس ضعف
 • احساس کرخی، درد، مور مور شدن و ضعف عضلات
 • کبود شدن بدن، خون‌ریزی غیر عادی (در بینی، دهان، ناحیه واژن یا رکتوم)، نقاط قرمز یا بنفش زیر پوست
 • واکنش‌های شدید پوستی، گلودرد، تورم در صورت و بینی، احساس سوزش در چشم، درد پوستی به دنبال جوش.

عوارض جانبی آموکسی‌سیلین عبارت است از:

 1. اسهال
 2. جوش
 3. حالت تهوع و استفراغ

آیا می توانم در حال دریافت آموکسی‌سیلین از الکل استفاده کنم؟

هیچ رابطه‌ای بین آموکسی‌سیلین و الکل وجود ندارد. به طور کلی، مصرف هر مقدار از الکل، در هنگامی که بدن‌تان با عفونت مبارزه می‌کند، می‌تواند منجر به کم آبی بدن، اختلال در خواب و عدم توانایی طبیعی بدن در بهبود خود به خودی شود.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.drugs.com/amoxicillin.html
 2. https://www.drugs.com/medical-answers/foods-avoid-taking-amoxicillin-884070/
 3. https://www.drugs.com/medical-answers/can-i-drink-alcohol-while-taking-amoxicillin-58176/

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
محمد امین جندقیان

محمد امین جندقیان

دانشجوی پرستاری، مترجم

Studying nursing at skums. expert in book translation